Podejrzenie wścielizny kota

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Zandeluxer
Posty:1
Rejestracja:25 listopada 2023, 10:28

25 listopada 2023, 10:36

Mój podwórkowy kot zachorował. Mieszka na zewnątrz ja go tylko dokarmiam.
Wczoraj wyglądał na jakiegoś chorego. Jakby przeziębiony. Ciekło mu z nosa i oczów. Dziś jak się pojawił zobaczyłem że mu z psyka cieknie krew i piania śmierdzi to z daleka. Dotknąłem przed zobaczeniem tego. Zasyczał do mnie. Czy to może być wścieklizna a może zjadł trutkę na szczury ?

Boję się go więcej dotykać. Czy przez jedne dotknięcie można się zarazić wścieklizna
Vet4u
Posty:737
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

25 listopada 2023, 15:33

Witamy,
Objawy są początkowo dość niespecyficzne, ale widoczne m.in. gorączka, wokalizowanie i miauczenie, biegunka lub zaparcia oraz zmiana zachowania. Następnie pojawia się faza agresywności, która rozwija się finalnie w porażenną.
Do samego zakażenia potrzebna jest droga wejścia dla wirusa wraz z śliną zwierzęcia, np. przez ugryzienie, otwartą ranę, zadraśnięcie.
Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułami:
https://www.humanesociety.org/resources ... ing-rabies
https://www.cdc.gov/rabies/specific_gro ... signs.html
Zazwyczaj mówi się, że wraz z pierwszymi objawami wirus pojawia się w ślinie, ponieważ musi dostać się do mózgu oraz ślinianek. Badania przeprowadzane na psach, kotach i fretkach wykazały, że wirus wścieklizny może być wydalany ze śliną zakażonych zwierząt na kilka dni przed ujawnieniem się choroby, jednak wydalanie wirusa może być sporadyczne, a względna ilość może znacznie zmieniać się w czasie, przed i po wystąpieniu objawów klinicznych, co wypływa na możliwość zakażenia.
Szczepienia kotów na wściekliznę, choć nieobowiązkowe są zalecane w niektórych rejonach Polski, szczególnie jeśli wystąpił tam potwierdzony przypadek. Jednak niektórzy właściciele, zwłaszcza kotów wychodzących szczepią swoich pupili.
Najtrudniejszym aspektem wścieklizny jest brak konkretnej metody przyżyciowej diagnozy aby 100% ją potwierdzić.
W przypadku podejrzenia zwierzęcia o wściekliznę należy udać się do lekarza weterynarii, przeprowadzić szczegółową obserwację oraz skontaktować się z powiatowym lekarzem weterynarii.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 17 gości