York chocolate – czekoladowy kot

york chocolate

York chocolate jest kotem o cichym usposobieniu. Mimo że jest towarzyski, nie potrzebuje aby właściciel poświęcał mu mnóstwa uwagi. Lubi spędzać czas ze swoją rodziną – chętnie angażuje się we wspólne zabawy, drzemie na kolanach i często okazuje czułość.

Nazwa york chocolate pochodzi od miejsca, które uznaje się za jej początek, czyli od stanu Nowy Jork. W wyniku skrzyżowania kotów domowych w 1983 powstała nowa rasa mruczków. Za twórczynię rasy uważa się Janet Chiefari, która odkryła w swojej hodowli nieznaną dotąd cechę – ciemnobrynatne, wręcz czekoladowe umaszczenie. York chocolate oficjalnie został zarejestrowany w 1992 roku.

York chocolate – jaki jest?

Kot towarzyszy swojej rodzinie od 15 aż do 20 lat. Charakteryzuje się silnym zdrowiem. Odziedziczone po kotach farmerskich geny warunkują wysoką odporność na choroby i szkodliwe czynniki zewnętrzne. Dorosła kotka osiąga do 30 centymetrów wysokości i waży od 4 do 5 kilogramów. Z kolei kot mierzy od 30 do 35 centymetrów, a jego waga waha się między 6 i 8 kilogramami.

Reprezentant rasy jest bardzo przyjazny i otwarty wobec członków swojej rodziny. Jest bardzo czuły i lubi okazywać swoje uczucia opiekunowi. Aktywnie uczestniczy w każdej wspólnej zabawie, a w przerwie między aktywnościami odpoczywa, drzemie lub obserwuje otoczenie. Łatwo i szybko przyswaja nowe komendy i sztuczki. Gdy bardzo czegoś pragnie, potrafi zaskoczyć opiekuna pomysłowością.

Gdy w otoczeniu pojawia się nowa, nieznajoma osoba zachowuje dystans. Po upływie czasu oswaja się z nowa sytuacją. Pomocne mogą okazać się smakołyki lub zabawy, które pomagają w przełamaniu początkowych oporów. Kot dobrze czuje się zarówno w towarzystwie innych zwierząt, jak i małych dzieci.

York chocolate – jaka karma?

Wysoka aktywność fizyczna sprawia, że właściciel powinien starannie dobierać produkty, które wchodzą w skład codziennej diety kota. Przede wszystkim pokrywanie dziennego zapotrzebowania energetycznego. Częsty ruch i zabawy sprawiają, że czworonóg potrzebuje odpowiedniej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto karma dla kota powinna zawierać duże ilości białka oraz substancje mineralne, które będą wspierać stawy i kości czworonoga.

Niezapewnienie wystarczającej ilości ruchu może powodować skłonności do tycia. Odpowiednie żywienie połączone z wymaganą dawką aktywności fizycznej są kluczem do utrzymania prawidłowej wagi u kota.

.

York chocolate – pielęgnacja

Choć czworonóg posiada gęstą sierść i podszerstek, jego pielęgnacja nie należy do uciążliwych. Właściciel powinien oczywiście wykazywać się systematycznością w zabiegach. Jednak szczotkowanie kota raz w tygodniu będzie wystarczające dla utrzymania włosów i skóry w dobrej kondycji.

Długość jego sierści jest różna w zależności od umiejscowienia na ciele. Przy łopatkach włosy są krótkie, natomiast w okolicach boków sierść wydłuża się. W okresie linienia (wiosną) kot gubi duże ilości sierści.

.

Zalety:

  • bardzo czuły,
  • przywiązany do swojego właściciela,
  • lubi wspólne zabawy,
  • jest pieszczotliwy,
  • łatwy w pielęgnacji,
  • dobrze czuje się w towarzystwie innych zwierząt,
  • odpowiedni zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i innymi zwierzętami.

Wady:

  • może wykazywać tendencję do tycia,
  • mało popularna rasa.