Chory shih tzu, proszę o poradę.

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Przemko40
Posty: 2
Rejestracja: 14 lipca 2022, 19:13

14 lipca 2022, 19:37

Cześć.

Max jest energicznym, żywym psem lat 4.
We wtorek zaczął się źle czuć. Delikatnie wymiotował wodą, miał kaszel, oraz był zamulony.
Pojechał do weterynarza w Goleniowie. Wet po bardzo ubogim badaniu stwierdził że piesek nie ma gorączki. Diagnozę jaką postawił to zapalenie dróg oddechowych i podał mu zastrzyk PARAMECTIN. Na internecie o tym leku jest napisane, że jest on przeznaczony dla bydła na pasożyty i że nie można podawać tego psem ani kotom bo grozi to śmiercią. Teraz pierwsze moje pytanie, proszę o informację czy ktoś ma wiedzę na temat tego specyfiku?
Po zastrzyku zwymiotował bardzo dużą ilość wody z organizmu takiej jakby trochę że śliną połączonej.
Zaczął mieć drgawki tylnej części ciała oraz był mega wyczerpany.
Pojechałem więc z nim do innej poradni w Nowogardzie w ten sam dzień.
Pani weterynarz po dogłębnym badaniu pieska stwierdziła anemie i wyczuła woń mocznika z pyska.
Pobrała krew oraz zrobiła usg.
Wyniki czerwonych krwinek oraz nerek były tragiczne o wiele dużo ponad normę.
Powiedziałem, że dostał zastrzyk paramectin, Pani wet sprawdziła ten lek gdzieś na jakieś swojej stronie i była zdziwiona takim leczeniem, wg mnie nawet nie znała tego leku.
Na usg wyszło że ma problem z nerkami były prawie niewidoczne, ona to tak dziwnie stwierdziła wrośnięte.
Jeszcze zajrzała do gardła to miał zaczerwienione gardło, powiedziała że ma zapalenie i może mieć wirusówkę.
Od wtorku przyjmuje kroplówki na oczyszczenie krwi i nerek, oraz antybiotyk i witaminy, dziś jest lekka poprawa, max poszedł na spacer o własnych siłach prawie.
Czy ten zastrzyk mógł mieć wpływ na to wszystko? Czy ktoś może mi doradzić w kwestii usg czy to mogło przyćmić obraz nerek, czy istnieje dokładniejsze badanie?
Vet4u
Posty: 668
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

20 września 2022, 11:42

Cześć,
Preparat Paramectin zawiera iwermektynę, która służy do zwalczania ekto i endopasożytów. Zgodnie z informacjami na stronie producenta nie jest zalecany do stosowania u psów. Niektóre psy wykazują nadwrażliwość na iwermektynę, która objawia się między innymi wymiotami, drgawkami, nadmiernym ślinieniem oraz otępieniem .
Podanie Paramectinu mogło spowodować objawy, które pojawiły się po podaniu zastrzyku - wymioty, drgawki oraz wyczerpanie. Preparat ten nie mógł jednak spowodować anemii oraz problemów z nerkami ponieważ choroby te potrzebują czasu żeby się rozwinąć a iwermektyna zawarta w tym preparacie oddziałuje z receptorami znajdującymi się w mózgu (stąd objawy ze strony układu nerwowego).
Żeby uzyskać dokładniejszy obraz nerek można wykonać tomografie komputerową nerek, jednak jest to badanie znacznie droższe od usg oraz trudno dostępne.
Pozdrawiam,
Kasia
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość