badanie moczu-profilaktyka

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

09 marca 2006, 13:57

Mam pytanie: od kiedy trzeba zacząć profilaktycznie badać mocz u kota? Mój kot ma 8 mies., miesiąc temu był kastrowany i na razie jest jeszcze karmiony karmą dla kociąt. Dopiero za jakieś trzy miesiące przejdę na karmę dla kastratów. Czy już teraz może mieć kłopoty z układem moczowym :?:
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

09 marca 2006, 16:04

najczęściej problemy uroogiczne dotyczą kotów starszych tj. 6 i więcej lat. Pośrednią grupą ryzyka są koty pomiędzy 2-6 rokiem życia, ale ta grupa jest mniej narażona na techoroby. Pamiętajmy, że częściej te choroby występują u kotów otyłych. My zalecamy badanie raz na kwartał jezeli zwierzę już miało z tym problemy lub wyniki nie były idealne . W innych wypadkach zalecamy raz na pół roku.
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

09 marca 2006, 18:28

Czyli na razie dbanie o prawidłową wagę - właściwa dieta, dużo ruchu i powinno wystarczyć. Wielkie dzięki Panie Jarku :D
carmella
Posty: 226
Rejestracja: 21 listopada 2004, 08:43
Kontakt:

10 marca 2006, 07:40

badanie moczu to najprostsze badanie jakie mozna wykonac, jest dosc tanie i pobranie probki nie jest bardzo trudne (choc czasami trzeba np wstac w srodku nocy, zeby trafic w moment kiedy kotu sie zachce :twisted: )
Ja tez polecam jak dr Jarek badanie co pol roku, jezeli chodzi o profilaktyke.
Wydaje mi sie, ze mozesz juz sprobowac zlapac mocz.
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

10 marca 2006, 08:16

A jak się "łapie" mocz - do pustej kuwety, czy coś się pod kucającego kota podstawia? Z porą nie będzie problemu bo według wizyt mojego kota w kuwecie można nastawiać zegarek. :lol:
carmella
Posty: 226
Rejestracja: 21 listopada 2004, 08:43
Kontakt:

10 marca 2006, 14:39

ATA pisze:A jak się "łapie" mocz - do pustej kuwety, czy coś się pod kucającego kota podstawia? Z porą nie będzie problemu bo według wizyt mojego kota w kuwecie można nastawiać zegarek. :lol:
to masz fajnie - moja kotka sika jak sie obudzi , a wlasciwie jak ja ja obudze wiec wlasciwie nie ma problemu. Nie umiem za to trafic na kocura, ktory ma jeszcze to, ze nawet jak wejdzie do kuwety ale widzi ze ja sie krece to nie sika, skubany :) A tez juz czas na niego, tym bardziej, ze tez mial jakies pojedyncze krysztalki juz - mimo ze jest mlody (rok i 3 miesiace)


Ja mam kryta kuwete, jak chce zlapac siku to zdejmuje gore, kuwete wystawiam bardziej na srodek, zeby z kazdej strony bylo dojscie i czaja sie z podstawka pod doniczke. jak kot kuca by siknac i juz zaczyna sikac to wsadzam pod kota te podstawke. Kocurkowi troche ciezej zlapac mocz, trzeba go czasami troche za ogonek delikatnie podniesc do gory, kotka sika bardziej "do tylu"
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

10 marca 2006, 18:07

można zebrać mocz z kuwety chyba, że lekarz chce wykonywać jakieś badania mikrobiologiczne to wtedy tak nie można pobierać. Kuwete dobrze byłoby przed tym faktem umyć.
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

10 marca 2006, 19:33

To jasne, że trzeba wymyć i wysuszyć kuwetę. Uśmiałam się do łez czytając opis łapania moczu przez Carmellę (rzeczywiście koty to wyjątkowe spryciule) :lol: , ale i tak wygląda to na dość skomplikowane. Zobaczymy jak ja sobie poradzę. :twisted: Wielkie dzięki za wszystkie porady :D
carmella
Posty: 226
Rejestracja: 21 listopada 2004, 08:43
Kontakt:

12 marca 2006, 16:27

ATA pisze:To jasne, że trzeba wymyć i wysuszyć kuwetę. Uśmiałam się do łez czytając opis łapania moczu przez Carmellę (rzeczywiście koty to wyjątkowe spryciule) :lol: , ale i tak wygląda to na dość skomplikowane. Zobaczymy jak ja sobie poradzę. :twisted: Wielkie dzięki za wszystkie porady :D
ale wiesz.... to bardzo ....stantardowy.. sposob na lapanie sikow.
znam osoby , ktore maja do tego celu zakupione chochle z dluga rączką.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość