Koci katar

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Eloa
Posty: 2
Rejestracja: 07 lipca 2014, 09:44

08 stycznia 2023, 12:28

Dzień dobry. Zastanawiam się czy nad adopcją kota ze schroniska. Kot ma koci katar i jest aktualnie leczony, mam w związku z tym pytanie. Sąsiedzi i siostra mają zdrowe koty, które co jakiś czas sa mi oddawane pod opiekę w razie wyjazdu opiekunów. Czy kot, który przechorował koci katar może je zarazić po wyzdrowieniu? Czytałam że koci katar wywołują 2wirusy,z czego jedn można zarazac do końca życia nawet bezobjawowo. Chcialabym otrzymać jakieś rzetelne informacje na temat tego czy zdrowe kociaki będą bezpieczne. Dziękuję za pomoc
Vet4u
Posty: 542
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

08 stycznia 2023, 16:36

Dzień dobry,
Koci katar wywoływany jest głównie przez dwa wirusy - herpeswirusa (FHV) i kaliciwirusa (FCV). Jeżeli mamy doczynienia z herpeswirusem to niestety występuje w tym przypadku zakażenie latentne - wirus pozostaje w organizmie kota w stanie utajenia i w czasie spadku odporności, stresu uaktywnia się i zaczyna być wydalany do środowiska.
W przypadku kaliciwirusa, w większości przypadków mamy doczynienia z nosicielstwem czasowym - w trakcie choroby i w okresie 6 miesięcy po wyzdrowieniu. Jednak w przypadku tego wirusa występuje także nosicielstwo dożywotnie u kilku do kilkudziesięciu procent kotów.
Koci katar może być też infekcją mieszaną i oba wirusy mogą brać w niej udział.
Także niestety ale kot po wyzdrowieniu może rozsiewać wirusa i tym samym zarażać inne koty.

Pozdrawiam,
Kasia
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość