Karmy, kosmetyki i akcesoria dla kotów rasowych

( ilość produktów: 24 )

Koty wymagają odpowiednio dobranego pożywienia, aby zachować zdrowie na długie lata. Konieczne jest, by dieta dla kota została indywidualnie dopasowana do żywieniowych. Wybierając karmę dla kota należy wziąć pod uwagę jego tryb życia, stan zdrowia, specjalne potrzeby czy preferencje smakowe. Konkretne rasy kotów posiadają specyficzne wymagania żywieniowe i pielęgnacyjne.


Przedstawimy informacje na temat karmienia najbardziej popularnych ras kotów: Pers, Maine Coon, kota syjamskiego, kota brytyjskiego, kota norweskiego leśnego oraz Ragdoll. Poniżej zapoznasz się z podstawowymi zasadami żywienia oraz propozycją karm, które dostosowane są do potrzeb żywieniowych konkretnych ras kotów.

Podstawowe informacje na temat żywienia kotów rasowych

Odpowiednia dieta połączona z czułą opieką wpływa korzystnie na stan zdrowia i długowieczność zwierząt. Należy pamiętać, że w naturze koty są drapieżnikami. Ich układ pokarmowy przystosowany jest do jedzenia przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego. Dodatkiem do składników mięsnych powinny być owoce i warzywa, w umiarkowanych ilościach.

Karmiąc kota karmą (suchą lub mokrą) należy zwrócić uwagę na proporcje oraz jakość składników. Karma dla kota powinna składać się w większości procentów z mięsa. Składniki mięsne są wymagającym surowcem - producent powinien dostarczyć mięso jak najwyższej jakości. Niedostatecznie świeże czy jakościowe produkty mogą nie tylko być mniej odżywcze dla kotów, ale nawet stanowić niebezpieczeństwo dla ich zdrowia. Najlepiej wybrać firmę, która wykorzystuje w produkcji karmy dla kotów składniki mięsne, które spełniają wymagania jakościowe surowców przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Układ pokarmowy kotów nie jest przystosowany do regularnego jedzenia zbóż. Nie powinny one stanowić części jego diety. Węglowodany oraz minerały, witaminy i inne składniki odżywcze w diecie kota dostarczać powinny świeże warzywa i owoce.

Ważne jest, by w diecie kota nie zabrakło zdrowych tłuszczów nasyconych i nienasyconych. Warto zwrócić uwagę na proporcję kwasów omega-3 i omega-6 w składzie karmy. Najlepiej będzie, jeśli ilość kwasów omega-3 będzie kilkakrotnie większa niż kwasów omega-6.

Potrzeby żywieniowe i pielęgnacji konkretnej rasy kotów

Pers

Persy są jedną z najpopularniejszych ras kotów domowych. Wyróżniają się grubą warstwą podszerstka i charakterystycznymi pyszczkami. Są to koty średnio duże lub duże, waga kocurów dochodzi do 7 kilogramów, kotek do 6 kilogramów. Ich łapy są stosunkowo krótkie, okrągłe, ale mocne, z kosmykami włosów pomiędzy palcami.

Chorobami charakterystycznymi dla tej rasy są: wielotorbielowatość nerek, postępowy zanik siatkówki, astygmatyzm (może prowadzić do pełnej utraty wzroku) oraz kardiomiopatia przerostowa. Są to choroby dziedziczne. Odpowiednia opieka i dobrze dostosowana dieta pozwala jednak przedłużyć czas życia zwierząt oraz poprawić jakość ich życia.

Charakterystyczna budowa pyszczka Persów wpływa na sposób pobierania pokarmu przez te koty. Karma dla tej rasy kotów powinna być do tego dostosowana. Aby dbać o zdrową i połyskliwą sierść, charakterystyczną dla tej rasy, należy uzupełnić dietę w zdrowe kwasy tłuszczowe. Warto wybierać karmę, która zawierać będzie kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA-DHA) oraz kwasy tłuszczowe omega-6, które wpływają na wzmocnienie nieprzepuszczalności bariery skórnej oraz poprawę wybarwienia, połysku i jakości włosa.

Maine Coon

Koty rasy Maine Coon to koty duże. Są z reguły bardzo towarzyskie i przyjacielskie, uwielbiają zabawę i są bardzo żywotne.

Maine Coon posiadają zwiększone ryzyko zachorowalności na choroby kardiologiczne i schorzenia stawów. Wynika to z ich dużego rozmiaru. Aby zapobiegać tym chorobom dla kotów rasy Maine Coon poleca się dietę lekkostrawną, która zapobiega rozwojowi otyłości. Nadmierna waga przyczynia się do obciążenia stawów i układu krwionośnego. Dostępne na rynku karmy przeznaczone dla rasy kotów Maine Coon posiadają specjalny kształt, który zmusza koty do powolnego i dokładniejszego jedzenia. Zwierzęta te mają tendencję do szybkiego połykania jedzenia bez gryzienia.

Koty Maine Coon wymagają odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Konieczne jest regularne wyczesywanie sierści zwierzęcia przy użyciu odpowiednich akcesoriów.

Kot syjamski

Koty syjamskie to bardzo temperamentne zwierzęta, o których mówi się, jako o kotach z psim charakterem. Karma dla kota syjamskiego powinna cechować się wysoką zawartością białka zwierzęcego i kwasów tłuszczowych omega. Koty syjamskie chwytają pokarm zębami - karma powinna być w związku z tym przystosowana do rozgryzania i wspomagać higienę jamy ustnej kotów.

Kot brytyjski

Jak w diecie każdego kota podstawę diety powinny stanowić aminokwasy oraz składniki pochodzenia zwierzęcego. Koty brytyjskie bywają zwierzętami leniwymi. Mają solidną budowę, jednak nie powinny posiadać nadwagi. W tym celu konieczne jest kontrolowanie kaloryczności och posiłków. Koty brytyjskie nie lubią zmian żywieniowych. Jeśli planujesz zmianę karmy zrób to stopniowo i powoli.

Kot norweski leśny

Kot norweski leśny należy do rasy kotów półdługowłosych (podobnie jak Maine Coon i Ragdoll). Kot norweski leśny należy do grupy “ras naturalnych”, to znaczy takich, które powstały bez ingerencji człowieka. Zwierzę to nie posiada dużych wymagań żywieniowych - jest bardzo wytrzymałe. Dieta tej rasy kotów powinna być oparta na składnikach mięsnych, bogatych w białko i aminokwasy. Wybierać należy wysokojakościowe karmy dla kotów.

Ragdoll

Ragdoll to rasa dużych kotów. Potrzebują one karmy, która zaspokoi jego potrzeby kaloryczne. Karma dla kotów rasy Ragdoll powinna cechować się dużą zawartością białka pochodzenia zwierzęcego, które wpływa na rozwój i dobre funkcjonowanie mięśni zwierzęcia.

W ofercie znajdziecie Państwo produkty dedykowane kotom poszczególnych ras.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Rozumiem
pixel