Dziwne napady u psa

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Misterio_
Posty: 2
Rejestracja: 19 listopada 2020, 15:47

07 lutego 2023, 01:15

Dobry wieczór,

Piszę ten post, ponieważ od kilku tygodni zauważam u mojego prawie 15-letniego Yorka dziwne zachowania/napady. Wszystko zaczyna się od tego, że pies staje się niespokojny, próbuje położyć się spać, jednak co chwilę wstaje i kładzie się z powrotem. Następnie, kiedy próbuje przejść parę kroków, to co chwilę się przewraca oraz strasznie się zatacza, chodzi jak "pijany". Co więcej, dochodzi do tego dziwnie poruszanie głową w jedną stronę oraz cały napad kończy się tym, że pies bezwładnie oddaje mocz oraz kał. Wprawdzie po oddaniu moczu i kału nadal ma problemy z koordynacją, jednak już nie kręci głową i wydaje się mniej zdezorientowany. Był już oczywiście u weterynarza i to niejednokrotnie, jednak ustalili oni, że najprawdopodobniej przyczyną są problemy z kręgosłupem, tak że dostał prowizoryczny kołnierz ortopedyczny oraz lek Gabapentin Teva 2x 50mg dziennie. Co prawda, od tego momentu te napady nie powtórzyły się ani razu, jednak, tak jak wspomniałem, one występują co kilka dni, więc boję się, że to nie załatwiło sprawy i w każdej chwili taki napad może znów się pojawić. Obawiam się, że mogą to być początki padaczki, jednak teoria z kręgosłupem również brzmi wiarygodnie. Jeśli chodzi o badania, jakie miał robione, to były to USG, echo serca oraz badania krwi, aczkolwiek żaden wynik z tych badań nie można przypisać tym objawom. Czy miał ktoś może podobny problem lub podpowiedziałby w jakim kierunku należy pójść, by ustalić przyczynę tych napadów? Może badanie rentgenowskie byłoby dobrym pomysłem?

Jeszcze tylko dodam, że to "dziwne poruszanie głową w jedną stronę" pierwszy raz zauważyłem, kiedy podałem psu tabletkę od serca od razu po jego przebudzeniu, więc wpierw myślałem, że po prostu złapał zadyszkę, jako, że wziąłem do "z zaskoczenia". Jednakże, teraz, kiedy te napady się nasiliły, to poruszanie głową występuje niezależnie od tego czy brał tabletkę czy też nie.
Vet4u
Posty: 669
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

11 lutego 2023, 11:59

Witam,
Wykonanie badania RTG (lub tomografii komputerowej) jak najbardziej pomoże ustalić czy przyczyną dziwnego zachowania psa są problemy z kręgosłupem. Rasa yorkshire terier niestety ma swoje predyspozycje do problemów w tym obszarze.
Warto również rozważyć wizytę u lekarza weterynarii zajmującego się neurologią w celu sprawdzenia czy przyczyną nie jest padaczka.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość