cysty i tłuszczaki

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

whataya
Posty: 55
Rejestracja: 10 listopada 2015, 12:04

18 sierpnia 2016, 10:25

Mój 6 letni labrador tez ma od jakiś dwóch lat (albo i 3)takie bąble między palcami. Są różnych rozmiarów, wydaje mi się, że wszystkie w końcu pękają i wylewa się coś w rodzaju krwi z ropą i po jakimś czasie znowu się pojawiają. Zauważyłam, że częściej po deszczu czy mokrej trawie. Jak jadł kilka miesięcy eukanube dermatosis to bąble zaczęły się pojawiać coraz rzadziej, a jak juz to były bardzo malutkie i zamiast dwóch czy trzech na obu łapkach pojawiał się np. tylko jeden mały albo wcale. Teraz je Brit Care z łososiem bez zbóż (2 worek) i znów problem się nasilił. Oczywiście byliśmy u kilku weterynarzy. Miał badanie tego ale żadne bakterie nie wyszly, miał różne mascie i płyny do przemywania - nic nie pomogło na stałe. Czytałam na zagranicznych stronach, a jeden z weterynarzy to potwierdził, że po prostu nie wiadomo skąd się to bierze i jak to zwalczyć ma stałe, ale że zmiana ta nie jest groźna. Myślę czy nie ma jednak czegoś wspólnego z dietą a nie mokra trawa, bo na dermatosis właściwie problem zniknął. Psa to boli, jeśli jest większy, lize to i gryzie aż pęknie..wtddy przemywam mu łapkę wyciekiem z czymś odrażającym i tyle. Mam nadzieję, że to fsktycznie nic groźnego.
Agis
Posty: 479
Rejestracja: 08 października 2013, 16:52

19 sierpnia 2016, 11:26

Odstawiłabym psu karmy suche , nie dałabym żadnej . Oczywiscie ,ze to nie od deszczu czy mokrej trawy , to wina przemysłowych ,sztucznych pasz .
Awatar użytkownika
Robert A.
Posty: 4455
Rejestracja: 27 czerwca 2007, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

23 sierpnia 2016, 15:11

Agis - na takiej samej "przemysłowej sztucznej paszy" problem zanikał , więc nie wiem czy to problem suchej karmy?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 sierpnia 2016, 20:50

kompletnie się nie zgadzam z Agis . Postanowiłem w tym roku sprawie przyjrzeć się bliżej, gdyż zmiany te przybierają na sile głównie u ras bokser, labrador, golden , buldogi, rzadziej owczarek niemiecki, rottweiler , doberman, sznaucer, seter, bullteriery. Wykonałem u wybranych psów testy alergiczne i wyszły olbrzymie uczulenia na trawy , roztocza rzadziej tkaniny stosowane w naszych dywanach. Mało kiedy potwierdzały się uczulenia pokarmowe. To raz u większej części dzieje się to u psów w sezonie wiosenno-letnio-jesienymm . W zimie zanikają a zwierzęta jedzą to samo. Wie alergia na gotowe karmy to bzdura. W 95 - 97 % dobre odczulenie zwierząt sprawę zakończyło.
dkojak

05 września 2016, 01:37

Witam . Czytam i czytam na temat tluszczakow u psiakow i sie zastanawiam czy usuniecie tluszczaka u 12 letniej ,chorej na cukrzyce (insulina 2x dziennie) suczki to zabieg bezpieczny? Jedna operacje (na oczy- oslepla doslownie w ciagu paru dni,niedlugo po zdiagnozowaniu cukrzycy) przechodzila prawie dwa lata temu -ciekawe kto mial wiekszy stres -my czy ona ? :-))) .Teraz naprawde nie wiem co robic ,troche sie boje czytajac stwierdzenia :ze wzgledu na wiek nie wytrzymala operacji.Tluszczak jest juz dosyc spory ,a co gorsze pokazal sie drugi,na razie maly ......
whataya
Posty: 55
Rejestracja: 10 listopada 2015, 12:04

08 września 2016, 11:19

Panie doktorze, a jaki jest orientacyjny koszt wykonania badania na alergie na trawę? Czy da się zrobić test tylko na trawy i roztocza? Na czym polega odczulenie psa i na ile wystarcza? Ma pan rację, że zimą problem zawsze znika.
Odstawialiśmy różne rzeczy, począwszy od kurczaka i wołowiny, przez makaron, zboża, i nic to nie zmieniało.
wioletka155
Posty: 12
Rejestracja: 02 kwietnia 2012, 10:52

08 września 2016, 22:22

Drodzy Forumowicze . Ostatnio u mojego yorka (ma 8,5 roku) zauważyłam jakby dość znaczny wzrost liczby takich podskórnych guzków. Kiedyś to takie można było wyczuć 2-3 na ciele, a wczoraj jak się tak dokładniej przyjrzałam to jest ich z 10 w sumie. I tak- sa one raczej małe wielkości ok 0,3-0,5 cm. Dzisiaj przy okazji innego badania zapytałam o to weterynarza, ale on odesłał mnie do kogoś innego (co docelowo uczynię, ale dzisiaj i jutro nie mam takiej możliwości). Psiaka to nie boli, tzn jak dotykam ją tam, przyciskam to ona nie reaguje w ogóle. Guzki są średnio twarde, tzn nie są twarde ja piłka ,ale "nie rozpływają się" też w palcach. Najgorsze jest to, że podczas opróżniania grczołów dzisiaj wet zauważył przy odbycie też takiego guza i tamten jest największy- ma ok 1,5 cm, znajduje się nad dziureczką pod ogonkiem zraz. Często mała saneczkowała i okazywała i okazuje zainteresowanie tamtą okolica i dotychczas mysleliśmy że to kwestia gruczołów- często jej się tam zapychają, ale teraz myślimy czy ten guzk ją nie swędzi np, lub nie daje innych odczuć, z powodu ktorych ona m.in saneczkuje często-codziennie, co drugi dzien, różnie.
Ale wet u którego dzisiaj byałam to właśnie taki wet do ktorego chodzimy tylko na oproznianie ruczołów, po tabletki, szczepienia etc. Wszelkie inne diagnostyki konsultujemy z innym, ale do niego mogę jechac dopiero w wtorek, a do wtorku umrę z strachu..
Jakie adanie powinniśmy wykonać, czy są jakieś parametry oznaczane z krwi, które mogą wskazywać na ew zmiany nowotwotowe?Jak to się diagnozuje, czy robi się badanie USG takch małych zmian i wychodzi "co jest w środku"?
Dodam, że to guzki podskórne, w całości pokryte sierścią, więc próba pokazania tego na foto niestety się nie udaje zupełnie, zupełnie nic nie widac. Kolor ciała w tamtych miejscach jest taki sam, jak wszędzie, nic się z tego nie saczy, nie ma żadnych ujść jakichś wydzielin.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

14 września 2016, 09:04

dkojak jest możliwe usunięcie tłuszcza w takim wieku, ale trzeba do tego podejść osobniczo. Jeśli tłuszczak jest niewielki i jego umiejscowienie jest nie zagrażające czynnościom fizjologicznym to czasami zalecamy obserwację zmiany. Jeśli dochodziłoby do zamiaru usunięcia trzeba przed zabiegiem wykonać dokładne badania kontrolne przed jej znieczuleniem.

whataya z reguły testy alergiczne są pakietowane czy zbijane w pewne grupy i wykonywane w pewnych panelach - grupach. Ceny są od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy. Ale myślę , że jesteś w stanie znaleźć okrojoną wersę w granicach 200-300 zł. Odczulenie polega dokładnie na tym samym co u człowieka czyli regularnym dozgonnym podawaniu leków obniżających reakcję na alergeny.

wioletka155ciężko Ci będzie doradzić coś treściwego, bo takie rzeczy trzeba zbadać osobiście. RAczej usg takich zmian niewiele wniesie , ale już biopsja dużo więcej.
whataya
Posty: 55
Rejestracja: 10 listopada 2015, 12:04

16 września 2016, 12:50

Dziękuję za odpowiedź, a czy taka alergia nieleczona może mieć jakieś złe skutki zdrowotne, czy te "bąble" między palcami mogą doprowadzić do jakiejś poważniejszej choroby? Zmagamy się z tym dobre dwa-trzy lata, ale zazwyczaj leczenie było za pomocą różnych maści, które niewiele zmieniały.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 września 2016, 20:09

może prowadzić do infekcji wtórnej zmian zwyrodnieniowych skóry
Nero12
Posty: 4
Rejestracja: 10 października 2016, 20:12

10 października 2016, 20:25

Witam
mam 12 letniego psa , wczoraj na klatce z lewej strony znalazłam ok 2cm guzek miękki który się przesuwa pod skóra , nie jest on widoczny gołym okiem, wszyscy twierdzą że mam poczekać przed zabiegiem i wizytą bo to tłuszczak, ile mogę obserwować ta kulkę? nie chcę usypiać psa do zabiegu jak ma prawie 13 lat

błagam o pomoc to mój najlepszy przyjaciel , Nero bardzo stresuje się wizytami u lekarza
Nero12
Posty: 4
Rejestracja: 10 października 2016, 20:12

10 października 2016, 20:44

może źle sformułowałam nie przesuwa się pod skóra ale nie jest uczepiony kości jakby tłuszcz po prostu

proszę o odpowiedz
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

11 października 2016, 16:37

bez obejrzenia bedzie ciężko Ci coś doradzić musi to ktoś doświadczony obejrzeć i ustalić czy zabieg jest konieczny. Większości wypadków tłuszczaki nie są konieczne do usuwania.
Nero12
Posty: 4
Rejestracja: 10 października 2016, 20:12

11 października 2016, 17:01

niestety zdjęcia nie zrobię bo tego gołym okiem nie widać , jak Nero stoi to trudno to w ogóle znaleźć

dziękuje
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

11 października 2016, 17:02

zdjęcia nie mają sensu to trzeba dotknąć czasami pobrać biopsję.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 1 gość