Chora kotka - wyniki - proszę o pomoc

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Agata Warerhouse

22 marca 2006, 19:14

Witam, bardzo prosze o pomoc w diagnozie choroby mojej kotki. Ma ona 2,5 roku, jest wysterylizowana, posiada podstawowe szczepienia. Nie wychodzi z domu, jest kotem przebywającym wyłącznie w mieszkaniu.
Kilka miesięcy temu (około 4) kotka zaczęła gwałtownie chodnąć, straciła apetyt, jej sierść zmatowiała. Początkowo brałam to za objawy stresu związane ze sprowadzeniem do domu drugiego kotka - 2-miesięcznego samca. W tej chwili kotka jest już niezwykle chuda, nerwowa i apatyczna.
Badanie osłuchowe nie wykazało żadnych chorób, węzły chłonne nie są powiększone.

Niepokoją tylko wyniki badań krwi:

Morfologia

HCT 48,8 %
HGB 14,5 g/dl
RBC 8,6 x 10 do potęgi 6/uL
WBC 2,43 x 10 do potęgi 3/uL
MCV 56,8 fl
MCH 16,8 pq
MCHC 29,7 g/dl
PLT 29 x 10 do potęgi 3/uL


Wzór krwinek białych (Schilling)
SEGM 61
LIMF 39

GOT AspAT 62 U/L
GPT ALAT 137 U/L
Glukoza 5,12 mmol/L
Kreatynina 89,71 umol/L
Mocznik 4,26 mmol/L

Czy Pan Doktor byłby uprzejmy napisać mi kilka słów interpretacji tych wyników? Niepokoi mnie zwłaszcza radykalnie obniżone WBC.

Dziękuję serdecznie
shugger
Posty: 2
Rejestracja: 25 marca 2006, 18:35
Lokalizacja: warszawa

27 marca 2006, 19:10

witaj
mialam podobny problem, gdy do domu przyprowadzilam 4-miesiecznego kota syberyjskiego.
moja kotka zaczela lysiec, okolice brwi ma do dzisiejszego dnia lyse.
koty maja to na tle nerwowym, co prowadzi do smierci. jedyne rozw to wyniesc nowego pupilka z domu.
mialam tez pieska ktorego musialam oddac, z tych samych powodow!
pozdrawiam
inka

28 marca 2006, 12:26

Witam,
Zwróciłam też uwagę na ALAT i AspAT Twojej kotki, według norm które posiadam, enzymy wątrobowe też są podwyższone.

Jestem również bardzo zainteresowana odpowiedzią.
Od wielu miesięcy mam ten sam problem z prawie dwuletnim obecnie kocurkiem, podobne objawy i wyniki. Badania wielokrotnie powtarzane - ciągły spadek leukocytów, a zastosowane leczenie nie przyniosło poprawy, dodatkowo od miesiaca dołączyła się cotygodniowa biegunka(nigdy nie miał biegunek nawet podczas zmiany karmy)- początkowo luźna normalnego koloru, natępnie śluzowata, podaje smecte i parę dni jest normalna, futerko bez połysku, posmutniał, ma trądzik podbrodka (malassezia-po jednodniowej hodowli), pojawiają się guzki na środku dolnej wargi i po bokach dolnej szczęki-moja obserwacja, moze przesadzona - lekarz na to nic, futerko na brzuszku wygolone po USG cztery miesiące temu prawie nie odrasta. od pierwszej biegunki je tylko karme sucha Eukanua intestinal, jest kotem niewychodzacym, odrobaczany Drontalem

Leczenie:
antybiotykami Synulox
sterydem Dexamethazon
biostymulator FIPS
Mój weterynarz rozłożył ręce przyznając, że nie ma pomysłu na diagnozę, a ja jestem przerażona, bo nie wiem jak mojemu kociakowi pomóc.

Ostatnie wyniki:
PLT FLAGS: SCH MIC
WBC : 3,9 10 do trzeciej/mm3
RBC : 11,67 10 do szostej/mm3
HGB : 17,4 g/dl
HCT : 49,1 %
PLT : 264 10 do trzeciej/mm3

MCV : 42 µm3
MCH : 14,9 pg
MCHC : 35,4 g/dl
RDW : 17,9 %
MPV : 10,8 µm3

WBC Flags : AG1 EOS (2,8)
DIFF :
%LYM : 48,3 % #LYM: 2,8 10 do trzeciej/mm3
%MON : 7,9 % #MON: 0,4 10 do trzeciej/mm3
%GRA : 43,8 % #GRA : 2,6 10 do trzeciej/mm3

gluk 83,2 mg/dl
ALT 51,4 U/l
AST 27,4 U/l
AP 24,5 U/l
BUN 10,4 mg/dl
BC 7,3 g/dl

FeLV (-) badanie jednokrotne
FIV (-) badanie jednokrotne
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 marca 2006, 13:36

p.Agata - bardzo silna leucopenia i podniesione próby wątrowe. Powinien lekarz prowadzący zastosować dodatkowe badania celem ustalenia przyczyny tak silnej leucopenii i nalezy przyjrzeć sie wątrobie
p.Inka podniesione parametry czerwonokrwinkowe, wskazujace na lekki stopień odwodnienia i zagęszczenie składników morfotycznych krwi, lekka hypoglikemia, nieznacznie obniżony BUN no i silna leucopenia . Muszą obie panie wiedzieć , że na podstawie tych badań NIKT nie jest w stanie postawić diagnozy bez badania zwierzęcia. Wasi lekarze mimo regularnego badania tych zwierząt nie mogą postawić diagnozy. Więc jak może ktoś po samych wynikach ją postawić. Można tylko tyle z tych badań wywnioskować.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość