Kot ma kłopoty neurologiczne

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Carmen25
Posty: 2
Rejestracja: 01 maja 2019, 15:48

01 maja 2019, 16:02

Witam, proszę o pomoc - podpowiedź co mogę zrobić z kotką. Otóż mam roczną kotkę, która od urodzenia ma kłopoty z wyróżnia iem, kontrolą wypróżniania. Nie trzyma moczu ani kału, prawą tylną łapkę stawia na całej stopie. W tylnej części stopy utworzyła się rana która się nie goi mimo pielęgnacji, maści i opatrunków.
Byłam z nią kilkukrotnie i wet ponieważ z powodu braku kontroli zwieraczy pojawiają się straszne odpażenia odbytu i dróg rodnych. Weterynarz kazał psikać te okolice octaniseptem jednak nie daje to żadnego skutku.
Początkowo zdiagnozowano zaburzenia neurologiczne, przez co kot nie kontroluje zwieraczy. Zrobiliśmy rtg które pokazało się, że w kręgosłupie jest ok, nie ma żadnych złamań. Od urodzenia kotka nie poruszała ogonkiem, w miarę wzrostu stopniowo ogon zaczął się poruszać, w obecnej chwili podnosi go do wysokości linii grzbietu oraz porusza nim. Zauważyłam że nietrzymanie moczu i kału pojawia się podczas leżenia lub gdy ja się podnosi na ręce (ggy jest grzbietem do góry). Kotkę często podmywam żeby zmyć mocz który powoduje podrażnienia i zauważyłam że porusza ona zwieraczami (jakby chciała powstrzymać np zrobienie siusiu). Podczas biegania, zabawy, skakania nie popuszcza, tylko w tych pozycjach o których wyżej wspomniałam. Kotka wchodzi do kuwety próbuje załatwić się ale nie może, (przez nogę nie przybiera odpowiedniej pozycji charakterystycznej w której kot się załatwia). Będąc w kuwecie ustawia w różny sposób tą chorą nózke i czasami uda się jej zrobić kilka kropli. Zauważyłam też że chodząc po domu czasami przysiadzie w miejscu skupia się i wtedy uda się jej zrobić dość sporo moczu. Gdy nie może się załatwić liże okolice rodne (przy uniesione nodze mocz zaczyna płynąć).
Czy problemy z wypróżniania mogą łączyć się z tym że nieprawidłowo stawia nogę? Może przez to miednica jest w złym położeniu co blokuje jej załatwianie lub uciska na jakiś nerw? Proszę o poradę jakie badania mogę wykonać w celu zdiagnizowania co jej dolega. Dodam że ostatnio zauważyłam że miesnie w tej nodze podczas spoczynku aż podskakują. Mimo to kotka jest bardzo aktywna, je normalnie. Odnoszę wrażenie że ostatnio zaczyna odczuwać ból w tej nodze w okolicach miednicy, zawsze uwielbiała bawić się z innymi kotami a teraz warczy gdy jakiś się do niej zbliża i więcej odpoczywa niż się bawi.
Proszę o poradę
Vet4u
Posty: 669
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

29 kwietnia 2023, 13:04

Dzień dobry,
W celu dalszej diagnostyki można wykonać rezonans magnetyczny lub tomografie komputerową (łatwiej dostępna i tańsza). Polecałybyśmy jednak najpierw udanie się do lekarza weterynarii, który specjalizuje się w neurologii i doradzi, które badania dodatkowe warto wykonać.

Pozdrawiamy,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość