Fosforek cynku

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

brzozovsky
Posty:2
Rejestracja:10 października 2023, 13:49

10 października 2023, 13:56

Dzień dobry. Nigdzie nie jestem w stanie uzyskać informacji na temat substancji stosowanej jako trutka na myszy. W pobliżu stosowany jest arvalin (zatrute ziarno), wsypywany do nor, tudzież do karmników deratyzacyjnych. Ja mam wychodzącego kota i bardzo się o niego martwię. Nie chodzi o to, że kot zje ziarno, ale zatrutą mysz, może być oszołomiona, będzie wtedy łatwiejszą zdobyczą. Martwą mysz też pewnie może zjeść...

Czytałem ulotkę tego środka, jest tylko informacja, żeby chronić przed bezpośrednim spożyciem przez ptaki czy inne zwierzęta.... Czy mógłbym tutaj uzyskać informację co grozi kotu który zje mysz po tym środku?
Vet4u
Posty:737
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

11 października 2023, 13:49

Witamy,
Niestety istnieje ryzyko zatrucia się zwierzęcia środkami do deratyzacji. Sytuacje, które pani opisała są jednymi z prawdopodobnych scenariuszy, jednak częściej są to zatrucia złośliwe, niż przypadkowe.
Używany środek według producenta zawiera fosforek cynku, jest to związek chemiczny, który w środowisku kwaśnym żołądka uwalnia fosforowodór. Wchłania się on z przewodu pokarmowego i działa toksycznie na układ nerwowy, układ krążenia, wywołuje głębokie zmiany zwyrodnieniowe w wątrobie i w innych narządach miąższowych.
Jeśli zauważy pani objawy taki jak: silne wymioty, dreszcze, drgawki, podwyższona temperatura ciała, jest szansa, że doszło do zatrucia. W takich sytuacjach należy szybko reagować i natychmiast udać się do lekarza weterynarii, ponieważ są to bardzo ciężkie zatrucia.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości