Zabawki dla ptaków, czyli jak urządzić klatkę?

O tym jak dbać o koty i psy wie prawie każdy. Może nie jest to wiedza szczegółowa, ale podstawowe informacje wynosimy z domu rodzinnego lub ze szkoły. Inaczej wygląda hodowla ptaków.

Jak urządzić klatkę?

Jeśli zastanawiasz się nad hodowlą ptaka lub już masz go w domu pierwszą rzeczą, na która powinieneś zwrócić uwagę jest właściwe urządzenie klatki. Do jej podstawowego wyposażenia zaliczają się karmnik lub karmniki, poidełko lub dozownik wody, źródło wapnia, np. kostka lub sepia oraz odpowiednio dostosowane miejsca do siedzenia. Nie może także zabraknąć zabawek.

Po co zabawki dla ptaków?

W naturalnym środowisku niewiele jest zwierząt, które żyją samotnie. Zazwyczaj zarówno ptaki, jak i inne dzikie zwierzęta mieszkają w większych grupach, wspólnie polują, śpią, i bawią się. Dlatego jeżeli przyjmujemy do domu jednego osobnika danego gatunku, a dodatkowo fundujemy mu mieszkanie w klatce powinniśmy zapewnić mu odpowiednią ilość rozrywki i możliwość spędzania czasu w różny sposób. Właściwy rozmiar klatki oraz dobrze dobrane zabawki zapewnią ptakom rozrywkę i aktywność nawet w naszym mieszkaniu.

Zabawki zapewniają zdrowie

Jeżeli dobrze wyposażysz klatkę swojego ptaka, nie będziesz musiał się martwić o jego prawidłowy rozwój. Właściwe zabawki potrafią sprawić, że lotny pupil będzie zdrowy fizycznie oraz psychicznie. Zabawy z atrakcyjnymi przedmiotami pobudzają aktywność, dodają bodźców, których brakuje w klatce oraz zapobiegają negatywnym zachowaniom. Z nudów ptaki mogą zrobić sobie krzywdę, np. zacząć skubiąc sobie pióra. Dzięki zabawkom ich uwaga skupiona jest na czymś innym.Ptaki w klatce

Jakie zabawki dla ptaków?

Do wyboru mamy wiele ptasich zabawek. Jednymi z najpopularniejszych są drabinki oraz huśtawki. Zastępują one ptakom naturalne gałęzie drzew i gałązki krzaków. Bujanie się czy wspinanie po drabinkach potrafi zapewnić wspaniałą rozrywkę na długie godziny. Dodatkowo jest dobrym ćwiczeniem fizycznym.

Innym rodzajem zabawek są kółka olimpijskie dla ptaków lub wisiorki z dzwoneczkiem. Dobrze jest wybrać te, które są dostosowane do użytku przez ptaki: mają odpowiednią wielkość koralików, są wykonane z drzewa nietoksycznego dla ptaków oraz są lakierowane bezpiecznymi środkami. Wisiorki zapewniają świetną zabawę, a dodatkowo pomagają w ścieraniu dziobów i zapobiegają przerostom.

Kolejną popularną ptasią rozrywką jest lusterko. Nie będzie ono odpowiednie dla wszystkich ptaków niektóre muszą się najpierw z nim oswoi, a inne będą reagować na nie agresywnie. To czy Twój ptak polubi się z daną zabawką to już kwestia jego gustu.

Zabawka zabawce nierówna

Choć lusterko to najjaskrawszy przykład sprawdzenia gustu ptaków, to tak naprawdę każda zabawka może nie spotkać się z ptasią aprobatą. Dlatego początkującym hodowcom pozostaje metoda prób i błędów. Z czasem można zrozumieć preferencje latających zwierząt i sprostać ich oczekiwaniom.