Żółta wstążka u psa – co to znaczy?

Żółta wstążka u psa – co to znaczy?

Jeśli spotkałeś się z żółtą wstążką na szyi psa, powinieneś wiedzieć, że nie musi ona oznaczać ozdoby. Jest to komunikat – oznacza on, że powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas kontaktu z psem lub też go ograniczyć. Widząc psiaka na ulicy, wielu miłośników czworonogów może ulec pokusie próby pogłaskania psa lub też zwrócenia jego uwagi. Nie wszystkie psy lubią jednak kontakt z obcymi – dla niektórych stanowi on źródło stresu. Co więcej, niektórym psom zwyczajnie nie powinno się przeszkadzać podczas pracy. Dowiedz się więcej, co oznacza żółta wstążka u psa.

Co oznacza żółta wstążka u psa?

Żółta wstążka u smyczy psa lub u jego obroży oznacza, że nie powinniśmy podchodzić do psa, wołać go, zaczepiać ani też głaskać. Należy możliwie ograniczyć jakikolwiek kontakt z czworonogiem lub uniknąć go zupełnie. Przyczyn, dla których właściciele decydują się wysłać taki komunikat poprzez żółtą wstążkę może być wiele. Najbardziej oczywistą jest stres, który kontakt z obcymi wywołuje w pewnych czworonogach, jednak przyczyn może być bardzo wiele, co omówimy poniżej. Świadomość na ten temat szerzy Yellow Dog Project, który w Polsce nie jest jeszcze szeroko znany.

Yellow Dog Project – daj psu więcej przestrzeni!

Yellow Dog Project (ang. Projekt Żółty Pies) powstał pod inicjatywą właścicieli psów, które potrzebują przestrzeni i dla których kontakt z obcymi jest niewskazany. Jest to międzynarodowy projekt, który jeszcze nie przyjął się w Polsce – w 2020 roku pytanie o znaczenie wstążki padło w turnieju Milionerzy i odpowiedzi nie znał ani uczestnik, ani publiczność. Celem programu jest zwiększanie świadomości co do potrzeb psów, dla których kontakt z obcymi może być źródłem lęku, bólu lub nerwów, a także niepotrzebnym bodźcem, który rozprasza przy pracy.

Sprawdź: Jak uspokoić psa? 5 sprawdzonych sposobów

Żółta wstążka u psa – jakie psy ją noszą?

Celem żółtej wstążki jest wysłanie komunikatu obcym osobom, że pies potrzebuje przestrzeni i kontakt z nim jest niepożądany. Może to być spowodowane tymczasową potrzebą, jak na przykład w czasie choroby psa lub po jego zabiegu, lub też pies ogólnie woli unikać kontaktu z obcymi, na przykład ze względu na trudną przeszłość. Pamiętaj, że nie jest to kwestia kaprysów właściciela – ograniczenie zewnętrznych bodźców wywołanych przez kontakt z obcymi ma na celu wyłącznie dobro czworonoga.

Żółtą wstążkę mogą nosić:

 • psy lękliwe, podatne na stres wywołany kontaktem z obcymi,
 • psy o trudnej przeszłości,
 • czworonogi po przebytym niedawno zabiegu,
 • psy, które mogą zareagować na niechciany kontakt agresją,
 • suczki w trakcie cieczki,
 • psy chorujące,
 • czworonożni seniorzy,
 • psy pracujące, na przykład towarzyszące osobom niepełnosprawnym,
 • psy na kwarantannie.

Czworonogi noszące wstążkę nazywa się potocznie Żółtymi Psami. Świadomość na temat znaczenia żółtej wstążki nie jest jednak rozpowszechniona. Pamiętaj, że bez względu na to, czy pies nosi wstążkę czy nie, zawsze konieczne jest spytanie właściciela zanim zdecydujesz się na kontakt z obcym psem.

Czy pies z żółtą wstążką jest agresywny?

Żółta wstążka nie powinna stygmatyzować czworonoga ani też kojarzyć się z agresją. Przyczyn, dla których pies może ją nosić jest bardzo wiele, a możliwość agresywnego zareagowania na niechciany kontakt jest zaledwie jedną z wielu. Co więcej, nie oznacza to też, że pies z natury jest agresywny – może po prostu zareagować agresją chcąc odstraszyć natrętną osobę lub zwierzę. Nie ma powodów, by bać się psa noszącego wstążkę.

Jednocześnie właściciele Żółtych Psów muszą być świadomi, że wstążka jest jedynie komunikatem i nie zwalnia ich z odpowiedzialności za psa w żadnej sytuacji.

Sprawdź: Agresywny pies – przyczyny i rozwiązania na agresję u psa

Pies z żółtą wstążką – jak się zachować?

Odpowiedź jest bardzo prosta – nie reaguj wcale. Przede wszystkim nie rób wokół psa szumu i traktuj go jak każdego innego czworonoga, lecz bezkontaktowo. Nie podchodź do psa, nie zaczepiaj go i przede wszystkim nie głaskaj – po prostu zignoruj obecność czworonoga. Jeśli musisz o coś spytać właściciela, zrób to z odległości. Nie dopytuj też właściciela o powód za wstążką – nie każdy może być chętny się tym podzielić i nie ma takiego obowiązku. Zwłaszcza w przypadku psa po przejściach lub chorującego nie jest to lekki temat rozmowy.

Żółta wstążka dla psa gdzie kupić

Żółtą wstążkę łatwo znajdziesz w każdej pasmanterii. Możesz również wykonać ją samodzielnie z żółtego materiału. Jeśli jednak nie masz żółtej wstążki pod ręką, a uznałeś, że warto w nią wyposażyć psa, lub też nie byłaby ona dla pupila wygodna, można spróbować innych opcji.

Alternatywy dla żółtej wstążki

Właściciele stosują również alternatywy takie, jak:

Jeśli napotkałeś psa noszącego tego typu żółte akcesoria, nie zawsze oznacza to, że masz do czynienia z Żółtym Psem jako że projekt nie jest bardzo znany. Warto jednak dla dobra psiaka zachować ostrożność.

Co oznaczają kolory wstążek u psa?

Żółta wstążka to nie jedyny rodzaj komunikatu dla obcych, który możesz spotkać na szyi zwierzaka. Co mogą oznaczać inne kolory?

 • czerwony – do psa nie powinien podchodzić człowiek ani zwierzę,
 • zielony – do psa może podchodzić i człowiek, i inne zwierzę,
 • pomarańczowy – do psa może podejść obcy człowiek, ale nie zwierzę,
 • biały – pies z niepełnosprawnością,
 • purpurowy – nie karm psa.

Jak już wspomnieliśmy, projekt jest jeszcze mało znany, więc widząc powyższe symbole nie zawsze masz do czynienia z psem, który wymaga szczególnego traktowania.

Jeśli Twój pies ma problemy ze stresem, może mu pomóc odpowiedni preparat dla psa na stres lub też przysmak gryzak, który pozwoli mu rozładować emocje. Sprawdź ich wybór w KrakVet:

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór preparatów dla psów na stres

Udostępnij