Guz z tyłu głowy owczarka podhalańskiego?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

daras
Posty: 1
Rejestracja: 10 czerwca 2023, 11:57

10 czerwca 2023, 12:09

Dzień dobry,
mój znajomy posiada psa rasy owczarek podhalański, który po ukończeniu pierwszego roku życia zaczął zmagać się z padaczką. Na środku tylnej części jego czaski był wyczuwany jakby guz. Nie stwierdzono co to jest.

Ja również postarałem się o szczeniaka rasy owczarek podhalański. Jego rodowód i pochodzenie nie mają nic wspólnego z psem mojego znajomego.
Z obawy przed powtórką historii mojego znajomego, dla mojego psa stosowałem karmy zalecane w lokalnej lecznicy. Pies odbył szczepienia.
Dziś ma rok życia. Tętni życiem oraz energią.

Jednak zaczął mnie obawiać również jakby "guz" na tylnej stronie jego czaszki. Na jej środkowej tylnej części. W tym samym miejscu co pies mojego znajomego. Mój owczarek jako szczeniak nie miał tam żadnego "guza" gdyż zwracałem na to uwagę od początku jego życia.
Ten niby "guz" nie jest miękki, nie jest wodnisty, pies nie ma większych reakcji gdy naciskam to miejsce.

Pytanie czy jest to jakiś guz? Choroba? A może naturalny kształt lub narośl kości na czaszce tej rasy?

Proszę o poradę. Dziękuję
Vet4u
Posty: 543
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

11 czerwca 2023, 16:04

Witam,
Trudno wywnioskować z opisu czy struktura opisywana jest patologiczna lub fizjologiczna.
Jednak patrząc na budowę czaszki psa, jak najbardziej może być ona prawidłowa i odpowiadać kości międzyciemieniowej.
W razi wątpliwości zawsz może wykonać Pan zdjęcie RTG lub TK czaszki psa u lekarza weterynarii, które zobrazuje aktualny stan struktur głowy.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
wiedzainatura
Posty: 15
Rejestracja: 12 października 2022, 09:07

15 czerwca 2023, 12:20

W przypadku owczarków podhalańskich, jak i wielu innych ras, mogą występować różnice indywidualne w kształcie i strukturze czaszki. Nie jestem w stanie ocenić, czy obecność tego "guza" jest naturalnym kształtem lub naroślem kości charakterystycznym dla tej rasy. Warto jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach owczarki podhalańskie mogą mieć wystające guzy lub wypukłości na tylnej części czaszki, które są uważane za normalne dla tej rasy.

Mimo to, zawsze jest ważne skonsultować się z weterynarzem, jeśli zauważasz jakiekolwiek nieprawidłowości w zdrowiu swojego psa. Weterynarz będzie w stanie przeprowadzić badanie fizyczne, ocenić stan i ewentualnie skierować na dalsze badania diagnostyczne, jeśli będzie to konieczne. Badanie histopatologiczne lub obrazowanie medyczne mogą pomóc zidentyfikować charakter tego "guza" i określić, czy jest to coś, czym należy się martwić.

W przypadku, gdy masz obawy dotyczące zdrowia swojego psa, zawsze jest najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby ocenić sytuację i udzielić Ci konkretnej porady. Weterynarz będzie mógł ocenić stan zdrowia Twojego psa na podstawie badania fizycznego i zlecić odpowiednie badania, jeśli będzie to konieczne.

Pamiętaj, że tylko weterynarz może zapewnić Ci rzetelną diagnozę i zalecenia dotyczące zdrowia Twojego psa.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość