Zaplanuj wiosenne aktywności ze swoim pupilem!

Więcej słońca, więcej energii i więcej ruchu. Po zimowym uśpieniu rozpoczynamy w końcu gorączkowe przygotowania do lata. Wracamy do biegania, jazdy na rowerze i wielu innych sportów. Postanawiamy zrzucić kilka kilogramów i popracować nad kondycją. Często te postanowienia stawiamy sobie w trosce o dobre zdrowie. Warto zatroszczyć się również o zdrowie naszych pupili i zaplanować wspólne aktywności!

Sport to zdrowie!

Ten być może wyświechtany frazes niesie ze sobą wielką mądrość. Nowa piramida zdrowego żywienia w podstawie ma aktywność fizyczną, a o tym, jak bardzo istotny jest ruch prędzej czy później przekonują się wszyscy pracownicy biurowi. Sport lub jakakolwiek aktywność jest dla nas bardzo istotna, podobnie jak dla zwierząt, dlatego nie powinniśmy zaniedbywać tego aspektu naszego życia. W końcu nie zostaliśmy stworzeni do siedzenia!

Psy też potrzebują ruchu

Statystyki pokazują, że coraz większa liczba naszych pupili jest otyła. Brak ruchu i nieodpowiednie odżywianie negatywnie wpływają na wagę czworonogów, a co za tym idzie na ich zdrowie. Równocześnie brak ruchu wpływa na psychikę zwierząt. Udowodniono, że te psy, które mają zapewnioną właściwą dawkę ruchu (czyli około 6 godzin jakiejkolwiek aktywności dziennie) cierpią na mniej zaburzeń behawioralnych w porównaniu do tych zwierząt, które w ciągu dnia odpoczywają powyżej 18 godzin.

 

Trudne początki…

Jeśli nasza aktywność ograniczała się do spacerów między kuchnią a kanapą, a nasz pies spędza więcej czasu w legowisku niż na nogach początki z pewnością nie będą łatwe. Jednak nie może być to powód, który sprawi, że zrezygnujemy ze sportu! Na początek wystarczą 15-minutowe spacery, które co dzień lub dwa będziemy wydłużać. Dla utrzymania dobrej kondycji organizmu człowieka wystarczy codzienny półgodzinny spacer: jest to niezbędne minimum, do którego należy dążyć.

Zależnie od rasy, niezależnie od pogody

Psy potrzebują nieco więcej ruchu, zwłaszcza jeżeli większą część dnia spędzają w małym mieszkaniu. Rozpoczynając przygodę ze sportem warto zorientować się jakie są predyspozycje naszego psa różne rasy mają różne potrzeby i zdarza się, że różnice pomiędzy psiakami mogą być ogromne. Jeżeli już rozpoczniemy treningi, nawet jeśli będą to tylko spacery krótsze lub dłuższe, nie zniechęcajmy się każdym deszczem. Nikt nie jest idealny i jeden spacer mniej w czasie największej ulewy nie zaprzepaści naszych starań, ale tygodniowa przerwa może być później zauważalna.

Biegi, trekking, jazda na rowerze

Kiedy podstawy będą już za nami, można włączyć do codziennych spacerów inne aktywności. Do tych najprostszych, ale bardzo efektywnych, zaliczają się bieganie, jazda na rowerze czy trekking, czyli spacery po trudniejszym terenie. Taka większa aktywność fizyczna kilka razy w tygodniu w świetny sposób wpłynie na naszą kondycję, jak i na stan zdrowia psa. Przed rozpoczęciem każdej aktywności warto się dobrze przygotować, przeszukać informacje dostępne w internecie, kupić odpowiednią smycz  wtedy treningi będą przyjemniejsze i skuteczniejsze dla każdej ze stron.

Spacer z psem

Wachlarz możliwości

Dla bardziej zaawansowanych sportowo lub szukających wyzwań właścicieli psów polecamy wiele typowo psich sportów. Weight pulling, obedience, agility, frisbee możliwości jest wiele, a te obco brzmiące nazwy mogą okazać się atrakcyjną rozrywką dla nas i dla psa. Do tych bardziej skomplikowanych rozrywek warto sięgnąć kiedy już odbudujemy naszą kondycję i będziemy mogli sobie pozwolić na cięższe treningi, bardziej wysiłkowe i wymagające użycia siły mięśniowej większej niż zazwyczaj.

Zabawy na świeżym powietrzu

Dobrym rozwiązaniem dla każdego i o każdej porze roku są zabawy na świeżym powietrzu. Piłka, aportowanie i wiele innych zabaw, które są powszechnie znane, w niezauważalny sposób przemycają niezbędną ilość aktywności fizycznej do naszego życia. W taki prosty sposób można urozmaicić także spacery lub codzienne biegi. Zabawy na świeżym powietrzu wpłyną doskonale także na zdrowie psychiczne psa.

To co idziemy na spacer?