Cukrzyca u psa - leczenie Caninsulin, wyniki badań.

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

gosia11222

01 lutego 2014, 16:34

czy mogłabym sie cos dowiedziec na temat żywienia co wolno a co unikac
u nas jest tak ;
-ok 7- leki Cardisure 10 mg , furosemidum ,digoxin, wit c,wapno -- mały pasztet wieprzowy lub drobiowy
ok 8.30-9.00 - insulina 6 j
12-12,30 kasza gryczana ok pół woreczka ,łyzka siemia lnianego,ryba lub mieso mielone wołowe
16.30 -leki te co rano schowane w 2 paróweczkach
ok 18,30-19 insulina 3 j i szklanka karmy suchej


prosze o info co wolno jeszcze mu dac
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

15 lutego 2014, 10:49

proszę pisać w dziale żywienie
KochamZwierzaki
Posty: 2
Rejestracja: 25 lutego 2014, 09:00

25 lutego 2014, 10:19

Nie wiem co robic i prosze o pomoc!

Mam pieska 10 letniego 12 kg( powinien wazyc 10 kg), ktory zostal zdiagnozowany cukrzyca 14 lutego. Piesek mial 785 mg/dl cukru! Wetka zlecila insuline szybko dzialajaca Novo Rapid 6 jednostek ( 3 kreski na 40 jednostkowej strzykawce) piesek dostal zastrzyk i doktor zlecila kupic glukometr. Cukier spadl bardzo i wyniki byly ponizej 60mg/dl Pani doktor niestety nie wspomniala w jakich granicach ma byc ten cukier i co robic jak bedzie wyzej czy nizej! Dzieki bogu piesek nie wpadl w spiaczke! 2 dni pozniej gdy zadzwonilam z pierwsza krzywa wetka kazalazmniejszyc dawke. Bylo lepiej cukier w ramach 100-300 mg/ dl no ale piesek musi przejsc na insuline dlugodzialajaca tak? JUz przy podawaniu tej szybko dzialajacej wyglada na to, ze piesek szybko metabolizuje insuline bo juz po 3 godzinach cukier idzie do gory. Piesek dostal Gensulin N( 6jm 2x dziennie). Rano ladnie cukier spadal ale po 14 zaczynala sie jazda i wyniki byly ponad 300 z paniki probowalam utrzymac cukier w ramach i podawalam dodatkowo Novo Rapid( 6jm) w okolicy posilku. Nie bylo dramatycznie cukier nie spadal ponizej 150mg/dl a po nocy byl do 350mg/ dl. Po konsultacj z wetka kazala zmienic na Caninsulin 7jm rano i po 12h 7jm wieczorem. Pies pierwsza dawke dostal na noc ( 6 jm) balam sie dac na noc wiecej bo na stronie producenta przeczytalam, ze zaczyna sie mniejsza dawka.Cukier rano 518 mg/dl ! Dalam rano Novo Rapid I Caninsulin po 2 i tak 2 dni cukier:
7.30 518mg/dl
9.40 114mg/dl
14.20 532mg/dl
Wetka powiedziala zeby nie dawac Novo Rapid. maly dostal Caninsulin na noc o 19.00 ( 7 kresek)
22.13 325mg/dl
00.54 429mg/dl !!!!
Przedwczoraj za dnia bylo lepiej od 8.00 -16.00 Cukier ok 200 mg/dl a o 19.00 >600mg/dl wiec na noc znowu Novo Rapic i Caninsulin ( Novo 6 jm) i Caninsulin 7 jm.
20.34 190mg/dl
22.20 300mg/dl
22.57 346mg/dl

POMYSLICIE CO ZA WARIATKA! ALE MOJA WETKA NIE BARDZO MI POMAGA BO "NIE MA TAK DUZEGO DOSWIADCZENIA W CUKRZYCY" JEST TOJEJ 3 PRZYPADEK. Jest mloda 2 lata po studiach wiec skad ma miec.... Ale ja nie mam innego wea do wyboru bo u mnie w miescie reszta to specjalisci od trzody a nie zwierzakow malych i naprawde nie pomagaja i wyrzadzili psom duzo krzywd ( rowniez moim).

Od wczoraj BEZ Novo Rapidu! Za dnia znowu ok dalam 8jm Caninsullin ( zlecone przez wetke) do 17.30 kiedy to cukier znowu 518mg/dl ale nic nie dalam oprocz jedzenia przed podaniem 7 jm insuliny na noc o 19.30.

22.08 mial 547 mg/dl
Dzis rano znowu >600mg/dl

Moje pytanie dlaczego nie dziala na niego Caninsulin w nocy!? Kiedy to insulina musi poradzic sobie tylko z jednym posilkiem ( 100g gotowanego chudego miesa i 15 gr blonnika za wazywami niestety nie przepada) Za dnia je:

8.00 50 gr RC Diabetic + 10 gr blonnik
13.00 100gr RC Diabetic +10gr blonnik
16.00 70gr suchy RC Diab
19.30 100gr gotowanego miesa 10grblonnik

Pomyslicie je czesto ale on mnie blaga o jedzenie o tych porach! I przeciez ludzie cukrzycy tez nie jedza tylko 2 razy dziennie!

BARDZO PROSZE PANA JARKA O POMOC! Czy dawka na noc jest za duza i powstaje smogyi ale tylko w nocy??? Czy powinnam podac inna dluzej dzialajaca insuline?? Moze Lente , Lantus albo Levemir???
Moja wetka nie ma doswiadczenia z innymi insulinami....
Ah braki mi powoli sil do tego wszystkiego.....i piesek pokluty caly jest taki kochany i nie protestuje tylko daje sobie wszystko robic... Bardzo chce mu pomoc.



7.30 ( przed insulina) >600
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 lutego 2014, 12:00

Podaj 8 jednostek insuliny rano i wieczór i zbadaj po rannej dawce po 6 godzinach cukier. Źle dajesz psu jeść. Powinien po insulinie lub godzinę później dostać jeść i nie dojadać jak napisałaś. Można sprawdzić insulinę lente , ale nie robić doświadczeń z dwoma insulinami. Pierwsze sprawdź jedną potem drugą.
KochamZwierzaki
Posty: 2
Rejestracja: 25 lutego 2014, 09:00

04 marca 2014, 11:46

Dziekuje Panie Jarku!

Od 4 dni podaje 8 jm Caninsulin Po pieciu godzinach ma najlepszy cukier ok 160-180 ale na 12 h nie starcza 0 16.30 juz rosnie do 400 przy podaniu on 7.00 rano. Czy moge podac insuline wczesniej, czy zwiekszyc dawke?

Jeszcze jedno pytanie czy pies moze miec luszczyce? Na brzuszku pojawila mu sie czerwona plama, ktora sie luszczy.... czasami jest mniej czerwona a czasem bardziej nawet przez chwile myslalam, ze ma to cos wspolnego z poziomem cukru ale teoria sie nie sprawdzila.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

05 marca 2014, 11:30

troszkę dawkę można zwiększyć dać jeść psu zaraz po podaniu insuliny jak na szczycie czyli 6 godzinach uzyskasz normę trzeba wykreślić krzywą cukrową.
gość08802

05 marca 2014, 21:41

Witam, Ja od dwóch lat zmagam się z cukrzycą u mojej obecnie 12-letniej suczki. Zaczęło się na początku wzmożonym pragnieniem i co za tym idzie częstym oddawaniem moczu, utratą wagi przy wzmożonym apetycie. U weterynarza okazało się ze pies ma cukier w wysokości 689mg/dl. Zalecona dawka insuliny raz lub dwa razy dziennie Caninsulin. W związku z tym że suczka przyzwyczajona jest do posiłków 3 razy dziennie (po spacerze), zdecydowałam się na podawanie insuliny 2 razy dziennie. Tak wiec rano spacer 9:00, posiłek, insulina 6 jednostek, wieczorem spacer 21:00, posiłek, insulina 5 jednostek. Pies dostaje Karmę RC Diabetic lub RC Renal, dawki są podane na opakowaniu optymalnie do wagi psa jak i też do tego czy obecnie wazy za dużo bądź za mało. Rano suczka dostaje 60% zalecanej karmy wieczorem 40%. Rano karma jest namoczona w wodzie,wieczorem sucha. Zmiany Karmy na inna oczywiście również dostosowaną do psa z cukrzyca kończyły się na biegunce lub wymiotach. Piesek nie ma mierzonego cukru glukometrem.... jest to po prostu niewykonalne. Po kilku próbach daliśmy sobie z tym spokój, z ucha krew praktycznie nie leciała a z opuszkow łap nie było takiej możliwości. Poza tym pies tak się stresował ze z nerwów wynik i tak nie był by na tyle wiarygodny;) Na chwile obecna cukier jest mierzony co jakiś czas z moczu, po przez paski testowe. Ten sposób jest praktycznie bezstresowy dla psa a i z tego co się orientuje w miarę wiarygodny.Krzywa cukrowa nie była wykonywana, ponieważ piesek ma się dobrze po podaniu insuliny. Nie zauważam stanów hipoglikemii bądź hiperglikemii. Oczywiście raz na 4-5 miesięcy suczka ma przeprowadzane ogólne badania krwi z uwzględnieniem kreatyniny, mocznika, ALT, glukozy. Raz na 2 miesiące podawany jest hepatil kuracja 3 tyg (21 tabletek 1 dziennie). Jak do tej pory nie mam większych problemow z psem, wszystko jest ok, może po za oczami w które wkradła się zaćma, ale to efekt nie leczonej cukrzycy na samym początku choroby. Piesek jak na razie widzi trochę gorzej na jedno oko, drugie jakoś daje radę. od momenty wykrycia cukrzycy ma zakrapiane oczy dwa razy dziennie rano i wieczorem po jednej kropli Vitreolent lub Quinax. Cukrzyca to podstępna choroba, raz ustalone dawki insuliny, mimo przestrzeganego reżimu posiłków, nie gwarantują tego że piesek do końca życia będzie przyjmować taka samą dawkę insuliny. Co do doboru insuliny Caninsulin podobno jest polecana kota i psom o małej wadzę ciała, ponieważ inne insuliny maja większą dawkę w ml co utrudnia podanie.
gosia11222

06 marca 2014, 09:30

Witam u mojego labka stwierdzono cukrzyce na poczatku stycznia , najpierw dostawał raz insuline dziennie po obiedzie ale po zrobeniu krzywej cukrzycowej wet zalecił 2 razy dziennie rano 6 j w strzykawce 2 mg i wieczorem 3 j
jak narazie wszystko sie unormowało po podaniu insuliny po 6 godz cukier nie przekracza 100 mg/dl .. Od poczatku podajemy insuline Lente wos
gosia11222

06 marca 2014, 12:22

gosia11222 pisze:Witam u mojego labka stwierdzono cukrzyce na poczatku stycznia , najpierw dostawał raz insuline dziennie po obiedzie ale po zrobeniu krzywej cukrzycowej wet zalecił 2 razy dziennie rano 6 j w strzykawce 2 mg i wieczorem 3 j
jak narazie wszystko sie unormowało po podaniu insuliny po 6 godz cukier nie przekracza 100 mg/dl .. Od poczatku podajemy insuline Lente wos
czesto sprawdzam poziom w moczu paskami

Keto Diastix
gosia11222

07 marca 2014, 08:17

Na początku jak sie dowiedziałam byłam załamana , nie wyobrażałam sobie robić zastrzyki mojemu labkowi /od kiedy pamiętam zawsze źle reagował na widok strzykawki ,a zrobić zastrzyk to było dla weta wyzwanie// był to dla mnie straszny stres a dla niego dopiero , Po podaniu insuliny juz sie martwiłam jak ja mu podam kolejna dawka ....i stres cały dzien... teraz wszystko sie uspokoiło ja i piesek jesteśmy spokojny, wyluzowani , nie ma napiecia i zrobienie zastrzyku jest bardzo łatwe i odbywa sie w spokoju ..wydaje mi sie ze on juz tez sie przyzwyczaił bo nawet nie reaguje no i ja juz sie przyzwyczaiłam do tej mysli ze ta choroba juz zostanie z nami do konca . Dlatego każdy właściciel pieska , który zaczyna powinien jak najwięcej starać sie dowiedzieć na temat tej paskudnej choroby , ja dużo czytała na forach i podstawa stały kontakt ze swoim weterynarzem
Ja oczywiście bardzo dziekuje DR Andrzejowi Skóra z Krapkowic woj Opolskie za pomoc , opieke i leczenie i postawienie mnie do pionu w momentach kiedy chciałam sie poddać bo wydawało mi sie że nie dam rady.
Dziękuje za 8 lat z nami
Gosia
pumcia1104

12 października 2014, 16:33

Witam serdecznie, chciałam poprosić kogoś o radę na temat mojej 10 letniej suczki. Od 2 tygodni piesek dużo pije. W poniedziałek rano była taka apatyczna, senna i miała przekrwione oczy z nachodzącą błoną. Pojechaliśmy do weterynarza i okazało się że ma 300 cukier we krwi, powiększoną śledzionę i wyniki krwi słabe: WBC-57,6 (norma 6-17), RBC 4,58 (norma 5,5-8,5), płytki krwi 467 (norma117-460). Pies waży 26 kg. Po podanej insulinie psiej był nieznaczny spadek cukru, ale od wtorku pies ma cukier ponad 600 i daję jej insulinę Gensulin M30 2 razy dziennie, doszliśmy w niedziele do dawki 26j wieczorem a rano cukier ponad 600 :( Nie wiem co robić. Na spacerze sunia jest pobudzona, ale w domu cały czas śpi albo pije wodę :( Proszę o radę. Czy ta insulina jest źle dobrana czy może za małe dawki?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 października 2014, 19:11

czy jest kastrowana? Możesz wkleić jej zdjęcie ? Czy jest otyła? Czy ma kłopoty ze skórą? Podniesiony poziom cukru może być pierwotny ( cukrzyca ) wtórny ( ropomacicze, zespół cushinga, leczenie sterydami).
pumcia1104

12 października 2014, 20:04

Witam, suczka nie była kastrowana, nie jest otyła, od roku ma guzki na brzuchu ale weterynarz nie kazał ich ruszać, śledzionę ma powiększoną. Od tygodnia ma oczy przekrwione z nachodzącą błoną. Jest senna i dużo pije. Weterynarz mówił że insulina może nie działać jeśli to nowotwór trzustki ale nie wiem czy mam się poddawać czy zwiększać dawki. Czy 26j rano i 26j wieczorem Gensulin M30 nie powinny choć trochę podziałać, przy wadze 26 kg? znam dużo cukrzyków ludzi u których takie dawki byłyby śmiertelne. czy możliwe jest że inna insulina zadziała?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 października 2014, 20:45

kiedy suka miała cieczkę?
pumcia1104

12 października 2014, 21:56

Cieczkę miała ok. 1 miesiąc temu. Nigdy wcześniej nie wykryto u niej cukrzycy. Insulinę dajemy od poniedziałku. Dziś o 6.30 rano dostała 26j Geninsuliny bo miała ponad 600 cukru we krwi i o 14 mierzyliśmy jej cukier i nic nie spadło więc o 14 daliśmy jej 20 jedn Canisulin (mieliśmy jedną fiolkę w lodówce od weterynarza ale po zakupie Geninsulin nie podawaliśmy już jej). No i o 17.00 miała cukru 330 a o 20.00 cukier wyniósł 250. Nie wiem teraz czy ten Geninsulin nie działa na nią i czy dawać jej go jeszcze? Caninsulin zostało nam ze 20 j...
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 1 gość