Zachowanie kota w praktyce

zachowanie kota
Facebookmail

Zachowanie kota może zaskoczyć. Mimo że chadzają tylko sobie znanymi ścieżkami, a przewidywanie ich postępowania graniczy z cudem, szukają kontaktu z człowiekiem i porozumiewają się z nim różnymi gestami. Używają w tym celu całego ciała, wykorzystując położenie ogona, sierści, grzbietu, łapek. Jak w takim razie skutecznie odczytywać kocie zachowanie?

Zachowanie kota w praktyce

Koty traktują człowieka, nie jako swojego pana, ale członka stada którego się szanuje i z którym jest się w kontakcie, ale nie jest się jego poddanym. Bywa, że kot jest bardziej przywiązany do człowieka niż do swojego terytorium, dlatego próbuje się z nim komunikować za pomocą gestów.

Jak zrozumieć zachowanie kota?

Koty często używają głosu do przekazywania swoich odczuć i emocji. Każdy właściciel kota rozróżnia mruczenie, syczenie, warczenie, miauczenie i wydawanie innych odgłosów… Zapewne większość z nich potrafimy również właściwie zinterpretować.

  • Mruczenie zazwyczaj oznacza zrelaksowanie i zadowolenie, np. podczas głaskania. Wydawanie takich dźwięków wiąże się także z produkcją endorfin w mózgu kota, co zwierzęta wykorzystują, kiedy odczuwają ból, dlatego, jeśli kot mruczy bez wyraźnego powodu może to oznaczać, że cierpi.

  • Syczenie i warczenie oznaczają negatywne emocje i często wiążą się z agresywnymi zachowaniami. Syk jest raczej oznaką przyjęcia postawy obronnej i mającej odstraszyć przeciwnika. Natomiast warczenie prawie zawsze poprzedza atak.

  • Miauczenie może oznajmiać wiele rzeczy, a różnorodność dźwięków i intonacji jest indywidualna dla każdego kota. Po jakimś czasie kot i człowiek nauczą się rozróżniać wydawane przez siebie, pozornie niezrozumiałe komunikaty.

Inne ważne zachowania kota to jego język ciała

Podobnie jak w przypadku ludzi, większość informacji o kocie możemy odczytać z jego mowy ciała. Z pyszczka kota możemy odczytać wiele jego emocji. Spokój i relaks komunikowane są poprzez półprzymknięte oczy i odprężoną postawę, zaciekawienie odczytamy, kiedy kot będzie miał szeroko otwarte oczy, postawione uszy, głowę wysuniętą do przodu, niekiedy będzie również węszył.

zachowanie kota

A co z negatywnymi emocjami?

Kiedy kot zamierza zaatakować, całe jego ciało staje się naprężone, wąsy są nastroszone, uszy przyklapnięte do tyłu, oczy przymrużone z wąskimi źrenicami. Jest to już ostateczna poza przed aktem agresji. Wcześniej kot wysyła sygnały, przyjmuje postawę obronną i ostrzegawczą. Można to poznać po wpółotwartym pyszczku, wygiętym ciele i nastroszonej sierści. W obu przypadkach odpowiednio dochodzi warczenie i syczenie. Po ustawieniu ciała kota możemy także poznać, że czegoś się boi: szeroko otwarte źrenice, przypłaszczone uszy i wąsy, skulone ciało dadzą nam sygnał, że wokół dzieje się coś budzącego strach u kota.

Warto tu wspomnieć o tym, jak koty odczytują nasze zachowanie. Dłuższe wpatrywanie się w oczy kota może zostać uznane za postawę agresywną, natomiast mruganie będzie odczytywane jako pozytywne nastawienie.

Pozostałe istotne zachowania kota

W komunikacji między człowiekiem a kotem dużą rolę odgrywa postawa całego ciała zwierzęcia. Dlatego, aby dobrze zrozumieć kota, powinniśmy poświęcić czas na jego obserwację.

zachowanie kota

  • Machanie ogonem zupełnie odwrotnie jak w przypadku psa, nie oznacza nic dobrego. Zazwyczaj jest to zdenerwowanie, złość, wyrażenie dezaprobaty w stosunku do czyjegoś postępowania.

  • Ogon wygięty w odwrócone U jest to zaproszenie do zabawy.

  • Ogon wyprostowany do góry to część powitania, dlatego, aby budować dobrą więź z kotem, po powrocie do domu poświęćmy mu chwilę na rozmowę i głaskanie.

  • Łaszenie się i ocieranie nie oznacza miłości, czy przywiązania jak zwykliśmy sądzić, ale jest to oznaczanie swojego terenu.

  • Udeptywanie wywodzi się z pierwszych miesięcy życia, kiedy kot udeptuje piersi matki ssąc mleko. Wyraża on przywiązanie i więź podobną jak z rodzicielką.

Co jeszcze warto wiedzieć o zachowaniu kota?

Koty potrafią zadziwić swoją inteligencją i sprytem. Mają zdolność zapamiętywania powtarzalnych czynności. To dlatego potrafią otworzyć sobie drzwi, naciskając klamkę, czy załatwiać swoje potrzeby w toalecie…

Koty rozróżniają niektóre wydawane przez nas dźwięki, dlatego najlepiej nadawać im imiona syczące i dosyć długie: np. Sylwester, Sierściuch, Sasanka. Aby szybciej przyzwyczaić kota do jego imienia, warto wołać go w ten sposób za każdym razem przed jedzeniem, ale unikać wypowiadania go, wtedy kiedy karcimy czworonoga. Dzięki temu kocie imię nabierze pozytywnych skojarzeń, a samo zwierzę szybciej nauczy się na nie reagować.

Facebookmail

One thought on “Zachowanie kota w praktyce

  1. Ja mam kota już od 3-4 lat i między nami była doskonała więź już od początku dzięki temu artykółowi jeszcze bardziej się polepszyła pomimo że była doskonała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *