nawracające infekcje u kota

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

ODPOWIEDZ
joannaxx
Posty: 1
Rejestracja: 11 listopada 2017, 14:06

11 listopada 2017, 14:16

Dzień dobry,

Piszę w sprawie problemu zdrowotnego u mojego 2 letniego kocura. Kot został adoptowany ze schroniska jakieś 2 miesiące temu. Od tego momentu miał problem z jednym okiem - z oka wyciekała brązowawa wydzielina, miał też mocno zaczerwienione dziąsła i brzydki zapach z pyszczka. Oczywiście na drugi dzień byłam z nim u weterynarz, która powiedziała że ten stan przejdzie bo jest spowodowany stresem w schronisku. Przepisała jedynie beta glukan, który podaję mu nieprzerwanie do dziś. Po jakimś czasie kot zaczął gorączkować rozpoznano u niego koci katar. Dziąsła są cały czas mocno zaczerwienione (był podejrzenie plazmocytarnego zapalenia dziąseł - jednak weterynarz oceniała to na 'oko')
Do tej pory weterynarz leczyła go:
-Synuloxem ogólnie (przed 9 dni),
-kroplami z gentamycyną i tobramycyną,
-3x Zylexisem
-Immunodol
Jednak nic nie pomogło, ponieważ poprawa była chwilowa. Po kilku dniach kot znów zaczyna kichać i ma katar. Jednak mimo to cały czas jest żywy i wesoły, ma apetyt.
Zrobiłam wymaz z oka okazało się ze ma w nim gronkowca złocistego. Czy autoszczepionka w tym przypadku byłaby skuteczna? Czego jeszcze spróbować? Od 2 dni podaje kotu także pół tabletki Cerutinu. Wynik na koci HIV i białaczkę wg informacji ze schroniska -ujemne.
Mam też pytanie odnośnie tego czy człowiek może zarazić się od kota tym gronkowcem i w jaki sposób? W domu mam też drugiego kota, obawiam się, że mógłby też sie zarazić.
W jaki sposób dalej leczyć kota? Jakie badania ewentualnie zrobić.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13062
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

15 listopada 2017, 09:05

Jeżeli masz do czynienia z katarem kocim to niestety jest zmora. Nie ma leku na tego wirusa sama choroba przebiega przewlekle z nawrotami. Nawet po kilku miesiącach spokoju czy nawet W Niektórych przypadkach po kilku latach u osobników które przechorowały znowu nawraca. Jeśli zaś masz do czynienia z gronkowcowym zapaleniem worka spojówkowego, należy podjąć właściwą terapię na podstawie uzyskanego wyniku wymazów. Można wykonywać auto szczepionkę na pewno w pewnym sensie pomoże. Pamiętaj jednak, że gronkowiec często wikła katar koci.
Lekarz weterynarii Jarosław Orzeł - specjalista chorób psów i kotów, specjalista chirurg,specjalista radiolog.


http://www.krakvet.eu
ODPOWIEDZ