Zatrucie kota lilią a wyniki krwi

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Paula1
Posty: 2
Rejestracja: 28 lipca 2021, 21:39

28 lipca 2021, 21:51

Witam. Mój kot jest pod opieką weta, jednak mam sporo wątpliwości.

Mój kot zjadł lilię. Wymiotował, cześć rośliny tez zwrócił. Zachowywał sie normalnie, ale wzięliśmy go do weta. Po 2h dostał zastrzyki: atropinę, dexamethason, meloxicam i coś na bakterie. Po powrocie kot był osowiały i przestraszony, ale szybko mu przeszło. Na następny dzień zachowywał sie już całkiem normalnie, sikał, jadł, bawił się. Po 4 dniach od zjedzenia lilii postanowiłam zrobić mu badanie krwi, żeby zobaczyć jak tam nerki. To było już u innego weta, który od razu zrobił mu podskórnie kroplówkę z nacl. Dziś dostałam wyniki i niestety, poza tym ze mocznik i kreatynina podwyższone (tego się spodziewałam) ]są one zle- leukocyty podwyższone i neutrofile dużo poniżej normy. Wet twierdzi, ze to może być od zatrucia, do piątku mamy jeździć na kroplówki. Ale ja trochę w to wątpię. Czy może to być białaczka? Oczywiście zrobimy test, ale bardzo niepokoją mnie te wyniki. Proszę o pomoc.
Wyniki budzące niepokój:
Lym: 8.38 g/L
Lym% 77.4
Neu: 1.81 g/L
Neu%: 16.8
Mocznik: 13.3 mmol/l
Kreatynina: 195.1 mikromol/l
maczek1
Posty: 72
Rejestracja: 02 czerwca 2021, 07:47

29 lipca 2021, 07:06

Jeżeli nie jesteś pewna, to najlepiej skonsultować się z innym lekarzem. Dla sprawdzenia diagnozy - wtedy zyskasz pewność i spokój
Paula1
Posty: 2
Rejestracja: 28 lipca 2021, 21:39

29 lipca 2021, 10:03

Będę na dniach konsultować z jeszcze innym wetem, ale póki co nie mam takiej możliwości, gdyż jest ona do niedzieli na urlopie. Może ktoś jeszcze coś doradzi?
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

04 sierpnia 2021, 09:21

Dzień dobry,
nie zawsze obniżone białe krwinki muszą świadczyć o białaczce. U niektórych kotów fizjologicznie białe krwinki utrzymują się poniżej normy. Przy okazji zatrucia lilią i problemach z nerkami mogą być też zaburzenia w produkcji białych krwinek. Badania krwi są na pewno do powtórzenia po opanowaniu sytuacji po zatruciu. Jeżeli wciąż będą obniżone, należy wykonać rozmaz krwi i skonsultować wyniki u lekarza hematologa, aby postawić odpowiednią diagnozę.

Pozdrawiam,
lek. wet. Karolina Miechowska
dragon1
Posty: 30
Rejestracja: 10 listopada 2021, 12:01

02 grudnia 2021, 18:49

Cześć! Jestem ciekawy jak się rozwinęła sytuacja... jak ma się kot?
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość