Kuracja kreonem pytanie do Pana Jarka

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Paweł P

24 października 2015, 10:35

Witam
Mam pytanie odnośnie stosowania kreonu. Moj piesek o którym pisałem kilkakrotnie miał olbrzymie problemy z trawieniem.
( Brak 25 cm jelit). Badania wszystkie zawsze idealne. Jakiś czas temu zmieniłem karmę na Brit care venison i nagle wszystko zaczeło być idealnie, żadnych problemów ( zmiana karmy zbiegła się z podawaniem kreonu przez 2-3 miesiące)
Minieło 6 miesięcy i znów sytuacja zaczeła się pogarszać i wróciliśmy prawie do punktu wyjścia. Czy możliwe jest żeby piesek potrzebował co jakiś czas kuracji kreonem?
Oraz mam pytanie odnośnie dawki. W chwili obecnej dostaje 2x 10 000 j. przed jedzeniem. Czy zwiększenie dawki do 25 000 przed jedzeniem jest dopuszczalne?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 października 2015, 08:45

dobrze byłoby sprawdzić dokładnie funkcjonowanie trzustki. A co do dawki kreonu nie znam wagi psa.
pawel.palasz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lutego 2015, 17:43

06 listopada 2015, 14:43

Witam
Dziwna sprawa badanie TLI wyszło w normie natomiast test kliszowy ( robiony kilka tygodni wcześniej) wskazywał na trzustkę ponieważ klisza nie została odbarwiona.
Ponadto przy kreonie widać ewidentną poprawę u pieska.
Piesek nie ma 25 cm jelit czy to możliwe że w związku z tym kreon pomaga mu w trawieniu?
pawel.palasz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lutego 2015, 17:43

06 listopada 2015, 17:53

Wynik TLi pieska to 12,9 przy normie 8,5-35.
Jednak piesek przez 7-10 dni przed badaniem brał Kreon 25000 jednostek przed jedzeniem.
Czy mogło mieć to wpływ na wyniki?
Proszę o interpretacje wyników jak i dawki kreonu piesek waży 36-38 kg
Retriver
Posty: 1130
Rejestracja: 26 czerwca 2014, 08:43

06 listopada 2015, 18:15

Kreon podany do pyska nie wnika do krwi więc nie powinien mieć wpływu na wynik.

Kto wykonywał test kliszowy czy vet w gabinecie :?: czasem użyta jest zła klisza i nie ma szans na odbarwienie.
Możesz zanieść kał psa w kierunku badania na strawność, zrobią to w ludzkim labie, chodzi o stwierdzenie czy w kale jest duża zawartość niestrawionego włókna i tłuszczu.

Jeżeli widzisz, że pies po podaniu kreonu ma się lepiej to podawaj go przez pewien czas i obserwuj psa jak trawi i czy się sytuacja normuje. Czy psiak miał wykonane badanie B12 i kwasu foliowego,czasem przy innych schorzeniach niż niedomagająca trzustka podaje się enzymy aby wspomóc trawienie tylko wtedy można zejść do minimalnej dawki.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

09 listopada 2015, 10:40

dokładnie sprawdziłbym poziom cjankobalaminy i kwasu foliowego są chyba najczulszym testem. Z drugiej strony jeśli kreon działa to tylko się cieszyć, to biopreparat i można go cały czas dawać jeśli działa 2-3 x 10000 Kreonu to tak podawać , można spokojnie też podać 2 x 25000 kreonu.
pawel.palasz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lutego 2015, 17:43

11 listopada 2015, 19:06

Witam
Czym polecacie karmić psiaka z takimi problemami?
RC Hypoallergenic czy RC Gasto Intiestinal?
Czy może jeszcze coś innego? Proszę o pilna odpowiedź
Retriver
Posty: 1130
Rejestracja: 26 czerwca 2014, 08:43

11 listopada 2015, 20:43

Nie karmiłam żadną z wymienionych kar więc nie odpowiem akurat na to, wiem, że w przypadku psa z biegunkami najgorsze jest mieszanie i częsta zmiana diety.

Czas diety eliminacyjnej to okres trzech tygodni i tego warto się trzymać, nie należy się zrażać na początku, że coś idzie nie tak.
Mi sprawdziła się dieta i ją kontynuuję wołowina, marchew, ryż, nic więcej, już czwarty tydzień, podany suplement sprowokował biegunkę i nie wiem co będzie dalej, co psiak jadł wcześniej, czy zawsze była na suchej karmie :?: można spróbować z rybą i ryżem,.

Z drugiej strony sucha karma jest odpowiednio zbilansowana i mniej obaw do niedoborów, niestety każdy pies reaguje inaczej, musisz spróbować i przekonać się jak się przyjmie, trudny wybór i oby trafny.
Dogsfan
Posty: 12
Rejestracja: 19 lutego 2023, 13:28

21 lutego 2023, 19:27

Wydaliśmy około 2 tys. na weterynarzy,
a żaden nie powiedział nam, że przy problemach z trzustką,
można podawać psu jakieś enzymy trawienne...
:/
znalazłem następujące produkty na rynku:
Kreon i Neo-Pancreatinum Forte dla ludzi
oraz
Dolfos Amyladol i Vetfood Amylactive dla psów...
Czy ktoś ma doświadczenie, którymi enzymami najlepiej suplementować psa w przypadku ostrej niewydolności trzustki ?
Vet4u
Posty: 669
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

22 lutego 2023, 10:37

Witam,
W przypadku problemów z trzustką ważne jest ustalenie czy aby na pewno dany preparat jest bezpieczny do stosowania przy ostrej niewydolności trzustki.
Warto w tej sprawie skontaktować się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w gastroenterologii.
Niestety celowanie na ślepo suplementami także może nie przynieść spodziewanego efektu.
Na pytanie, który produkt lepiej się sprawdzi najlepiej udzieli odpowiedzi lekarz weterynarii, który zna historię oraz wyniki badań psa, jeśli nie są państwo zadowoleni z rozwiązań podawanych przez aktualnego lekarza, zawsze warto zasięgnąć drugiej opinii.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
Dogsfan
Posty: 12
Rejestracja: 19 lutego 2023, 13:28

22 lutego 2023, 12:09

Vet4u pisze:
22 lutego 2023, 10:37
Niestety celowanie na ślepo suplementami także może nie przynieść spodziewanego efektu.
A może się okaże, że nie daj Boże pomoże,
a wizyta u gastroenterologa, onkologa, dietetyka czy behawiorysty
oraz narażanie starego psa na dodatkowy stres
nie będą konieczne
Vet4u
Posty: 669
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

22 lutego 2023, 13:15

Dogsfan pisze:
22 lutego 2023, 12:09
Vet4u pisze:
22 lutego 2023, 10:37
Niestety celowanie na ślepo suplementami także może nie przynieść spodziewanego efektu.
A może się okaże, że nie daj Boże pomoże,
a wizyta u gastroenterologa, onkologa, dietetyka czy behawiorysty
oraz narażanie starego psa na dodatkowy stres
nie będą konieczne
W takim wypadku polecam skonsultowanie wyboru preparatu z lekarzem weterynarii na podstawie najnowszych wyników badań krwi psa, zawierających parametry profilu trzustki.
Jeśli badania były wykonywane stosunkowo niedawno obecność psa i ich ponowne wykonanie nie będą potrzebne.
Natomiast proszę wziąć pod uwag kontrolę stanu trzustki po wprowadzeniu suplementacji
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
MagdalenaMagdalena
Posty: 1
Rejestracja: 17 stycznia 2024, 13:44

17 stycznia 2024, 13:50

Dzień dobry, mój psiak ma niewydolność trzustkę, jest sznaucerem miniaturowym ważącym teraz 6,2 kg, ma brać Kreon 10000 i moje pytanie czy dawkowanie 1X1 jest prawidłowe i czy granulki można sypać do jedzenia? pozdrawiam serdecznie i czekam na odp.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość