Koronawirus u kota

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Angelkax
Posty: 1
Rejestracja: 04 grudnia 2020, 08:06

04 grudnia 2020, 08:23

Witam.
Mam problem z kotką. Kilka dni temu przestała prawie jeść. Obecnie nie je nic, nie pije, codziennie podaje się mu kroplówkę, ale z dnia na dzień jest coraz gorzej. Nie ma gorączki, miała zrobione wszystkie badania - jedynie wątrobowe wyszło lekko zawyżone ( norma 44 ona miała 120), ale podobno to nie powód do niepokoju. USG nic nie wykazało, oprócz czegoś co zalega w jelitach (może to być sierść albo pożywienie sprzed kilku dni). Lekko opuchnięta wątroba. Dałam jej pastę na wątrobę wielkości groszku, to zaczęła bardzo ciężko oddychać przez pyszczek i się dusić. Teraz potwornie ciężko oddycha, słychać szmery siedząc przy niej.

Kotu kilka dni temu z oka zaczęła wypływać bordowa wydzielina, oprócz tego ma lekki katar. 2 tyg temu i tydzień temu kichała.

U mojego znajomego, u którego byliśmy znajomi mieli koronawirusa, a później ich pies był apatyczny, słaby i niechętnie jadł. Do tego wymiotował. Zdiagnozowano, ze się zatruł, ale nie było wiadomo czym, bo nic podejrzanego nie zwrócił. Miał gorączkę. Ani kot, ani pies nie kaszlał.

Zastanawiam się, czy to możliwe ze przynieśliśmy do domu wirusa i zaraziliśmy nim kota. Patrząc na informacje z internetu koronawirus u zwierząt przybiera objawy:
Kaszel, gorączka, ospałość, duszności, kichanie, katar, wydzielina z oczu, wymioty, biegunka. Częściowo się zgadza. Jaka jest Wasza opinia?
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

21 grudnia 2020, 09:38

Cześć!
O koronawirusie u zwierząt domowych pisaliśmy na naszym blogu tutaj

Kod: Zaznacz cały

https://www.krakvet.pl/artykuly/koronawirus-codzienne-funkcjonowanie-zwierzat/
oraz tu

Kod: Zaznacz cały

https://www.krakvet.pl/artykuly/koronawirus-u-zwierzat-domowych/


Znane wszystkim organizacje ochrony zdrowia zarówno ludzi (np. WHO), jak i zwierząt (WSAVA) jednogłośnie podkreślają, że nie ma dowodów świadczących o przenoszeniu wirusa SARS-CoV-2 przez zwierzęta domowe.
Pomimo braku dowodów na to, że zwierzęta wpływają na rozprzestrzenianie się koronawirusa warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Zwłaszcza wracając ze spaceru z psem warto przemyć jego łapy szamponem, tak aby skutecznie usunąć pozostające na sierści wirusy i bakterie.

KrakVet.pl
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

18 marca 2021, 08:31

Angelkax pisze:
04 grudnia 2020, 08:23
Witam.
Mam problem z kotką. Kilka dni temu przestała prawie jeść. Obecnie nie je nic, nie pije, codziennie podaje się mu kroplówkę, ale z dnia na dzień jest coraz gorzej. Nie ma gorączki, miała zrobione wszystkie badania - jedynie wątrobowe wyszło lekko zawyżone ( norma 44 ona miała 120), ale podobno to nie powód do niepokoju. USG nic nie wykazało, oprócz czegoś co zalega w jelitach (może to być sierść albo pożywienie sprzed kilku dni). Lekko opuchnięta wątroba. Dałam jej pastę na wątrobę wielkości groszku, to zaczęła bardzo ciężko oddychać przez pyszczek i się dusić. Teraz potwornie ciężko oddycha, słychać szmery siedząc przy niej.

Kotu kilka dni temu z oka zaczęła wypływać bordowa wydzielina, oprócz tego ma lekki katar. 2 tyg temu i tydzień temu kichała.

U mojego znajomego, u którego byliśmy znajomi mieli koronawirusa, a później ich pies był apatyczny, słaby i niechętnie jadł. Do tego wymiotował. Zdiagnozowano, ze się zatruł, ale nie było wiadomo czym, bo nic podejrzanego nie zwrócił. Miał gorączkę. Ani kot, ani pies nie kaszlał.

Zastanawiam się, czy to możliwe ze przynieśliśmy do domu wirusa i zaraziliśmy nim kota. Patrząc na informacje z internetu koronawirus u zwierząt przybiera objawy:
Kaszel, gorączka, ospałość, duszności, kichanie, katar, wydzielina z oczu, wymioty, biegunka. Częściowo się zgadza. Jaka jest Wasza opinia?
Witam,
u kotów nie ma możliwości przeniesienia ludzkiego koronawirusa. U psa najprawdopodobniej doszło faktycznie do zatrucia, bądź rozwoju anginy (zapalenie krtani) czy zarażeniu się wirusem "grypy jelitowej" (dość popularnej u psów w tym okresie). U kota należy wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej i sprawdzić inne choroby zakaźne kocie takie jak FIP/FIV/FeLV i podjąć dalszą diagnostykę. Należy również skontrolować ponownie krew czy nie ma pogorszenia wyników.
Pozdrawiam,
lek. wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość