Enteropatia białkogubna? uciekające białko i wodobrzusze u BF

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

zuzken
Posty: 1
Rejestracja: 24 sierpnia 2018, 21:21

24 sierpnia 2018, 21:44

Dobry wieczór wszystkim,

postanowiłam poszukac pomocy, jakiejś wskazówki na tym forum, gdyż powoli kończą mi sie pomysły na uratowanie mojego małego przyjaciela.... mam 3,5 rocznego buldoga francuskiego, samca. Gdy miał 1,5 roku zaczęły się biegunki i wymioty, pies nikł w oczach. Dostał wtedy antybiotyki, kombinowało się z karmami + steryd (Encorton). Po zmianie diety na gotowanego indyka i bataty + suplementacja i pies się naprostował. Od wakacji 2016 miałam ponad 1,5 roku spokoju. Nawrót nastąpił w styczniu 2018 . Znowu dostał Encorton, aby wchłonął się płyn z jamy brzusznej i zwiększyła się ilość białka we krwi (białko całkowite było na stabilnym poziomie 39-41, norma 55). Dostał wtedy tez różne cuda na kiju: metronidazol, kroplówki i tak dalej. W międzyczasie miał 2 ataki „padaczkowe” niewiadomego pochodzenia. Powoli udało się ustabilizowac kupy i jego stan i tak w okresie kwiecień –lipiec był spokój. Ba . nawet przy badaniu morfologii krwi białko miał już i zdrowego psa, w zakresie referencyjnym (żywienie na bazie gotowanego mięsa z indyka, czystek , ostropest, drożdże suszone, L- glutamina – ponoć lata jelita, probiotyk , olej lniany w niewielkiej ilości). Na początku lipca Django spuchł i osowiał. Pojawiły się mega śmierdzące gazy i biegunka. Po kroplówkach i antybiotykach powoli się naprostował (znowu bialko spadło do 30 a potem wskoczyło na 39).

Stan na dzień dzisiejszy: lekka utrata wagi i spore wodobrzusze. Próbowalismy podawać azotropinę, ale reakcja była nieakceptowana (rzadka kupa), odstawiliśmy.

Wyniki z 19.08.:
Leukocyty 15,20
Erytrocyty 6,04
Hemoglobina 9,30
Hematokryt 0,45
MCV 74
MCH 1,53
MCHC 20,7
RD 16
Płytki krwi 867
MPV 6

Rozmaz manualny wg Schillinga:
Segmentowane 92
Limfocyty 8
Obraz krwinek czerwonych bez zmian

AspAT 53
AIAT 110
ALP 36
Glukoza 66
Kreatynina 0,9
Mocznik 47
Białko całkowite 30
Bilirubina cąlkowita 0,6
Albuminy 18
GGT 5,0
Wapń 5,5
Fosfor 3,3
Magnez 1,5
Cholesterol cąłkowity 53
LDH 505,0
Kinaza kreatynowa 377
Triglicerydy 89
Sód 144,1
Potas 5,2
Chlorki 103,2
Globuliny 12

Chcieliśmy zrobić biopsję wycinków z jelit, ale jego stan na to nie pozwala. W międzyczasie zrobiliśmy stymulację na chorobę Addisona (wyniki w normie). Badałam tez limfangiektazję, tez nic nie wyszło.
Obecnie oprócz jedzenie i suplementacji przyjmuje rano na czczo controloc control (osłonowo na żołądek) i 1 tabl Encorton 5mg rano i 1 tabletka encorton 5mg wieczorem.
Pojawił się pomysł, że skoro azotropina nie działa to może cyklosporyna zadziała…..
Ja, osobisice powiem szczerze, że nie mam już pomysłu jak mu pomóc. Apetyt i humorek ma, tylko to uciekając białko i wodobrzusze…
Czy ktoś mierzył się z podobną sytuacją? Jak radziliście? Co podawaliście? Czy oprócz punkcji brzucha można jakoś zniwelować ten płyn?

Będę wdzięczna za każdą sugestię…
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 sierpnia 2018, 10:47

rtg klatki piersiowej i dokładne usg brzucha. Były te badania wykonae?
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

28 sierpnia 2018, 20:06

Oczywiście nie jestem lekarzem, jednak chciałabym się podzielić tym co znalazłam w Internecie:

https://j-elita.org.pl/leczenie/leczenie-zywieniowe/modulen-w-leczeniu-choroby-lesniowskiego-crohna-u-pacjentow-pediatrycznych/

Ciekawi mnie czy jest coś podobnego dla psów, może pomogłoby to Pani psu i mojemu również, gdyż też ma przewlekłe zapalenie jelit.

Może jest też jakieś leczenie biologiczne, przy czym przypuszczam że nie jest to tanie leczenie.
DORIS2
Posty: 103
Rejestracja: 28 maja 2018, 14:43

28 sierpnia 2018, 20:39

Ciekawi mnie też czy ktoś robi coś takiego w Polsce u zwierząt:

https://silesion.pl/przeszczep-kupy-to-nie-zart-to-dla-zdrowia-12-01-2017

jeśli okazałoby się że przyczyną choroby jest problem z florą bakteryjną jelit to może coś takiego by pomogło.
weronika86

12 września 2018, 11:19

Witaj. Walcze z enteropatia bialkogubna u mojego 11 letniego yorka. próbujemy sterydu i antybiotyków ale albuminy spadają. Nie robiliśmy wycinka jelit i robic nie będziemy podobno leczenie jest niemal takie samo..Mial już podawane 3 razy osocze wysokobiałkowe i będę je podawac dokad widze ze pies jest w doskonałym nastroju merda ogonem, jest szczęśliwy. Nie wygląda na chorego ...bardziej cierpie ja.. ide za niedługo do kontroli i wlasnie następnym krokiem będzie cyklosporyna..tez chciałabym sprobowac. Mój piesek ma podejrzenie IBD. A w jaki sposób wykluczyliście limfagiektazje? Podobno tez pobiera się wycinek jelita żeby wykluczyć ?
wiki860

18 września 2018, 14:44

Witam. Mam podobny problem tylko z niespełna 11 yorkiem.
justakow
Posty: 1
Rejestracja: 16 lutego 2021, 22:05

16 lutego 2021, 22:10

Hej, czy udało się pokonać chorobę lub ją opanować? Aktualnie walczę z enteropatia bialkogubna z moim 3letnim kundelkiem. Chętnie zapoznam się z doświadczeniami innych ❤️
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość