Zwierzak na Gwiazdkę? Tylko pluszowy!

Zwierzak na Gwiazdkę? Tylko pluszowy!

Już za kilka dni będzie długo wyczekiwana Gwiazdka czyli okazja do obdarowania bliskich upominkami. Na prezentowych listach, oprócz słodyczy, gier, nowych zabawek i urządzeń elektronicznych, często znajdują się również zwierzęta. Wiele dzieci marzy o słodkim i puszystym szczeniaku, małym kotku lub chomiku. Tylko czy warto kupować dziecku zwierzę pod choinkę?

Prezentowe problemy

W przedświątecznej gorączce zdarza się stracić trzeźwy osąd i kierować się jedynie pragnieniami swoich bliskich. Kupując prezenty, nie chcemy myśleć, co stanie się z nimi za miesiąc czy rok  liczy się chwila rozpakowywania prezentu i moment uszczęśliwienia danej osoby. Jednak podjęcie decyzji o kupnie czy obdarowaniu kogoś zwierzakiem nie może odbywać się w podobny sposób. To, że ktoś marzy o szczeniaku, nie znaczy, że ma warunki odpowiednie do opieki nad nim. Należy też wziąć pod uwagę to, że zwierzak może stać się niechcianym prezentem i podzielić los wielu czworonogów, które po świętach lądują na ulicy.

Zwierzak pod choinką?

Kiedy warto zdecydować się na obdarowanie bliskiej osoby żywą istotą? Jeszcze przed podjęciem takiej decyzji powinniśmy poważnie zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze: to, że ktoś jest miłośnikiem zwierząt nie oznacza, że sam chce posiadać zwierzątko. Być może nie ma odpowiednio dużego mieszkania albo wystarczającej ilości czasu na codzienne spacery i zabawy? A może nie będzie w stanie zapewnić nowemu domownikowi opieki ze względu na częste wyjazdy? Do tego dochodzą inne kwestie, takie jak alergie i uczulenia domowników. Po drugie: wyobrażając sobie zwierzaka pod choinką, myślimy o słodkiej, puchatej kulce. Nie zaprząta naszej głowy to, że za kilka tygodni ta kulka zacznie rosnąć i niebawem stanie się dużym psem i większym problemem dla właścicieli.

Kot jako prezent

Odpowiedzialność za prezent

Pies, kot czy gryzoń mogą być atrakcyjnym prezentem na chwilę, jednak po jakimś czasie, często już po świętach, kiedy wracamy do szarej rzeczywistości, stają się zawadzającym elementem. Obdarowując zwierzakiem, musimy być świadomi, że dajemy nie tylko pupila i przyjaciela, ale także przekazujemy ogromną odpowiedzialność za druga istotę. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy zamierzamy dać kota lub psa dziecku w rzeczywistości jest to prezent dla rodziców, którzy najpewniej po jakimś czasie będą musieli go karmić i się nim opiekować.

Jak podarować zwierzątko?

Postanowiłeś podarować zwierzątko i uznajesz, że obdarowany poradzi sobie z odpowiedzialnością jaką składasz na jego ręce. Warto jednak przed świętami dopytać się, czy osoba, której planujemy zrobić prezent jest na to przygotowana. Najlepiej porozmawiać wcześniej i upewnić się, otwarcie lub w luźnej rozmowie, czy bliska osoba faktycznie zwierzątko chce. Jeśli tak, dobrym rozwiązaniem może być wspólny zakup lub wybór pupila. Jeżeli zależy nam na zaskoczeniu można poprosić osoby postronne o zorientowanie się, jak nasz bliski zareaguje na taki prezent.

Zwierzak pod choinką dla dzieci

Obdarowanie zwierzakiem dorosłego, który zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim ciąży, jest trudną decyzją. Jednak podarowanie zwierzaka dziecku to zupełnie inna kwestia. To, że maluch marzy o pupilu jest całkiem normalne. Mimo to nie wiemy, czy będzie on w stanie zaopiekować się zwierzątkiem i np. poświęcać czas na codzienne spacery. Przed sprezentowaniem psa lub kota powinniśmy bezwzględnie skonsultować tę decyzję z rodzicami.

Co zamiast zwierzaka?

Jeżeli uznamy, że podarowanie żywego pupila nie jest dobrym pomysłem, mamy do wyboru kilka innych opcji. Można włożyć po choinkę zabawkę zwierzaka choć to zazwyczaj nie zastąpi żywej istoty. Warto również wykorzystać rozwiązania elektroniczne: grę albo urządzenie, które będzie imitowało opiekę nad czworonogiem. Przy okazji, w ten sposób dziecko będzie mogło nauczyć się odpowiedzialności. Inne wyjście proponują schroniska i ogrody zoologiczne. W niektórych oddziałach oferuje się możliwość wirtualnej adopcji podopiecznych lub sponsorowania zwierząt. W ten sposób możemy stać się opiekunem psa, kota lub egzotycznego zwierzęcia bez codziennych obowiązków.

Data publikacji wpisu: 22.12.2016 r.
Udostępnij