Przewlekla biegunka kota - leczenie

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

martach
Posty: 1
Rejestracja: 20 czerwca 2021, 19:27

20 czerwca 2021, 19:28

Moj kot (sfinks) cierpi na przewlekla biegunke. Badania krwi i kalu zrobione jakis czas temu nie wykazaly zadnych nieprawidlowosci, wet powiedziala ze podejrzewa nieswoiste zapalenie jelit ale jedyne co przepisala to metronidazol na dwa tygodnie. Lek niewiele pomogl, kot moze rzadziej chodzil do kuwety ale buegunka nie ustapila. Probowalam zmienic karme na jednobialkowa, ale bylo jeszcze gorzej. Obecnie karmie kota Hill’s sensitive bo wydaje mi sie ze kot najlepiej ja toleruje. Po ponownej wizycie u weta, zalecono mi ponowne badanie krwi i kupy kota. Badnia kalu wykazaly FIP, natomiast z badania krwi wynika, ze kot ma problemy z trzuska, a dodatkowo z tego co widze jest wysoki ( znacznie powyzej normy) poziom lukocytow i neurocytow. Wet przepisala ponownie metronidazol w dawce 0.6 mg dwa razy dziennie oraz steryd prednizolone 5mg 1 tabletka dziennie. Oba leki mam podawac w tych dawkach przez miesiac. Jak myslicie, jezeli chodzi o leczenie, czy jest to dobry trop? nie zaszkodzi jeszcze bardziej?
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

28 czerwca 2021, 08:44

Dzień dobry,
bez wglądu w badania ciężko jest odpowiedzieć na pytanie. Nie ma informacji, które frakcje leukocytów są podwyższone i o ile, brak informacji, które parametry trzustkowe były wykonane (jest ich kilka).
Same leki są często stosowane przy leczeniu przewodu pokarmowego.
W kale u kotów często wychodzi koronawirus, najważniejsze, że badania nie wykazało obecności pasożytów. Należałoby jednak rozszerzyć diagnostykę u kota - należałoby wykonać rozmaz z prostnicy, aby zobaczyć czy w kale nie mamy rozrostu grzybów, zwłaszcza po metroniadazolu.
U kota w pierwszej kolejności, powinno się też wykonać badanie USG jamy brzusznej, które zweryfikuje postawioną diagnozę.
Po karmie monobiałkowej może być biegunka - bez konsultacji z weterynarzem mogła Pani kupić nieodpowiednie białko, które uczula kota (należy też sprawdzić pozostałe "dodatki" w karmie) oraz pytanie czy przy podrażnionej trzustce karma ma prawidłowy poziom tłuszczu.
Zachęcamy więc do konsultacji z lekarzem prowadzącym lub zdecydować się na wizytę u gastroenterologa.

Pozdrawiam,
lek. wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość