Zwichnięcie rzepek u kota

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

ediz1971
Posty: 1
Rejestracja: 06 lipca 2021, 13:54

08 lipca 2021, 11:27

Witam,
Mam kotkę TAJGĘ w wieku 8 lat. ok. 2 tygodni temu Tajga zaczęła mieć problemy z tylnymi nóżkami. Po badaniu rtg okazało się, że ma zwichnięcie obu rzepek III stopnia
(rzekomo wada wrodzona). Lekarz sugeruje operację. Na tą chwilę tj. 6 dni Tajga otrzymuje lek przeciw zapalny Meloxidyl. Dodam, że ma nadwagę waży 8,2 kg, więc operacja na tą chwilę niewskazana. Tajgusia jest oczywiście na diecie i w ciągu 10 dni schudła 200g. Dość często wyskakują jej rzepki, chyba na zewnątrz(wg moich obserwacji), wtedy natychmiast siada ,kładzie się na bok. Oprócz tego nie wypróżnia się codziennie. Siusia normalnie. Martwię się i nie wiem co robić! Czy diagnoza właściwa?, a może to uraz spowodowany jakimś upadkiem, a nie zwichnięcie III stopnia? A operacja? Czy na pewno trzeb ją robić? Czy napewno nie ma innych sposobów?.
iz4a
Posty: 137
Rejestracja: 04 września 2020, 11:19

09 lipca 2021, 09:53

Myślę, że jak masz jakieś wątpliwości to możesz skonsultować się z innym wetem
JJanka
Posty: 75
Rejestracja: 21 maja 2021, 07:54

09 lipca 2021, 10:22

widzę że wizyta u weta ci nie pomogła i dużo wątpliwości... najlepiej skonsultować się z innym weterynarzem, wtedy zyskasz dodatkową wiedzę i jakieś wsparcie ;)
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

17 sierpnia 2021, 10:10

Witam,

jeżeli ma Pani obawy co do diagnozy, zawsze może ją Pani skonsultować z innym ortopedą, aczkolwiek diagnoza zwichnięcia rzepek nie jest trudna nawet dla laika i to bez użycia RTG i niestety przy tym schorzeniu jedyną metodą jest leczenie operacyjne. Oczywiście taki stan może być efektem urazów w obrębie kolana, które mogły być spowodowane np. chorobliwą otyłością Pani kota (8 kg to bardzo dużo jak na przeciętnego kota! wyjątkiem są rasy takie jak np. Maine Coon u których może to być prawidłowa waga).

lek. wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość