Chora wątroba u starego psa - czy jest sens leczyć?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Agis
Posty: 479
Rejestracja: 08 października 2013, 16:52

22 czerwca 2014, 22:50

zapomniałam dodać , jeśli juz pies jest na vetmedinie to powinien byc dołączony furosemid .a o tym leku wcześniej nie
wspomniałaś .
jus23

23 czerwca 2014, 08:38

Tego leku nie ma przepisanego. Ma przepisane clavaseptin i vetmedin. Vetmedin dostal 1 raz bo zdurniałam czy mam mu dawać. Choroby serca nie stwierdzono. Ciśnienie ma w normie, usg serca też ok. Dyszy często, jakby miał trudności z oddychaniem, ale nie jest to zawsze. Podczas badania weterynarz stwierdził niby zaburzenia w pracy serca (osłuchowo), ale też nie był pewien, pies był zestresowany w czasie badania.
Dziś udalo nam się w cisnąć mu do gardła trochę kaszy jaglanej i nie zwymiotował tego. Nie wiem, czy tak robić wciskać mu na siłę jedzenie. Generalnie niby jest lepiej nie jest taki osowiały, reaguje na zapachy, ludzi. Ale nie wstaje, leży, nie je, pije ogromne ilości wody.
Agis
Posty: 479
Rejestracja: 08 października 2013, 16:52

23 czerwca 2014, 10:52

Skoro nie ma potwierdzonej choroby serca vetmedinu (to silny lek )bym nie dała , Parametry nerek i wątroby jak sama wiesz są złe , a ALP jest tragiczny ,,Co do jedzenia , nie dałabym mu kaszy , coś bardziej lekkostrawnego -domowego lub puszkę + dosypałabym do posiłku ostropest plamisty ,samo wcieranie to za mało .
jus23

23 czerwca 2014, 11:38

Serdeczne dzięki za odp.Jestem ci bardzo wdzięczna. Ile ostropestu mu dawać? 2- 3 razy dziennie? Co ja mogę jeszcze zrobić?
Agis
Posty: 479
Rejestracja: 08 października 2013, 16:52

23 czerwca 2014, 12:12

To duży pies , je mało albo wcale ....na średnia porcję ( rozdziel na parę porcji) wsyp z około 2 łyzek jeśli sypniesz więcej nie zaszkodzi , niech zje cokolwiek .Co jeszcze ? może podać mu srodki p/bólowe , pies cierpi ...szczerze nie mam pomysłów ,
psina jest ciężko chora ...zostaje tylko płukanie kroplówkami ...dobra opieka i dużo miłości ...trzymaj się
jus23

23 czerwca 2014, 12:23

Jeszcze raz dziękuję ci za pomoc. Właśnie ma kolejną kroplówkę, chcemy też podawać kroplówki w domu. Z tym trzymaniem to cieżko, pies jest członkiem rodziny, chyba jak każdy piesiec na tym forum. Byłam przekonana, że odżywiany dobrze, domowym jedzeniem, a tu takie coś. Załamało mnie to, ale zrobimy, co w naszej mocy, aby mu pomóc. Dzięki ci.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 czerwca 2014, 12:19

Napisz wszystkie wyniki psa jakie masz, miał robione rtg płuc Ap i boczne . Pilnie są potrzebne te zdjęcia. Nie lecz psa przez neta , bo niektóre porady nie są dobre . Na jakiej podstawie lekarz stwierdził infekcje, czemu zalecił vetmedin ( nie zawsze stosuje się z nim furosemid). Jakie wymyślacie środki przeciwbólowe przy pojawiających się problemach z nerkami . STOP temat od nowa . Co psu jest? Jakie ma badania? Nie leczcie i nie doradzajcie na pałę , bo to są złe rady.
ewa888
Posty: 18
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 13:39

30 czerwca 2014, 17:01

Witam wszystkich, u mojego psa rozpoznano chloniaka typu T. Odbyl 3 chemioterapie winkrystina, przed kolejna 4 sesja tym razem Adriblastina, leczylam go u veta na babesia canis (dostal Imizol). Udalo sie, babeszjoza zostala pokonana !!! Ale wyniki krwi marne : biale krwinki =19,900; czerwone krwinki = 4,808 ; hemoglobina = 11,030 ; HCT = 34,050 ; plytki krwi = 164,000 ; % LYM = 8,800 (1,700 tys/mm30 ; % MONO = 4,700(0,900 tys/mm3) ; granulocyty 17,300 tys/mm3, RDW = 13,830.
Biochemia : ALT = 811, AST = 105, AP = 521, kreatynina = 1,52, mocznik = 48,1
To wszystko chyba wskazuje na uszkodzenie watroby.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

14 lipca 2014, 00:28

przy chemii czy też bezpośrednio po niej nie ma co się spodziewać rewelacyjnych wyników , zrób usg, i jeśli nie ma metastazy to ostre leczenie.
ewa888
Posty: 18
Rejestracja: 30 czerwca 2014, 13:39

16 lipca 2014, 07:18

Panie Doktorze, dziekuje za odpowiedz.

Rozumiem, ze sformulowanie "ostre leczenie" dotyczylo stanu ogolnego, przede wszystkim watroby?

Niestety, za pozno zaczelam szukac wiedzy.

Piesek otrzymal kolejna dawke chemii zgodnie z zalozonym planem chemioterapii.

Jeszcze bylo echo serca - wyniki w normie. BCS - 6/10.
W opisie - "wyraznie slabszy".

W ciagu jednego tygodnia podano mu Winkristine, po 3 dniach dostal Imizol (leczenie babeszjozy) a po 4 dniach - Adriblastine.

Jego organizm nie wytrzymal.
asia111

19 marca 2016, 20:47

witam mam 5 letniego jorka suczke ostatno pies piszczy jak lezy przy podniesieniu ma nabrzmialy brzuch wykonalismy usg wyszla Powiekszona watroba wyniki krwi MOCZNIK 12.6,,, AP 1090,,,, GLUKOZA 134,,, ALT 120U/I.... AST 112U/I ,,,PIES BYL DLUGO NA ENCORTONIE SPOWODU PPROBLEMOW NEUROLOGICZNYCH DWA TYGODNIE TEMU PIES NIE WSTAWAL WYMIOTOWAL MIAL ROZWOLNIENIE JEDEN WETERYNARZ STWIERDZIL ZE PIES MA ZAOALENIE ZOLADKA DAL LEKI ZASTZRYKI PIES NIE WSTAWAL OBECNIE PO PODANIU KROPLOWEK PODSKORNYCH PIES WSRAJE M NIEJ SIE KRECI DOSTAJE ZASTRZYKI NIVELI 2.5MG PONIEWAZ ROZJEZDZALY MU SIE NOGI I KRECIL SIE CIAGLE W KOLOKO DODAM ZE PIES NIE WIDZI OGOLEM STWIERZONO ZE BRAK WZROKU WYNIKA Z GUZA PSA CHOCIAZ NIE ZOSTAL PRZEBADANY REZONANSEM PONIEWAZ MNIE NIE STAC I JESZCZE EDNO PIES MA STRASZNIE CIEPLY BRZUCH POKLADA SIE NA KAFLE ZEBY GO OCHLODZIC DUZO PIJE JE I SIKA PROSZE PANA WETERYNARZA O POMOC NASZ WETERYNARZ TWIERZDZI ZE PSU SIE ZREGENERUJE WATROBA ALE BOJE SIE ZE GO MECZE STRASZNIE GO KOCHAM I NIEWYOBRAZAM SOBIE ZE NIE BEDZIE NASZEJ KOCHANEJ DIXUNI Z NAMI
Ciapa_Oli
Posty: 124
Rejestracja: 31 lipca 2013, 13:52

14 września 2016, 22:45

Hmm, to ja widzę, że u nas takiej tragedii nie ma, ale dobrze nie jest. Moja miała mieć usuwaną listwę mleczną. Jednego guza w grudniu miała usuwanego i tam miała rewelacyjne wyniki i rewelacyjnie zniosła zabieg a teraz po 9 miesiącach klops.

W USG wątroba niejednolita i wyniki krwi:

AspAT 210,0 U/I 3 - 45 H
AlAT 126,0 U/l 5 - 60 H
ALP 279,0 U/l 5 - 155 H

Niestety zmiany mogą mieć charakter przerzutów, ale nie muszą takowego mieć. Weterynarz powiedział, że nie ma opcji operacji teraz. 2 tygodnie leczenia wspomagającego wątrobę, powtórka wyników i zobaczy się wtedy. Moja suka ma 17 lat. Zero objawów. Od 2013 leczona prilocardem (niedomykalność zastawki mitralnej).

Czy możecie mi dać link do tematu u żywieniu w chorobach wątroby? Szukam tam w folderze o żywieniu i nie widzę.
HakerK
Posty: 12
Rejestracja: 20 września 2016, 21:10

20 września 2016, 21:31

Witam wszystkich,
Jestem nowa, ale postanowilam zalogowac sie i zasiegnac porady Pana doktora poniewaz nie wiem co mam juz robic..
OTOZ:

U mojego psa coraz gorzej z watroba, nie pomagaja nowe leki, doszla chora tarczyca..a przyczyna nie znana..ale od poczatku

Haker ma obecnie 14 lat, od roku zaczl miec "problemy" z watroba, ktore widoczne sa w wynikach krwi. Ogolnie pies jest jak na swoj wiek wesoly, zywy, lakomy!.czesto zwalalismy na kastracje ktora mial 2 lata temu.
Mial robione USG narzadow...znaleziono w zeszlym roku guza na sledzionie. Z poczatku byl maly ok 2cm w tym roku 4cm.
Badania krwi z lipca 2015:
podwyzszone mocznik 62
ALT 83
ALP 96
GGTP 11
GLDH 18.5
LIPAZA VET 3087...

Lipiec 2016
Mocznik 38,1
Alt 111
ALP 146
GGTP 29
GLDG 13,5
LIPAZA vet 3981

Pies bral hepatoforce itp..
Dodatkowo doszla niedoczynnosci tarczycy.Bierzemy euthyrox 100mg , 1 tabl dwa razy dziennie.Dostalismy Zentonil i...
WYNIKI SA GORSZE!!! PO 2msc kuracji ZENTONILEM!!!

Badanie krwi wrzesien 2016:
mocznik 35,8
ALT 402 !!!
ALP 232 !!
GGTP 47!!
GLDH 65,1 !!
LIPAZA vet 2857..

Juz nie wiem co mamy robic, skad takei wyniki po braniu ponoc super leku na watrobe..wyniki po 2msc sa fatalne..

Jesli chodzi o USG:

Pęcherz moczowy wypełniony bezechowym płynem – średnicy: 4.1cm, bez widocznych złogów w
świetle, błona śluzowa równa, niepogrubiała. Gruczoł krokowy atroficzny, o wymiarach około: 2cm x
1.2cm, miąższ jednorodny echogenicznie, bez zmian torbielowatych. Węzły chłonne biodrowe
niepowiększone. Nerka lewa i prawa o wymiarach w zakresie: 2.3-2.6cm (szerokość) x 4.8-5.1cm
(długość), obie o prawidłowym położeniu, regularnym obrysie, granica kora/rdzeń niezatarta, miąższ o
zwiększonej echogeniczności. Miedniczki i moczowody bez cech zastoju. Nadnercze lewe
niepowiększone – średnicy: 0.5cm, nadnercze prawe powiększone w części bieguna doczaszkowego –
średnicy: 1.1cm, oba gruczoły jednorodne echogenicznie, bez nacieku na okoliczne naczynia
krwionośne. W rzucie trzonu i części głowy śledziony widoczna zmiana lita o wymiarach: 4.3cm x
3.4cm, o niejednorodnej echogeniczności, powodująca deformacje torebki śledziony, w momencie
badania bez naruszenia ciągłości torebki – podejrzenie zmiany rozrostowej z możliwym
nowotworzeniem. Obszar trzustki bez zmian zapalnych i bez cech obrzęku. Wątroba powiększona,
miąższ o zwiększonej echogeniczności, echostruktura drobnoziarnista z cechami stłuszczenia i
miejscowego zwyrodnienia, obrys brzegów narządu zaokrąglony. Pęcherzyk żółciowy wypełniony
hipoechogennym płynem – średnicy: 2.0cm, układ żółciowy nieposzerzony. Naczynia żylne wątroby
bez cech zastoju. Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej wokół wątroby. Żołądek z zawartością
echogenicznej treści pokarmowej, dwunastnica oraz dalsze odcinki jelit z widocznym pasażem
pokarmu. W okrężnicy obecne uformowane masy resztek pokarmowych. Węzły chłonne krezkowe
niepowiększone. Nie stwierdzono wolnego płynu na terenie jamy otrzewnej. Dość znaczna ilość
tkanki tłuszczowej w środkowej części jamy brzusznej.



CO ROBIC???????!:(
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

21 września 2016, 11:34

co pies jes, ile waży, jakiej jest rasy i ile waży, czy jest otyły, czy układ krążeżenia pracuje ok?
HakerK
Posty: 12
Rejestracja: 20 września 2016, 21:10

22 września 2016, 07:57

Pies to jamnik, wazy ok 9-10 kilo
Przytyl ze 2 kg jak zostal wykastrowany.

Jada juz od kilku lat karmy weterynaryjne-obecnie jest na karmie Farmina hepatic..w sumie je ja tez od lipca, tak jak zostal wprowadzony lek zentonil. Wczesniej jadl Troveta..kombinowalam z roznymi karmami troveta (na watrobe na kosci).
Teraz dostalismy konkretne zalecenie karmy Farmina.

Panie doktorze moje posty moga byc z lekka chaotyczne, ale juz nie wiem co robic.
Nigdy az TAKICH wynikow nie mial.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość