Żywienie kota – podstawowe zasady

Żywienie kota

Koty to drapieżniki, a w naturalnym środowisku żywią się głównie drobnymi gryzoniami, takimi jak szczury czy myszy. Żywienie kota w warunkach domowych powinno spełniać wymagania diety typowego mięsożercy i jednocześnie uwzględniać indywidualne potrzeby kociego gatunku. Zapraszam na krótki przewodnik na temat żywienia kota.

Żywienie kota – co jest najważniejsze?

Szczęśliwy kot to najedzony kot. To stwierdzenie jest oczywistością dla każdego właściciela kota. Jednakże wybierając dietę dla naszego przyjaciela, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 1. kot jest typowym mięsożercą, co oznacza, że ma duże zapotrzebowanie na BIAŁKO POKARMOWE (zdecydowanie większe niż pies)
 2. kot nie syntetyzuje TAURYNY (aminokwas wpływający na funkcjonowanie serca i układu nerwowego) i ARGININY (aminokwas uczestniczący w przemianach azotowych), więc oba aminokwasy muszą być dostarczane z pożywieniem
 3. organizm kota ma NIEWIELKĄ TOLERANCJĘ NA WĘGLOWODANY, dlatego też kocia dieta nie powinna zawierać ich zbyt wiele
Żywienie kota

Jak wybrać dobre pożywienie dla kota

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na żywienie kota gotową karmą, czy na przygotowywanie mu posiłków w domu (a może jedno i drugie?), zanim skomponujemy kocią dietę, musimy wziąć pod uwagę:

 • wiek zwierzęcia – zwierzęta młode mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż koty dorosłe;
 • rasę kota;
 • tryb życia – koty bardziej aktywne (zwykle zwierzęta wychodzące na zewnątrz) mają większe zapotrzebowanie energetyczne;
 • płeć;
 • stan zdrowia – istnieje wiele karm dedykowanych konkretnym kocim schorzeniom, różnią się one składem i zawartością substancji wspomagających;
 • indywidualne kocie preferencje – aby poznać gusta twojego kociego przyjaciela, zaproponuj mu różne rodzaje pożywienia. Szybko zorientujesz się, co uwielbia twój kot, a za czym raczej nie przepada.

Żywienie kota gotową karmą

Żywienie kota karmą gotową bez wątpienia ma wiele plusów. Przede wszystkim jest to wygodny i szybki sposób na zapewnienie kotu prawidłowo zbilansowanych posiłków. Nie poświęcamy czasu na przygotowywanie kociej diety i mamy również pewność, że kot otrzyma odpowiednią dawkę wszystkich potrzebnych mu składników pokarmowych. Kolejną zaletą jest szeroki wybór karm i ich dostępność na rynku. Każdy koci koneser znajdzie coś dla siebie. Poza różnorodnością smakową, producenci karm dedykują swoje produkty określonym grupom, biorąc pod uwagę kryteria wymienione w poprzednim akapicie. Kociak rasy brytyjskiej, dorosły, sterylizowany kot europejski, senior z przewlekłą niewydolnością nerek – dla każdego z nich istnieje odpowiednia dieta.

Bezzbożowa dieta Bozita Funkcyjne karmy dla kota

Decydując się na żywienie kota gotową karmą, pamiętaj, żeby wybrać karmę dobrą jakościowo. Dieta Bozita Cat to najwyższej jakości szwedzka karma dla kota. Karma dla kota Bozita wyróżnia się dużą zawartość białka pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowym źródłem energii w karmie jest skrobia, pozyskiwana między innymi z ziemniaków, kukurydzy i ryżu. Producent oferuje także szeroki wybór karm bezzbożowych. Karma Bozita uzupełnia zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, w tym mikro- i makroelementy oraz witaminy. Dieta Bozita dla kota jest w pełni zbilansowana, lekkostrawna i smakowita.

Żywienie kota domową dietą

Żywienie kota własnoręcznie przygotowywanymi posiłkami może przysporzyć trudności. Przede wszystkim jest ono czasochłonne. Prawidłowe zbilansowanie dawki żywieniowej i zapewnienie kotu wszystkich potrzebnych mu składników żywieniowych to nie lada wyzwanie. Komponując dietę kociego przyjaciela, pamiętajmy o tym, by nie podawać mu: mleka, roślin cebulowych, czekolady czy grzybów. Dieta domowa powinna opierać się na białku pochodzenia zwierzęcego – gotowane mięso i podroby – uzupełnionym dodatkami roślinnymi. Żywienie kota metodą domową zwykle wymaga suplementacji.

Żywienie kota – podstawowe zasady

 1. Kot powinien jeść mało, ale często. Staraj się zapewnić mu 4-5 posiłków dziennie.
 2. Bez względu na to, jaki sposób żywienia kota wybierzesz, pamiętaj o tym, by zapewnić kotu stały dostęp do wody. Koty z reguły piją niechętnie. Możesz uatrakcyjnić tę czynność np. poprzez zainstalowanie wodnej fontanny. Postaw w kilku różnych miejscach w domu miski z wodą. Niektóre koty wolą pić wodę płynącą – pozwól kotu pić z odkręconego kranu.
 3. Kontroluj masę ciała i wygląd kota – odstępstwa od normy konsultuj z lekarzem weterynarii. Zmiany wagi i wyglądu kota mogą świadczyć o niedoborach żywieniowych lub chorobie.

Nowość: Jednoporcjowe saszetki dla kota w galarecie. Zdrowie i wygoda w jednym!