York chocolate – czekoladowy kot

York chocolate – czekoladowy kot

York chocolate jest kotem o cichym usposobieniu. Mimo że jest towarzyski, nie potrzebuje aby właściciel poświęcał mu mnóstwa uwagi. Lubi spędzać czas ze swoją rodziną – chętnie angażuje się we wspólne zabawy, drzemie na kolanach i często okazuje czułość. Dowiedz się więcej o tej zachwycającej rasie i poznaj lepiej jej potrzeby.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 4-8 kg

wzrost: 30–35 cm

 maść czekoladowa, czekoladowo-biała, liliowa, liliowo-biała
długość życia  od 13 do 15 lat
główne cechy  niezależny, towarzyski, inteligentny

Wygląd i wzorzec rasy

Dorosła kotka osiąga do 30 centymetrów wysokości i waży od 4 do 5 kilogramów, natomiast kot mierzy od 30 do 35 centymetrów, a jego waga waha się między 6 i 8 kilogramami.

Długość sierści jest różna w zależności od umiejscowienia na ciele – przy łopatkach włosy są krótkie, natomiast w okolicach boków sierść wydłuża się. Dopuszczalne kolory sierści to czekoladowa, czekoladowo-biała, liliowa, a także liliowo-biała. Głowa tych kotów jest średniej wielkości w stosunku do ciała, nieco podłużna, o szeroko rozstawionych uszach i migdałowych oczach. Tułów jest długi i dobrze umięśniony, a ogon puszysty oraz długi.

Kocięta i hodowla

Rasa ta wciąż cieszy się stosunkowo małą popularnością, dlatego konieczna jest adopcja kotka z zagranicznej hodowli. Przed wyborem hodowli upewnij się, że jest ona prowadzona w sposób etyczny. Kupując kota z renomowanej hodowli masz pewność, że kocięta są odpowiednio socjalizowane.

Kocięta tej rasy mogą kosztować około 700 do 1200 euro. Cena kociaka zależy od hodowli i jej renomy, a także od czynników takich, jak zgodność ze wzorcem rasy, stan zdrowia rodziców kociaka, a także ich ewentualne osiągnięcia.

Historia rasy

Rasa jest stosunkowo młoda. Nazwa york chocolate pochodzi od miejsca, które uznaje się za jej początek, czyli od stanu Nowy Jork, a także czekoladowego umaszczenia tych kotów. W wyniku skrzyżowania kotów domowych w 1983 powstała nowa rasa mruczków. Za twórczynię rasy uważa się Janet Chiefari, która odkryła w swojej hodowli nieznaną dotąd cechę – ciemnobrunatne, wręcz czekoladowe umaszczenie. Koty te pochodzą od silnych, zdrowych kotów z lokalnych farm, dzięki czemu cieszą się dobrym zdrowiem.

Były one później krzyżowane z kotami syjamskimi w celu uzyskania pożądanej budowy ciała. Co ciekawe, gen odpowiadający za ich charakterystyczne czekoladowe umaszczenie najprawdopodobniej pochodzi właśnie od ich syjamskich przodków.

York chocolate oficjalnie został zarejestrowany w 1992 roku.

York chocolate – charakter i usposobienie

Kot tej rasy jest bardzo przyjazny i otwarty wobec członków swojej rodziny. Jest także bardzo czuły i lubi okazywać swoje uczucia opiekunowi. Aktywnie uczestniczy w każdej wspólnej zabawie, a w przerwie między aktywnościami odpoczywa, drzemie lub też obserwuje otoczenie. Łatwo i szybko przyswaja nowe komendy i sztuczki. Gdy bardzo czegoś pragnie, potrafi zaskoczyć opiekuna pomysłowością. Kot ten bywa przy tym niezależny i chętnie znajdzie sobie nowe zajęcie gdy właściciel jest zajęty.

Gdy w otoczeniu pojawia się nowa, nieznajoma osoba, kot zachowuje dystans. Po upływie czasu oswaja się jednak z nowa sytuacją. Pomocne mogą okazać się smakołyki lub zabawy, które pomagają w przełamaniu początkowych oporów. Kot dobrze czuje się zarówno w towarzystwie innych zwierząt, jak i małych dzieci.

Wychowanie i tresura

Koty te są bardzo inteligentne i szybko się uczą – mogą przyswoić sobie zarówno rozmaite sztuczki, jak i można je nauczyć chodzenia na smyczy. Podczas lekcji zadbaj o przyjazną atmosferę i nagradzaj kotka za dobre sprawowanie smakołykami, a także pochwałami. Koty tej rasy są z natury ciekawskie, dlatego lubią eksplorować otoczenie, więc dobrym pomysłem są również siatki zabezpieczające na balkon.

Zadbaj również o to, by kot uczył się korzystać z kuwety już od najmłodszego, by uniknąć problemów w zachowaniem porządku w domu. Odpowiedni do preferencji kota żwirek ułatwi naukę czystości.

Pamiętaj także, by zadbać o socjalizację kota – na szczęście rasa ta doskonale będzie się czuła w otoczeniu innych zwierząt domowych i dogada się nawet z psami. Koty te jednak bywają nieśmiałe wobec obcych i przy styczności z obcą osobą mogą się chować i jej unikać. Odpowiednia socjalizacja już od najmłodszego powinna przyzwyczaić kotka do obecności obcych ludzi i zwierząt, a także reagowania na rozmaite sytuacje.

Sprawdź: Koty na spacerze i smyczy – czy to dobry pomysł?

Zabawki dla kota york chocolate

Koty tej rasy są czułe, towarzyskie i lubią zabawę, a także są ciekawskie z natury. Warto zatem wyposażyć pupila w odpowiednie zabawki dla kota takie, jak piłeczkimyszki, a także wędki. Idealnym rozwiązaniem dla kotów tej rasy są również zabawki interaktywne, gdyż stymulują one wrodzone instynkty łowcze kota, a także zapewniają kotu ciekawe zajęcie, które go aktywizuje. Koty tej rasy są dość niezależne i potrafią same się sobą zająć gdy właściciel jest poza domem lub nie ma czasu na zabawę, jednak należy im zapewnić do tego odpowiednie akcesoria.

W domu powinien znaleźć się również drapak, na którym kotek będzie mógł ścierać sobie pazurki.

York chocolate – pielęgnacja

Choć czworonóg posiada gęstą sierść i podszerstek, jego pielęgnacja nie należy do uciążliwych. Właściciel powinien oczywiście wykazywać się systematycznością w zabiegach, jednak szczotkowanie kota raz w tygodniu będzie wystarczające dla utrzymania włosów i skóry w dobrej kondycji. W okresie linienia kot gubi duże ilości sierści, dlatego warto zwiększyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych i szczotkować kota częściej.

Pamiętaj również o regularnym kontrolowaniu stanu jamy ustnej kota i dbaniu o higienę jego uzębienia, by zapobiec problemom z zębami. Należy również dbać o higienę i regularnie kontrolować stan oczu i uszu kota. Jego pazury należy przycinać w razie potrzeby.

Dieta i żywienie

Wysoka aktywność fizyczna kota sprawia, że właściciel powinien starannie dobierać pokarmy, które wchodzą w skład codziennej diety kota. Przede wszystkim należy brać pod uwagę pokrywanie dziennego zapotrzebowania energetycznego – częsty ruch i zabawy sprawiają, że kot potrzebuje odpowiedniej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto karma dla kota powinna zawierać duże ilości białka oraz substancje mineralne, które będą wspierać stawy i kości czworonoga. Postaw na wysokiej jakości pełnoporcjową suchą lub też mokrą karmę dla kota.

Niezapewnienie wystarczającej ilości ruchu może powodować skłonności do tycia. Odpowiednie żywienie połączone z wymaganą dawką aktywności fizycznej są zatem kluczem do utrzymania prawidłowej wagi u kota. W razie potrzeby warto rozważyć stosowanie odchudzającej karmy typu light.

Koty można również karmić własnoręcznie przygotowywaną surową dietą BARF, jednak miej na uwadze, że wymaga to doskonałej znajomości wymogów żywieniowych, a także regularnej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla kotów york chocolate

Zdrowie i długość życia

Rasa zalicza się do bardzo zdrowych i odpornych na zmienne warunki atmosferyczne, ponadto nie wykazuje genetycznych predyspozycji do konkretnych schorzeń. Przeważnie dotykają ich schorzenia, które mogą się pojawić u wszystkich kotów – najczęściej są to problemy z uzębieniem wynikające z nieprawidłowej diety lub też higieny jamy ustnej. Przywiązuj szczególną uwagę do regularnego kontrolowania stanu jamy ustnej kota.

Ponadto u starszych kotów mogą się pojawić problemy zdrowotne, które często u kotów ujawniają się z wiekiem. Z tego wzgledu należy im zapewnić odpowiednią dietę i w razie potrzeby wspierać seniora suplementami dla kota – na przykład na stawy.

Koty te przeważnie żyją około 13-15 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Koty te są wyjątkowo towarzyskie i czułe, o przyjaznym, zrównoważonym uspodobieniu. Z tego względu doskonale nadają się na towarzyszy rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych. Znajdują one bez problemu wspólny język z innymi zwierzakami, w tym również z psami.

Koty te są jednocześnie dość niezależne, więc możesz liczyć na to, że pupil zajmie się sobą gdy nie będziesz miał dla niego czasu. Wystarczy wyposażyć pupila w odpowiednie zabawki i akcesoria, a sam zajmie się zabawą.

Zalety

  • bardzo czuły,
  • przywiązany do swojego właściciela,
  • lubi wspólne zabawy,
  • jest pieszczotliwy,
  • łatwy w pielęgnacji,
  • dobrze czuje się w towarzystwie innych zwierząt,
  • odpowiedni dla rodzin z dziećmi.

Wady

  • może wykazywać tendencję do tycia,
  • mało popularna rasa.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Charlie, Bruno, Benek, Feliks, Gizmo, Fluffy, Salem, Rysio, Leo, Heban, Elvis, Cezar, Hektor. Lola, Choco, Myszka, Pchełka, Nutka, Bajka, Figa, Gratka, Fanta, Pestka, Inka, Chanel.

Najczęściej zadawane pytania

York chocolate cena

Cena kotów wynosi około 700 do 1200 euro.

York chocolate kot hodowla

W Polsce nie istnieją hodowle tej rasy, więc trzeba liczyć się z koniecznością zakupu w zagranicznej hodowli.

York chocolate waga

Koty te ważą od 4 do 8 kg.

York chocolate długość życia

Koty te żyją około 13 do 15 lat.

York chocolate charakter

Koty te są towarzyskie, jednak do pewnego stopnia niezależne. Bywają nieśmiałe wobec obcych. Szybko się uczą, są energiczne i uczuciowe.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 30.09.2020

Udostępnij