Wyżeł węgierski – rodzinny pies myśliwski

wyżeł węgierski

Wyżeł węgierski jest psem myśliwskim. Cechuje się doskonałym węchem, wysoką wytrzymałością fizyczną, a równocześnie dużą potrzebą kontaktu ze swoim opiekunem. Jego znakiem rozpoznawczym są oklapnięte uszy, które dodają mu wdzięku i gracji. Złoto-rude umaszczenie czworonoga bezsprzecznie przyciąga wzrok.

Dorosły pies osiąga od 57 do 64 centymetrów wysokości. Natomiast jego waga wynosi od 20 do 27 kilogramów. Z kolei suka mierzy od 53 do 60 centymetrów, a jej waga waha się od 18 do 25 kilogramów.

Jaki jest wyżeł węgierski?

Wyżła węgierskiego możemy spotkać w dwóch odmianach – szorstko- i krótkowłosej. Choć traktuje się je jako osobne rasy, posiadają te same cechy charakteru i zachowania.

Według posiadaczy rasy, psy uchodzą za mało problematyczne. Ich pozytywne i przyjazne nastawienie sprawia, że doskonale odnajduje się w roli psa rodzinnego. Przywiązuje się do swojej rodziny i jest jej oddany. Odpowiednia nauka i szkolenia sprawią, że wyżeł z radością (i delikatnością) będzie przebywał w towarzystwie, dzieci, kotów czy innych psów. Wyżeł węgierski cechuje się wysoką inteligencją, dlatego z łatwością przyswoi zarówno nowe zadania, jak i dostosuje się do trybu życia domowników.

Już od pierwszych miesięcy u wyżła można zaobserwować silnie rozwijający się instynkt łowczy. Choć często jest on nie do opanowania, właściciele rasy nie muszą się obawiać. Pies nie ma skłonności do ucieczek, dlatego pozostawiony sam nie wymknie się z terenu posesji.

Wyżeł węgierski jest doskonałym wyborem dla osób aktywnych i lubiących sport. Reprezentanci rasy cenią sobie zarówno kontakt ze swoim opiekunem, jak i dostęp do aktywności fizycznej.

Wyżeł węgierski – jaka karma?

Reprezentanci rasy nie mają problemów z alergiami pokarmowymi, dlatego żywienie psów nie jest skomplikowane. Dodatkowo cechuje ich duży apetyt.

Z uwagi na wysoką aktywność wyżła należy zadbać o to, aby żywienie dostarczało wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych i witamin. Karma, którą podajemy swojemu podopiecznemu musi pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Powinna również zawierać substancje, które będą wzmacniać kości i stawy czworonoga.

Z uwagi na wysoką aktywność psa, należy dbać o odpowiednie warunki w trakcie spożywania posiłku. Czworonóg musi się uspokoić chwilę przed i po spożyciu karmy. W ten sposób unikniemy wystąpienia nieprzyjemnego skrętu żołądka.

.

Wyżeł węgierski – pielęgnacja

Sierść wyżła węgierskiego dopuszczalna jest dwóch w odmianach – krótkowłosej i szorstkowłosej. W przypadku tej pierwszej włosie przylega do ciała. Ponadto nie występuje podszerstek, więc ta odmiana będzie bezpieczniejsza dla osób alergią. Wyżeł szorstkowłosy ma twardą, gęstą i matową sierść. Dodatkowo posiada podszerstek, który dba o izolację termiczną ciała.

Pies posiada krótką i gładką sierść, dlatego pielęgnacja nie będzie trudna. Wystarczy, aby właściciel szczotkował czworonoga systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu.

Ponadto, w okresie linienia pies nie traci dużej ilości sierści. Dlatego czworonóg będzie dobrym wyborem dla osób ceniących sobie czystość i porządek.

.

Zalety:

  • przywiązuje się do właściciela,
  • oddany swojej rodzinie,
  • odpowiedni do kontaktów z dziećmi,
  • inteligentny,
  • łatwy w pielęgnacji,
  • mało hałaśliwy,
  • lubi aktywność fizyczną.

Wady:

  • nieodpowiedni dla osób mało aktywnych.