Żywienie psa po sterylizacji lub kastracji – Brit Veterinary Care Sterilised

Żywienie psa po sterylizacji lub kastracji – Brit Veterinary Care Sterilised

Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych u zwierząt domowych są ovariohisterektomia oraz orchidektomia nazywane potocznie zabiegami sterylizacji i kastracji. Z opisywanymi zabiegami związanych jest bardzo wiele mitów, które warto przedyskutować z lekarzem weterynarii. Część opiekunów boi się także o inne kwestie: nietrzymanie moczu w przypadku samic, ryzyko wystąpienia krwotoku lub nieodpowiedniej reakcji na leki przeciwbólowe. Jedną z największych obaw opiekunów psów i kotów jest strach przed zwiększeniem masy ciała po zabiegu. Choć z fizjologicznego punktu widzenia jest to możliwe, należy starać się zminimalizować ryzyko pojawienia się nadwagi lub otyłości po zabiegu. Ze względu na zmiany hormonalne będące efektem ingerencji chirurgicznej metabolizm zwierzęcia ulega spowolnieniu, czego wynikiem może być niekontrolowany przyrost masy ciała. Planując więc sterylizację psa, warto zawczasu brać pod uwagę odpowiednią dietę. Jak powinno wyglądać żywienie psa po sterylizacji lub kastracji?

Kastracja psa czy sterylizacja psa – czym różnią się te zabiegi?

Pies u weterynarza

Pod pojęciem kastracji rozumiemy chirurgiczne i trwałe usunięcie jąder lub jajników w znieczuleniu ogólnym. W przeciwieństwie do mylnie rozumianej sterylizacji będącej odwracalnym zamknięciem drożności nasieniowodu lub jajowodu kastracja jest procesem nieodwracalnym. W mowie potocznej przyjęło się jednak określanie kastracji samic sterylizacją, co z medycznego punktu widzenia jest uproszczeniem. Zabiegi chirurgiczne tego typu wykonuje się z powodzeniem u psów ras małych i większych. Po ich przeprowadzeniu zalecane jest doglądanie rany pooperacyjnej oraz kontrola w przychodni weterynaryjnej.

Zobacz: Kastrowanie psa – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zabieg sterylizacji a ryzyko wystąpienia nadwagi

Usunięcie jajników i jąder ma bezpośredni wpływ na spadek zapotrzebowania energetycznego organizmu. Pomimo zmniejszonego popytu, apetyt psa pozostaje niezmienny lub staje się wzmożony, co skutkuje nadmiernym spożywaniem przez zwierzę kalorii. Z tego powodu konieczne jest obniżenie ich spożycia nawet o 30% w stosunku do zapotrzebowania bytowego psa niekastrowanego.

Dzienna dawka kalorii

Jednym ze sposobów jest samodzielne wyliczanie dawki pokarmowej dla zwierzęcia, co obarczone jest jednak dużym ryzykiem błędu. Znacznie prostszym i pewniejszym sposobem jest wprowadzenie specjalistycznej karmy dedykowanej zwierzętom kastrowanym i sterylizowanym. Bardzo ważna jest także konsekwencja i nieoferowanie nadmiernej liczby smakołyków. W przypadku psów ras małych nawet niewielki kąsek może mieć spory udział w dziennej podaży kalorii.

Dobór diety dla psów sterylizowanych

Linia weterynaryjna Brit Veterinary Care wychodząc naprzeciw potrzebom zwierząt po kastracji i sterylizacji stworzyła dietę dedykowaną właśnie nim. Dzięki swojej bezzbożowej formule i hipoalergicznym źródłom białka znacznie zmniejsza ryzyko pojawiania się niepożądanych reakcji pokarmowych.

Skład oparty o mięso z łososia sprawia, że karma ta jest lekkostrawna, a dzięki zastosowanym składnikom dodatkowym wspiera zdrowie układu moczowego. Efekt taki uzyskano między innymi dzięki mieszance ziół i żurawiny zawartych w składzie karmy. To jednak tylko niektóre ze składników funkcyjnych obecnych w Brit Veterinary Care Sterilised.

Zmiany metaboliczne po zabiegu sterylizacji lub kastracji

Prawdą jest, że u niektórych zwierząt po opisywanych zabiegach w wyniku zmian hormonalnych tempo przemian metabolicznych zwalnia. Nie jest to regułą, ponieważ nie każdy organizm będzie miał tendencję do tego typu modyfikacji. Jest to zależne od wielu czynników w tym: rasy, wieku i gatunku. U psów w każdym wieku zmiany metaboliczne połączone z nieodpowiednim żywieniem i ograniczeniem ilości ruchu mogą prowadzić do odkładania się w organizmie nadmiaru kalorii w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej.

Zobacz: Najczęstsze problemy żywieniowe psów i kotów – zapraszamy na webinary

Jak ograniczyć ryzyko wystąpienia nadwagi?

Co jest lepsze dla psa - ryż, czy ziemniaki?

Dietetyczne źródła białek i niska zawartość tłuszczu

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, także tutaj prewencja ma ogromne znaczenie. W myśl zasady mówiącej, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” dbałość o prawidłową masę ciała przed i po zabiegu jest dużo łatwiejsza niż walka z obecnymi już, zbędnymi kilogramami. Sposobem na łatwiejszą kontrolę wagi jest serwowanie pupilowi posiłków z lekkostrawnymi i dietetycznymi źródłami białka. Przykładem mogą być ryby takie jak np. łosoś, który poza wysoką smakowitością charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością tłuszczu i wysoką zawartością białka.

Proteiny z łososia cechują się wysoką strawnością i wartością biologiczną. Takie zestawienie pozwala na łatwiejszą kontrolę masy ciała pupila. Niski indeks glikemiczny składników, uzyskany między innymi poprzez rezygnację ze zbóż także pozwala na kontrolę wagi. Zwierzę będzie dzięki temu odczuwać mniejszą potrzebę podjadania między posiłkami. Jak wcześniej wspomniano, po zabiegu pies może mieć większy apetyt, dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana karma.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm Brit dla psów po sterylizacji lub kastracji

L-karnityna – pomoc w spalaniu tłuszczu

Obecna w składzie L-karnityna znana jako „spalacz tłuszczu” także pomoże w utracie zbędnych kilogramów. Związek ten odpowiedzialny jest między innymi za transport kwasów tłuszczowych oraz ich przemianę w energię. Karnityna bierze również czynny udział w metabolizmie węglowodanów i niektórych aminokwasów. Takie działanie przyczynia się do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej, o ile jego stosowanie połączone jest ze zwiększeniem ilości ruchu.

Dzięki kontroli wagi korzyści odniesie cały organizm. Jednymi z układów narządów najbardziej narażonych na negatywne skutki nadwagi i otyłości są układ krwionośny i układ ruchu. Nadmierne obciążenie organizmu tkanką tłuszczową może prowadzić do zaburzeń w działaniu serca i naczyń krwionośnych. Wprawdzie zwierzęta nie cierpią podobnie jak ludzie z powodu miażdżycy, ale niewłaściwa dieta może prowadzić do zaburzeń gospodarki cholesterolowej, nadciśnienia tętniczego czy zwiększonego ryzyka zaburzeń zatorowo-zakrzepowych, które w połączeniu z innymi schorzeniami serca mogą mieć fatalne skutki.

Ochrona stawów

Rozpatrując dietoterapię w kontekście układu ruchu, nie sposób nie wspomnieć o stawach i obecnej w nich chrząstce stawowej. Utożsamianymi ze zdrowiem stawów składnikami są chondroityna, glukozamina i kwasy tłuszczowe. Dwa pierwsze związki stanowią podstawowy element budulcowy chrząstki pokrywającej stawy większości zwierząt.

Glukozamina

Glukozamina będąca składnikiem chrząstki i płynu maziowego, w fizjologicznych warunkach wspomaga odżywianie chrząstki stawowej. Jej naturalnym źródłem są między innymi krewetki, kraby czy raki. Substancja ta dobrze przyswaja się w organizmie, a produkty jej przemian wpływają pozytywnie na budowę kolagenu będącego niezwykle istotnym elementem tkanki łącznej, która współtworzy układ kostno-stawowy. Opisywany składnik wiąże w niej wodę, nadając tkance odpowiednią sprężystość, co zwiększa odporność na uszkodzenia.

Chondroityna

Wspominana wcześniej chondroityna także stanowi ważny składnik chrząstki. Pełni podobne do glukozaminy funkcje, co oznacza, że od zawartości chondroityny w płynie stawowym zależy między innymi sprężystość chrząstki i jej wytrzymałość na uszkodzenia. Zwiększona zawartość w diecie kwasów omega znajdzie swoje odzwierciedlenie w działaniu przeciwzapalnym. Zarówno w medycynie człowieka, jak i weterynarii wielonienasycone kwasy tłuszczowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem z powodu ich szerokiego i dobroczynnego wpływu na cały organizm w tym kości i stawy!

Jak jeszcze można dbać o zdrowie psa po zabiegu kastracji?

Serwowanie domowych posiłków pupilowi stanowi pewną alternatywę dla gotowych produktów. Jest bardzo dobrym wyjściem, ale wymaga sporej wiedzy dietetycznej oraz poświęcenia. Mając do wyboru możliwość poświęcenia większej ilości czasu na wspólne spędzanie czasu z psem, warto wybrać tę drogę zamiast spędzania długich godzin na przygotowywaniu posiłków dla psa. Znacznie większe korzyści nasz czworonożny przyjaciel odniesie z jedzenia gotowej karmy dostosowanej do jego aktualnych potrzeb i zwiększonej ilości spacerów ze swoim opiekunem.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Udostępnij