Chory Ragdoll - niejasne wyniki moczu - prośba o pomoc

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

małeblue
Posty: 1
Rejestracja: 10 listopada 2021, 13:08

10 listopada 2021, 13:15

Dzień dobry,

Zacznę od tego, że oczywiście jestem w kontakcie z weterynarzem (on zlecił badanie moczu), ale chciałabym zasięgnąć drugiej opinii.

Zgłosiłam się do weterynarza z problemem krwi w moczu u mojego kotka (zauważyłam w kuwecie) - może opowiem trochę o nim, bo to może mieć znaczenie - jest to 3 letni kastrowany ragdoll, chudziutki, bo waży zaledwie 3,6kg. - schudł nieco w ostatnich miesiącach, ale zawsze był taki kruchutki. Mieszka z drugim kotem (7 letnim, dominującym). Jest bardzo strachliwy i wiecznie zestresowany, boi się dosłownie wszystkiego. Na szczęście pracuję z domu i mogę dzięki temu poświęcać mu (im) dużo uwagi. Ragdoll je wyłącznie suchą karmę (próbowałam już podawać przeróżne mokre, ale nie chce). Pije dużo wody, ale nie nagle, tylko od zawsze. Kot zachowuje się normalnie, nic nie odbiega od normy.

Na pierwszej wizycie dostał jeden zastrzyk przeciwzapalny, zrobiłam badanie moczu i na jego podstawie na kolejnej wizycie dostał na 7 dni antybiotyk Synolux 250. Poniżej wklejam wyniki moczu PRZED antybiotykiem (mocz leżał 3 godz w lodówce przed zaniesieniem do laboratorium).

Białko w moczu - 115
Barwa - bursztynowy
Przejrzystość - mętny
PH - 6,5
Ciężar właściwy - 1,030
Białko - obecne
Glukoza - nieobecna
Urobilinogen - 0.2 mg/dl
Bilirubina - nieobecna
Ciała ketonowe - nieobecne
Leukocyty - mało
Azotyny - nieobecne
Krew - dużo

Osad:
Nabłonki płaskie - pojedyncze w.p.w.
Leukocyty - 5-10 w.p.w.
Erytrocyty świeże - gęsto pokrywają p.w.

O bakteriach nic nie napisali, więc jakby ich nie ma.

I tutaj wyniki PO antybiotyku (mocz leżał 1 godz w temp. pokojowej przed zaniesieniem do laboratorium).

Białko w moczu - 177
Barwa - krwisty
Przejrzystość - mętny
PH - 6,5
Ciężar właściwy - 1,030
Białko - obecne
Glukoza - nieobecna
Urobilinogen - 0.2 mg/dl
Bilirubina - +
Ciała ketonowe - nieobecne
Leukocyty - ślad
Azotyny - obecne
Krew - dużo

Osad:
Nabłonki płaskie - pojedyncze w.p.w.
Leukocyty - 1-3 w.p.w.
Erytrocyty świeże - gęsto pokrywają p.w.
Erytrocyty cz. wyługowane 1-3 w.p.w.
Erytrocyty wyługowane 5-10 w.p.w.
Bakterie - nieliczne

Czyli zwiększyło się białko, pojawiły bilirubiny (pewnie przez antybiotyk) i azotyny, a także erytrocyty wyługowane i nieliczne bakterie (ale to pewnie może też być przekłamane). No i dalej krew w moczu - mimo, że w kuwecie już jej od tygodnia nie widać. Lekarz na podstawie tego drugiego badania planuje mu podać na 5 dni mocniejszy antybiotyk. Nie jestem pewna nazwy, brzmi jak Sulfon - coś.

Nie dostałam instrukcji żeby zrobić badanie krwi, czy USG. Myślę, czy nie zrobić tego na własną rękę. Bo tak na prawdę nie mam jednoznacznej odpowiedzi co mu może dolegać. Wiem, że ragdolle to trudna rasa, mająca problemy z nerkami czy sercem, dlatego podwójnie się martwię. Z góry ogromnie dziękuję za poradę! :)
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

16 listopada 2021, 11:01

Dzień dobry,

jeśli potrzebuje Pani drugiej opinii, jak najbardziej można się umówić na konsultacje USG oraz do urologa.

lek. wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość