Niewydolność nerek u kota

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

anula1024
Posty: 2
Rejestracja: 14 grudnia 2011, 15:36

14 grudnia 2011, 16:14

U naszej 12 letniej stwierdzono niewydolność nerek- badanie krwi było w piątek (09.12.)- kotka miała problemy z połykaniem i zaczęła wymiotować. Po badaniach okazało się ,że ma mocznik 90 a kreatynina 3,3 . Zostały jej podane kroplówki ( trzy dni )oraz ostatnie podskórne nawadnianie i ponowne badania krwi. Niestety nie zmieniło się zbyt wiele. Kotka nie ma już kłopotów z połykanie a apetyt jak zawsze dobry ( waży 6,3 kg) Pani weterynarz postanowiła na razie nie kontynuować kroplówek. Ula je RC Renal ( mokre i suche) oraz 2 x dziennie 1/2 tabletki Lespewet. Następne badanie - 28.12. Co możemy jeszcze zrobić , żeby pomóc naszej kotce ??
SleepingSun
Posty: 3463
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

14 grudnia 2011, 17:57

zapewnić jej święty spokój i stały dostęp do picia. Mój kot na przykład woli pić wodę która się leje, więc wkładam prysznic do wanny odkręcam lekko wodę, kiedy sobie tego życzy;) jeśli nie będzie chciał jeść już RC, bo takie specjalistyczne karmy się kotom nudzą, to kupcie jej animonde renal. Aaa i żadnego jedzenia poza specjalistycznymi liniami. Zero mięska, rybek i tym podobnych.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

19 grudnia 2011, 00:02

kontynułuj leczenie , utrzymuj stały kontakt z lekarzem , przestrzegaj zaleceń i pilnuj podawania leków i diet.
paulina0409
Posty: 1
Rejestracja: 18 marca 2011, 10:20

22 grudnia 2011, 21:15

Serdecznie polecam nefrologa dr Neskę-Szuszyńską xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, ale także konsultuje mailowo zwierzaki spoza Warszawy. Pierwsza, diagnostyczna wizyta trwa ok. godziny (nasza dużo dłużej), pani doktór udziela wyczerpujących informacji, wszystko tłumaczy. Nawet badanie krwi można zrobić na miejscu, a wyniki są po 20 minutach.
rkr205
Posty: 1
Rejestracja: 22 czerwca 2011, 23:53

26 grudnia 2011, 23:38

SleepingSun pisze:zapewnić jej święty spokój i stały dostęp do picia. Mój kot na przykład woli pić wodę która się leje, więc wkładam prysznic do wanny odkręcam lekko wodę, kiedy sobie tego życzy;) jeśli nie będzie chciał jeść już RC, bo takie specjalistyczne karmy się kotom nudzą, to kupcie jej animonde renal. Aaa i żadnego jedzenia poza specjalistycznymi liniami. Zero mięska, rybek i tym podobnych.
Do picia polecam specjalne fontanny, nasz kotek po jej zainstalowaniu zaczął naprawdę więcej pić, choć przez miesiąc ją ignorował.
Karmy nerkowe podobno nie są smaczne i się kotom nudzą; ja zakupiłem zestaw chyba wszystkiego co jest dostępne i faktycznie Animonda (zarówno sucha jak i mokre) chyba są smaczniejsze od innych.
Awatar użytkownika
Dardamell
Posty: 1137
Rejestracja: 20 września 2011, 19:04

27 grudnia 2011, 11:23

.
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 2013, 17:20 przez Dardamell, łącznie zmieniany 1 raz.
anula1024
Posty: 2
Rejestracja: 14 grudnia 2011, 15:36

28 grudnia 2011, 13:45

Niestety ostatnie badania naszej Uli nie są najlepsze :( Pogorszyła się kreatynina 4,07(było 3,3) mocznik 104 (było 93)
. Przestrzegamy diety, podajemy leki ale wyniki się pogarszają. Dostaliśmy nowy lek Fortekor 5 . Ula trochę schudła , ale apetyt ma, gorzej z piciem wody - z tym mamy kopoty. Pani weterynarz powiedziała, że na razie nie poda kroplówek, bo po nich jej wyniki się nie poprawiają. Martwię się tak szybkim pogarszaniem się wyników. Czy ktoś zna dobrego lekarza od "nerkowych kotów" w okolicy Jeleniej Góry ??
Awatar użytkownika
Dardamell
Posty: 1137
Rejestracja: 20 września 2011, 19:04

29 grudnia 2011, 07:35

.
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 2013, 17:20 przez Dardamell, łącznie zmieniany 1 raz.
papaola
Posty: 17
Rejestracja: 08 stycznia 2012, 20:28

08 stycznia 2012, 21:14

witam mam kocurka 9cio letniego do listopada zeszłego roku było wszystko ok, a w grudniu nagle zaczął wymitować (trwało to całą noc) poszłam z nim do weterynarza diagnozqa nerki...antybiotki;2 tyg. później znowu wymioty przez całąc noc, nic nie jadł, schudł i nie miał siły chodzić nosiłam go do kuwety-poszłam z nim od razu diagnoza zakłaczenie (wykonane zdjęcie RTG) i dalej nerki kreatynina 2,18 mocznik 60. Dostał kroplówki, antybiotyki, rozkurczowe i do tego lewatywy... po wszystkim kot zaczął jeść, pić, bawić się, załatwia się tzn. siusia normalnie kupka czasami z jedno lub dwudniową przerwą i było super do wczoraj...cała noc i cały dzień wymiotuje, nic nie je wodę liznął ze dwa razy... przez te dwa tygodnie jak czuł się super nawet przytył cały czas dość często mlaskał-co to może oznaczać? co mogą znaczyć te wymioty czy jego stan się pogarsza?podaję mu ipakitine, karmę urinal S/O. Czy mogę mu jeszcze jakoś pomóc?czy takie wymioty będą się zdarzały częściej?jak często?co może je powodować?czy tylko nerki?zauważałym, że przy każdym momencie kiedy zaczynał wymiotować pojawiała mu się zielona wydzielina z nosa (katar) jak przez te dwa tyg. było ok nie miał jej a za każdym razem jak mu się pogarszało pojawiał się najpierw katar... bardzo proszę o radę
Awatar użytkownika
Dardamell
Posty: 1137
Rejestracja: 20 września 2011, 19:04

10 stycznia 2012, 09:46

.
Ostatnio zmieniony 26 stycznia 2013, 17:20 przez Dardamell, łącznie zmieniany 1 raz.
MonikaMroz
Posty: 737
Rejestracja: 27 lipca 2011, 12:47
Lokalizacja: Kutno

10 stycznia 2012, 16:43

Drgawki są częste przy chorych nerkach. Mój kot też miał chore nerki niestety jej nie udało się wyleczyć. Ale nie dostawała antybiotyków. Dostawała tylko witaminy na apetyt wpuszczane do kroplówki. Wyniki miał o wiele gorsze niż Twój kot papaola. Ale przy chorych nerkach kot powinien dostać od weterynarza karmę RC Renal lub innej firmy ale typ RENAL i tylko tą powinien jeść. I obowiązkowo podczas leczenia co dwa dni badanie krwi pod kontem mocznika i kreatyniny. A mlaskać może dlatego że jak ma podwyższony mocznik to w "ustach" czuje mocz a to na pewno nie jest nic przyjemnego. I jeśli masz możliwość skonsultuj się z innym weterynarzem. Powodzenia i napisz co z kociakiem.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

11 stycznia 2012, 00:42

moim skromnym zdaniem to nie nerki, one mogą tak BARDZO NIEZNACZNIE reagować na coś wtórnie. Potrzeban adalsza pilna diagnostyka, nerki na wszelki wypadek usg.
LAleczka_666
Posty: 3
Rejestracja: 31 stycznia 2011, 22:09

17 stycznia 2012, 14:30

Moja kotka również ma niewydolność nerek, została zdiagnozowana w wieku 15lat. Dila jest prowadzona przez dr. Alicję Małgorzatę Wojciechowską xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx), bardzo bardzo polecam! Jeśli chodzi o zalecenia to moja kicia dostała:
- Phytophale (lek moczopędny)
- Taraxacum 5ch (homeopatia, kuleczki do wody)
- Solidago 5ch (homeopatia, kuleczki do wody)
- tran (niektóre koty piją, można podać strzykawką)
- jedzenie tylko dla nerkowców (Dila bardzo lubi trovet)
- jak najmniej stresu
- stała kontrola poziomu mocznika i kreatyniny we krwi

Wszystkie leki i dawki powinien dobrać lekarz weterynarii. Niektóre koty źle znoszą poszczególne leki i trzeba zastępować je innymi. Jeśli chodzi o kroplówki, to Dila dostała tylko raz, podskórną, zniosła bardzo źle. Moim zdaniem nie należy z tym przesadzać, ponieważ często stan kota pogarsza się właśnie z powodu kroplówki, a niektórzy weci ładują w zwierzaki bez opamiętania. Znam dwa przypadki kotów, które były już do uśpienia, kroplówki codziennie, po odstawieniu kroplówek i przejściu na leki była znaczna poprawa. Jedna z kotek żyła jeszcze 3 lata, zmarła mając 19 lat.
PcimOlki
Posty: 6
Rejestracja: 19 lipca 2008, 23:16
Lokalizacja: Wrocław

21 stycznia 2012, 19:33

LAleczka_666 pisze:Moja kotka również ma niewydolność nerek, została zdiagnozowana w wieku 15lat. Dila jest prowadzona przez dr. Alicję Małgorzatę Wojciechowską xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx), bardzo bardzo polecam! Jeśli chodzi o zalecenia to moja kicia dostała:
- Phytophale (lek moczopędny)
- Taraxacum 5ch (homeopatia, kuleczki do wody)
- Solidago 5ch (homeopatia, kuleczki do wody)
- tran (niektóre koty piją, można podać strzykawką)
- jedzenie tylko dla nerkowców (Dila bardzo lubi trovet)
- jak najmniej stresu
- stała kontrola poziomu mocznika i kreatyniny we krwi
.....
Pierwsze primo:

- Podawanie środków moczopędnych bez równoczesnego nawadniania prowadzi do odwodnienia. Dobra droga by skrócić życie kota.
- Głównym celem diety kota z chorymi nerkami jest ograniczenie podaży fosforu. Wiele kotów odmawia jedzenia karmy dla nerkowców. Co w takiej sytuacji należy uczynić?
- Jaki jest cel kotroli CREA i UREA? To znaczy, co można zrobić, gdy azotemia niebezpiecznie wzrasta? - raczej niewiele.

Drugie primo:
- koty w wieku > 10 lat powinny być obowiązkowo diagnozowane w kierunku infekcji bakteryjnej, bo prawdopodobieństwo jej silnie rośnie z wiekiem. Czy diagnostyka była wykonana?
- koty z chorymi nerkami winny miec stale kontrolowane elektrolity. Poziom fosforu, ma ogromne znaczenie dla progresji niewydolności. Przekroczenie CaxP może prowadzić do mineralizacji w nerkach, które mają fatalny wpływ na ich stan. Nie będę już wspominał o szczegółach w rodzaju problemów wynikających z zaburzeń poziomu potasu, sodu czy chlorków (np. kwasica hiperchloremiczna).

Na twoim miejscu szybciutko konsultował bym sie z panią dr. wymienioną w postach powyżej. Twój kot jest prowadzony fatalnie.
papaola
Posty: 17
Rejestracja: 08 stycznia 2012, 20:28

17 lipca 2012, 12:22

Witam, niestety mój najukochańszy kocurek na świecie już nie żyje, nie dało się go uratować :( byłam z nim u innego weterynarza i też stwierdził, że to nerki...
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość