zacewnikowany kot

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

JAML

13 sierpnia 2006, 10:27

Mój kot od wczoraj ma założony cewnik na okres od 5 do 7 dni w związku z problemami z pęcherzem. Mam pytanie: czy ktoś miał podobny problem ze swoim kotem i mógłby podzielić się ze mną praktycznymi radami jeśli chodzi o pielegnację zacewnikowanego kota na dłuższy czas? Na przykład jak radzić sobie z pielegnacją skóry aby nie doszło do jej zapalenia skoro całe podbrzusze ma mokre od cieknącego cały czas moczu, nie chce jeść ani pić, ma założony kołnierz, jest osowiały i chodzi jak pijany, nie miał narkozy tylko dostał relanium, wczoraj wymiotował 2 razy a dziś to już raczej nie ma czym. Czy mogą być jakieś powikłania po tak długim okresie cewnikowania? Będę bardzo wdzięczna za każdą radę i informację na ww. temat.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

13 sierpnia 2006, 23:57

w jakim wieku jest kot. Trochę za długo ten cewnik. Na pewno po takim okresie zapalenie dróg moczowych ze silnym obrzękiem.
JAML

14 sierpnia 2006, 09:02

Kot ma 7 lat i 5 miesięcy, cewnik ma od soboty założony około godziny 12. Lekarka mi powiedziała, że taka jest powszechnie stosowana praktyka. Od wczoraj od godzin popołudniowych kot nie kropelkuje tylko co jakiś czas oddaje sporą ilość moczu zabarwioną krwią tak jakby sikał (dokładnie sikał 3 razy). Dziś to nawet chciał się wysikać do kuwety ale nie trafił chyba przez ten kaptur. Wrócił mu apetyt i pije sam dużo wody. Je karmę CR Urinary. Nie wiem co mam robić, 2 i pół roku temu również miał problemy z pęcherzem i był cewnikowany ale tylko raz w celu przetkania i wszystko mu przeszło przy leczeniu antybiotykami.
Idę dziś rano do lekarza, czy upierać się przy ściągnięciu cewnika?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

14 sierpnia 2006, 09:19

my zakładamy cewnik maksymalnie na 2 doby ( zgodnie ze wskazaniami prof.Jarockiego - specjalisty w dziedzinie układu wydalniczego psów i kotów), ale proszę uzgodnić tok postępowania za swoim lekarzem. Jeżeli zwierzę też cewnikujemy 2-3 razy w krótkim okresie czasu uważamy to za wskazanie do zabiegu. Zresztą profesor wyznaje zasade aby w miarę możliwości w ogóle nic nie pchać w te drogi a jak już to na bardzo krótko. Cewnik ma za zadanie odprowadzenie piasku i złogów komórkowych i trzeba go jak najszybciej ewakuować.
JAML

14 sierpnia 2006, 09:43

Panie doktorze wielkie dzięki za mega szybką odpowiedź. Bardzo mi pan pomógł. Pozdrawiam.
JAML

14 sierpnia 2006, 16:41

Niestety lekarz postanowił pozostawić u kota cewnik jeszcze do środy. Zaufałam mu i nie upierałam się przy usunięciu cewnika - nie wiem czy dobrze zrobiłam? Powiedział że jeżeli za wcześnie zostanie wyjęty cewnik to kot zaraz z powrotem się zatka (w moczu wykryto szczawiany). Czy to normalne że przy założonym cewniku kot nie kropelkuje jak na początku po założeniu tylko normalnie oddaje mocz do kuwety? Co natomiast powinno mnie zaniepokoić i skłonić do natychmiastowego szukania pomocy w celu usuniecia cewnika przed wyznaczonym terminem?
Kot ma apetyt, pije jak smok i sika jak strażak i za wszelką cenę chce sobie ściągnąć kołnierz (co mu się raz udało ale w porę zauważyłam) i wyrwać ten przeklęty cewnik - a co będzie jak go nie upilnuję?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

14 sierpnia 2006, 17:33

nie ma jakiegoś specjalnego objawu usunięcia cewnika, a znowu jak sam usunie to nic już nie zrobisz. Trzymaj ręke na pulsie wraz z lekarzem.
elzi
Posty: 7
Rejestracja: 29 kwietnia 2006, 19:29

14 sierpnia 2006, 18:14

Mój kot też niestety był kilka razy cewnikowany- w celu wypłukania kamieni z pęcherza.Weterynarz założył mu wtedy pieluchę Pampersa - uprzednio wyciął dziurę na ogon.Pielucha rozmiar 4 -koniecznie Pampers.Ja potem też mu zakładałam co jakiś czas- aby go uwolnić choć na trochę od kołnierza- bo źle mu się w nim jadło i spało.Nie było problemu podrażnienia skóry- smarowałam ją kremem dla niemowląt :D i często zmieniałam pieluchę.
Uważam -po moich perypetiach z kotem- ze założony cewnik powoduje więcej strat niż korzyści.Powstaje podrażnienie cewki moczowej, moze powstać zainfekowanie i stan zapalny pęcherza - kot był osowiały, nie chciał jeść- nieraz aż dosłownie krzyczał z bólu gdy miejsce wszycia cewnika uraził sobie przy jakimś ruchu :(
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

22 listopada 2022, 19:06

Witaj!
Jeśli u Twojego kota pojawiają się jakieś niepokojące objawy koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii.
Natomiast jeśli obawiasz się, że taka wizyta może wywołać u niego dodatkowy stres, zadbaj o jego samopoczucie. Zajrzyj na naszego bloga https://www.krakvet.pl/artykuly/pupil-u ... w-i-kotow/ Z tekstu dowiesz się, co zrobić, aby ulżyć i ułatwić zwierzakowi pobyt w klinice weterynaryjnej.

KrakVet.pll
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość