Dysplazja seter 10 miesięcy

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

streczing
Posty: 1
Rejestracja: 06 grudnia 2020, 21:03

06 grudnia 2020, 21:46

Pierwsze rtg 1.12.2020:
https://1drv.ms/u/s!AhWgQ_T_46vbg4w4FDN8y_iHlUQX1Q
Lekarz, który wykonał powyższe zdjęcie RTG zalecił TK, jednak u mnie w mieście nie ma tomografu. Dwa dni później 100 km dalej miała miejsce kolejna wizyta z założenia miało być TK. Lekarz jednak stwierdził po wywiadzie i zbadaniu psa, że nie ma sensu robić dodatkowych prześwietleń. Wg. Niego ruchomość głowy kości biodrowej w panewce jest tak duża, że on już wie co tam się dzieje i pomoże tylko endoproteza, ale na nią jeszcze za wcześnie bo pies musi osiągnąć dorosłość. Odpowiedziałem, żeby chociaż spojrzał na zdjęcie. Stwierdził, że sprawdzi. Po chwili wyszedł i odpowiedział, że zdjęcie nie jest najlepsze i on zrobiłby nowe. Oto rezultat: https://1drv.ms/u/s!Alo0PqoMMjkZ7kha3MONA2NNHG2N
Dodam jeszcze, że pies kuleje na prawą tylną nogę. Na zdjęciach rtg jest to ta po lewej (pies leży na plecach). Weterynarz stwierdził, że lewa ma gorszy stan dysplazji, ale zdjęć nie leczymy, tylko obraz kliniczny - czyli kulawiznę. Według niego nadal jedynym wyjściem jest endoproteza.

Dla pełnego obrazu sytuacji od 5 do 9 miesiąca prowadziłem z psem bardziej aktywny tryb niż przeciętny. Zrobiłem z nim w tym okresie łącznie ok. 200 km biegów. W 6 miesiącu było kilka wypadów w góry. Kulawizna zaczela się po przebiegnieciu 20 km w pierwszej połowie listopada 2020. Od tego czasu tylko spacery na smyczy. Pies kuleje podczas rozruchu, na spacerach tego nie widać.

Pies na dzień 3.12.2020 ma 10 miesięcy 33 kg 72 cm w kłębie i zastanawiam się dlaczego nie można zrobić innego zabiegu/ leczenia? Lekarz karze czekać na rozwój zwyrodnień zamiast im zapobiec? Czy to jest właściwe postępowanie?
Vet4u
Posty: 669
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

20 lutego 2023, 09:31

Dzień dobry!

Istnieje wiele metod operacyjnego leczenia dysplazji stawów biodrowych, a odpowiednia technika jest dobierana w oparciu o wiek psa, wielkość (rasa) oraz stopień zaawansowania zmian. U psów jeszcze rosnących wykonuje się, np. TPO (potrójna osteotomia kości miednicy). Każda metoda ma jednak swoje ograniczenia i powinna być dobrana indywidualnie do danego przypadku. W takiej sytuacji polecamy konsultację z lekarzem weterynarii zajmującym się ortopedią. Oceni on czy zmiany są na tyle zaawansowane, że potrzebne będzie postępowanie operacyjne. W leczeniu dysplazji istnieje również postępowanie zachowawcze polegające na podawaniu preparatów mineralno-witaminowych oraz zawierających glukozaminę czy siarczan chondroityny. Gdy pies już kuleje podawane są również często niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wskazane jest też ograniczenie ruchu (nie przeciążamy psa).
Życzymy dużo zdrowia dla pieska i pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość