Chora wątroba czy trzustka? Leczenie w ciemno, a ja mam dość

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Zrezygnowana
Posty: 38
Rejestracja: 09 sierpnia 2017, 15:09

28 sierpnia 2017, 08:08

Panie Jarku, można prosić o interpretację? Jestem już po wizycie u weterynarza, ale zanim cokolwiek powiem, chciałabym poznać opinie Dr na temat tych wyników.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

03 września 2017, 13:03

niepokojace są parametry dotyczące wątroby jak i obraz wątroby na usg. Za dużo tam gdybania . Trzeba zawęzić diagnozę dotyczącą wątroby
Zrezygnowana
Posty: 38
Rejestracja: 09 sierpnia 2017, 15:09

11 września 2017, 15:33

Po wizycie u Pani Dr od razu przeszliśmy na karmę wątrobową dla psinki (z Farminy), przyjmuje Hepadol 2 tabletki dziennie oraz łyżeczkę dziennie świeżo zmielonego ostropestu plamistego (je aż się jej uszy trzęsą). W następnym tygodniu psinka ma mieć ponownie sprawdzoną krew (parametry wątrobowe itp), aby sprawdzić czy wyniki spadają w dół. Pani Dr przeprowadziła bardzo długi wywiad z nami, zrobiła jeszcze na własną rękę (na szybko) USG przenośnym aparatem, za co nie musiałam płacić. Pierwsze skrzypce "gra" wątroba, że tak powiem. Ostatecznością wg Pani Dr jest biopsja, ale zwracała uwagę, że jest ona inwazyjna i żeby się dobrze nad tym zastanowić - tym bardziej, że po mojej Dianie nie widać choroby (zachowuje się normalnie, jest wesoła) i można powiedzieć, że jest w dobrym stanie. Zmiany na wątrobie mają raczej łagodny charakter - ze względu na ogólny stan zwierzaka. Pani dr zasugerowała jeszcze syndrom/chorobę Cushinga, którą po wynikach badań można by również zasugerować aczkolwiek, byłaby tu raczej kwestia wykluczenia tej choroby. Często psy z tą chorobą mają uśpione objawy zewnętrzne. Obawiam się jednak, że test stymulacji acth może być dla psa również inwazyjny (ze względu na jej wiek - niecałe 11 lat). Tak naprawdę czekamy teraz na następny tydzień, aby powtórzyć badania - mam ogromną nadzieję, że wyniki będą lepsze i zbyt wysokie parametry zaczną spadać. Zastanawiam się w jakim kierunku iść z tą wątrobą, jeżeli wyniki nie obniżą się... W przypadku chorej wątroby stosuje się jakieś leki? (Nie suplementy, tylko leki), bo tak na logikę to podawanie leków na wątrobę będzie ją obciążać... Bo to przecież leki...
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 września 2017, 08:53

trzymaj sie tego postępowania zobaczymy co pokaże następne badanie krwi.
Joanna6chudzinska
Posty: 1
Rejestracja: 15 września 2017, 22:42

15 września 2017, 23:07

Moj pies dlugi okres bral heparegen i pomagalo, do tego essentiale forte i karmy pani weterynarz nie kazala zmolieniac, bo to ponoc bardziej moze zaszkodzic niz pomoc.
Zrezygnowana
Posty: 38
Rejestracja: 09 sierpnia 2017, 15:09

21 września 2017, 18:07

No i mam powtórne wyniki po tych 3 tygodniach (badanie było przeprowadzone w poniedziałek 21 września. Przypominam, że 3 tygodnie temu była zmieniona karma na Farmine Hepatic i psinka zaczęła brać hepadol i ostropest (mieliłam jej). Niestety wyniki się pogorszyły... Link poniżej (zrobiliśmy też z moczu stosunek kortyzolu/kreatyniny). Oczywiście psinka wizualnie dobrze wygląda, jakby się nic nie działo. Zdarza się jednak, że mi piesek dyszy mimo braku wysiłku - wcześniej też tak było. Takie dyszenie jest przez chwilkę, jakby sie zmęczyla albo gorąco jej było i za chwile ustępuje. Trzustka już była wykluczona, bo dwa razy TLI wychodzilo w normie i nawet lipaza swoista ilościowo dla psa była ok, a teraz TLI przekroczylo normę... Pani weterynarz (do której jeździmy) kazała natychmiast powtórzyć TLI, aby wykluczyć błąd (ewentualnie potwierdzić również chorą trzustkę, co było wykluczone). Dzisiaj poszliśmy na powtórne badanie krwi TLI (badanie wykonaliśmy u weterynarza do którego chodziliśmy u siebie w mieście, zgodził się pomóc i zrobić badania, żeby nie trzeba bylo na badania jechać tak daleko do Pani weterynarz), a po kilku godzinach zadzwonił weterynarz, że w próbce jest surowica lipemiczna i że nie zalecałby z tego robić wyników. Do Pani dr nie mogę się dzisiaj dodzwonić, ale umówiłam się z weterynarzem, że jutro powtórzymy pobranie krwi, ale być może ta surowica lipemiczna, która już kiedyś w badaniach też sie przewijala świadczy o jakiejś chorobie, a nie o błędach labolatoryjnych czy nie przestrzeganiu 12h głodowki psa przed badaniem). Te wahania badań mnie osłabiają... Może wypowie się Pan Dr?

https://zapodaj.net/e171983ac8e96.jpg.html
https://zapodaj.net/4accd8be1c28d.jpg.html
Zrezygnowana
Posty: 38
Rejestracja: 09 sierpnia 2017, 15:09

29 września 2017, 11:30

Czy mogę prosić o opinię, Panie doktorze? 17 października jadę na powtórne Usg jamy brzusznej, tym razem do Warszawy (z własnej inicjatywy), podobno najlepszy diagnosta Usg w Warszawie.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

04 października 2017, 13:12

nie wykonywałbym drastycznych ruchów, powtórzyłbym usg i za 3 tyg próby wątrobowe. Nie spadają wróciłbym do poprzedniej karmy. Badania układu krążenia piesio przechodził?
Zrezygnowana
Posty: 38
Rejestracja: 09 sierpnia 2017, 15:09

04 października 2017, 18:27

Nawet jeżeli poprzednia karma nie była na wątrobę? To nie zaszkodzi? Badania układu krążenia, czyli chodzi o ekg i echo serca? Jeżeli tak, to piesek nie miał robionych takich badań. A może to mieć jakiś związek? Zauważyłam, że od dłuższego czasu pies codziennie, co jakiś czas dyszy przez chwilę, jakby gorąco jej było. Najczęściej wtedy gdy chce siku- nie zwróciłam Jakos na to uwagi wcześniej. I nie wiem czy to od tego, że zrobili się chłodniej, ale czasem psinka męczy z sikaniem co 2-2,5h przez trzy razy w ciągu dnia.
Retriver
Posty: 1130
Rejestracja: 26 czerwca 2014, 08:43

05 października 2017, 12:40

Na sikanie wykonaj analizę porannego moczu ma być pełna z osadem, to starszy piesek i byc może jest zapalenie pęcherza moczowego a nawet kamica ale to wszystko wyjdzie w badaniu, czy przyczyną jest pęcherz moczowy czy nerki, no i badanie prostaty oczywiście, jeżeli uciska to będzie problem z sikaniem.
jeżeli jest to możliwe to wykonaj usg pęcherza i prostaty a w przypadku Twojego psa całej jamy brzusznej, czytając jego historie to bardzo choreńki piesek. Mam goldena ( również ma problemy z układem moczowym i nie tylko) i kibicuję Ci cały czas podczytując temat.
Guest
Posty: 90
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 11:54

05 października 2017, 17:38

Retriver suczki nie maja prostaty :lol:
Zrezygnowana
Posty: 38
Rejestracja: 09 sierpnia 2017, 15:09

05 października 2017, 18:19

Potwierdzam, Dianusia to suczka :-) Załatwiłam na 17 października badanie USG jamy brzusznej mojej Dianusi w Warszawie, USG guzków (tłuszczaków, cyst itp) na ciele, do tego w tym samym dniu będzie mieć badanie EKG i Echo serduszka. Po tym badaniu (w innym dniu) wykonamy ponownie próby wątrobowe, pełne badanie moczu, i sprawdzimy TLI i jak damy radę to lipazę specyficzną ilościowo (jak nie zbankrutujemy w domu). Piesek wizualnie nadal świetnie się czuje, przynajmniej nie widać po niej nic niedobrego, tylko to dyszenie czasami, które zaczyna mnie denerwować. Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz, o której nie wiem czy pisałam. Ale jak byłam na ostatniej wizycie u Pani Dr niedaleko Bydgoszczy, to osłuchiwała psinkę i mówiła, że lekkie szmery słyszy i że mimo wieku psinki (niecałe 11 lat), to nie jest idealnie jak powinno być, ale że tym zajmiemy się później. Jednak mając świadomość różnych chorób współistniejących, które mogą często występować, postanowiłam to EKG i Echo zrobić jak najszybciej, bo nie ma na co czekać - badanie nie jest inwazyjne, nie szkodzi psu więc je zrobię.

Panie Jarku, proszę przeczytać mój wcześniejszy komentarz, pytałam o to, dlaczego trzeba by wrócić do starej karmy, w razie gdyby wyniki się nie poprawiały (poprzednia karma nie była na wątrobę, nazywała się Specific Dog Digestive Support CID).

Trzymajcie kciuki za dobre wyniki!
Retriver
Posty: 1130
Rejestracja: 26 czerwca 2014, 08:43

05 października 2017, 19:42

Guest pisze:Retriver suczki nie maja prostaty :lol:
No nie ale wpadka :oops: :lol:
Retriver
Posty: 1130
Rejestracja: 26 czerwca 2014, 08:43

05 października 2017, 19:45

To czekam niecierpliwie na badania Dianki i oczywiście trzymam kciuki za wyniki oby były dobre lub wniosły konkretne informacje aby można było podjąć leczenie.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

11 października 2017, 10:19

bo wcześniejsza zmiana karmy nic nie wniosła i nie poprawiła ,a pies bardzo dobrze funkcjonował na starej karmie. Ale zobaczymy co pokażą wyniki badań, które będziesz miała 17 października.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość