Wiosna to dla psów czas intensywnego linienia – gęstsza zimowa szata wymienia się na letnią. W tym okresie należy poświęcić szczególną uwagę kondycji skóry i sierści psa oraz pamiętać o regularnym wyczesywaniu pupila. Jest to także doskonały czas na zabiegi pielęgnacyjne. Jak zatroszczyć się o kondycję sierści i skóry psa średniej rasy oraz jak powinna wyglądać regularna pielęgnacja? Przypominamy, o czym należy pamiętać.
Spis treści
- Pielęgnacja psa średniej rasy – o czym trzeba pamiętać?
- Kąpiel psa średniej rasy
- Czesanie sierści psa średniej rasy
- Jak zadbać o skórę psa?
- Piękna i zdrowa sierść psa średniej rasy
- Karma, przysmaki i suplementy na skórę i sierść
Pielęgnacja psa średniej rasy – o czym trzeba pamiętać?
Psy średnich ras bardzo często bywają aktywne z natury. Czworonogi szczególnie skore do zabawy i harców na zewnątrz przynoszą na sierści i łapach bardzo dużo zabrudzeń. Dzieje się tak zwłaszcza w dni, kiedy wiosenna pogoda przeplata deszcz ze słońcem. Istnieje także ryzyko, że pies przyniesie na sierści nieproszonego pasażera, dlatego należy pamiętać o regularnej ochronie przed kleszczami i pchłami.
Bez względu na stopień aktywności pupila należy poświęcić sierści psa szczególną uwagę na wiosnę. W tym okresie gęsta zimowa szata wymienia się na lżejszą, letnią. Pies intensywnie linieje – jeśli zalicza się do średnich ras o długiej i gęstej sierści, jest to szczególnie uciążliwe dla właściciela.
Pielęgnacja psa średniej rasy, podobnie jak w przypadku mniejszych i większych ras, powinna obejmować regularne sprawdzanie stanu uszu i oczu psa oraz dbanie o ich higienę. Należy także zadbać o stan jamy ustnej psa i regularnie szczotkować jego zęby. Jeśli pies nie ściera pazurów, co zwykle dotyczy pupili spędzających dużo czasu w domu, należy także przycinać jego pazury.
Pielęgnacja psa średniej rasy obejmuje także kąpiele, czesanie oraz dbanie o kondycję sierści i skóry. Poniżej przybliżamy, jak o nie zadbać.
Sprawdź: Jak dbać o psią sierść?

Kąpiel psa średniej rasy
Kąpanie psa średniej rasy jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku psiaków małych ras ze względu na rozmiary pupila. Z tego względu należy przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych już od szczenięcych dni, by kąpiel przebiegała bezproblemowo.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często należy kąpać psa średniej rasy. Zależy to od kilku czynników, w tym od konkretnej rasy pupila i jego typu sierści, stopnia aktywności i trybu życia. Psy, które są bardzo aktywne i łatwo się brudzą na zewnątrz należy kąpać częściej niż typowe „kanapowce”. Przyjmuje się, że psy powinno się kąpać około co miesiąc do czterech miesięcy lub według potrzeby jeśli pupil się wybrudzi. Niektóre rasy o długiej, jedwabistej sierści wymagają częstszych kąpieli, nawet co kilka tygodni. Oceń konieczność na podstawie typu sierści pupila oraz tego, jak często się brudzi i jak bardzo aktywny tryb życia prowadzi.
Aby kąpiel przebiegała dla psa bezstresowo, należy najpierw go oswoić z procesem. Przyzwyczaj go do miejsca, w którym będzie kąpany – do wanny, miski, kabiny prysznicowej itd. Oswój go także z odgłosem płynącej wody, dotykiem w miejscach, w których ma być myty oraz z polewaniem wodą. Podejdź do tego cierpliwie i przyzwyczajaj psa stopniowo, a postępy nagradzaj pochwałami i przysmakami.
Do kąpieli przygotuj specjalny szampon dla psa odpowiedni do jego typu sierści. Można również zastosować specjalną odżywkę, która ułatwi rozczesywanie sierści i poprawi jej ogólną kondycję. Przy kąpieli nie polewaj głowy psa i uważaj, by woda nie dostała się do uszu, oczu i nosa. Pamiętaj, by używać wody w temperaturze około 37-39 stopni, o niezbyt dużym ciśnieniu. Można polewać pupila ciepłą wodą z kubka albo naczynia. Po kąpieli dobrze osusz sierść pupila i uważaj, by nie przebywał w przeciągach – spacer albo wyjście na zewnątrz także musi poczekać. Jeśli pupil ma dłuższą sierść, wyczesz ją po kąpieli.
Przeczytaj więcej: Kąpanie psa bez stresu – praktyczny przewodnik dla opiekunów
Czesanie sierści psa średniej rasy
O regularnym czesaniu sierści należy pamiętać nie tylko na wiosnę, jednak w okresie linienia należy poświęcić tym zabiegom szczególną uwagę. W zależności od typu sierści pupila należy wyczesywać go codziennie lub co dwa do kilku dni. Dzięki regularnemu czesaniu upewnisz się także, że pies nie przyniósł z wiosennego spaceru niechcianego pasażera na sierści.
Czesanie psa średniej rasy wymaga dobrania odpowiedniej szczotki lub grzebienia do typu sierści pupila – weź pod uwagę to, czy pupil posiada podszerstek i jaka jest struktura jego sierści. Włosie szczotki powinno być na tyle długie, by sięgać do skóry psa.
Sprawdź: Linienie psa – jak poradzić sobie z wypadaniem sierści pupila?
Psy długowłose
W przypadku psów długowłosych wybierz szczotkę o dłuższym włosiu, nie tak gęstą, jak dla krótkowłosego psa, lub grzebieni o drobnych zębach. Szczotkuj sierść pupila zaczynając od końców, stopniowo przechodząc bliżej nasady, aby uniknąć szarpania i kołtunienia sierści. Warto się wyposażyć w odżywkę ułatwiającą rozczesywanie – dzięki temu unikniesz uszkadzania struktury włosa. Pamiętaj też, by przycinać sierść pupila wokół opuszek łap oraz dbać o higienę i kontrolować długość sierści wokół oczu.
Psy o sierści średniej długości
Wiele psów średnich ras posiada sierść o średniej długości, która bywa dłuższa w niektórych miejscach na ciele psa. Psy o sierści średniej długości często mierzą się z kołtunieniem sierści w miejscach, w których jest ona nieco dłuższa, dlatego należy je regularnie wyczesywać. Do sierści średniej długości sprawdzą się najlepiej szczotki druciane lub grzebienie z szerokimi zębami.
Psy krótkowłose
Dla krótkowłosych pupili dobrze sprawdzi się gumowa szczotka lub rękawica do czesania, która poradzi sobie z krótką sierścią bez podrażniania skóry psa.
Psy z podszerstkiem
Jeśli pies posiada podszerstek, w okresie linienia będzie wymagał szczególnej uwagi jeśli chodzi o pielęgnację. Wyposaż się w szczotkę typu furminator, która pomoże usuwać martwe włosie i zapobiegnie filcowaniu się sierści.

Jak zadbać o skórę psa?
Podstawą dbałości o skórę psa jest odpowiednia dieta oraz zabiegi higieniczne. Skóra to naturalna bariera ochronna organizmu, dlatego wszelkie zmiany oraz problemy skórne należy jak najszybciej zdiagnozować i wyeliminować. Ich przyczyną może być nieodpowiednia dieta, alergia pokarmowa lub środowiskowa, pasożyty lub choroby skóry innego pochodzenia, a także brak prawidłowej higieny.
Pamiętaj, by podawać psu jakościową dietę odpowiednią do jego wieku, wielkości rasy, trybu życia i stanu zdrowa – na przykład karmę opracowaną specjalnie dla średnich ras. O kondycję sierści oraz skóry dbają takie składniki diety, jak:
- białko – jest to podstawowy budulec organizmu, który wpływa również na grubość i kondycję sierści, dlatego dieta psa powinna być bogata w wysokiej jakości białko zwierzęce;
- kwasy tłuszczowe Omega – stanowią jeden z podstawowych budulców skóry i działają ochronnie oraz regenerująco,
- witaminy z grupy B – dbają o elastyczność skóry,
- biotyna i cynk – regulują wydzielanie łoju i zapobiegają nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów,
- witamina A i E – zapobiegają nadmiernemu wypadaniu sierści,
- algi morskie – zawierają bogactwo minerałów i witamin, które wspierają ogólną kondycję skóry i sierści,
- drożdże – podobnie jak algi dostarczają składników odżywczych wspierających sierść i skórę.
Dbaj też o odpowiednią częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych – pies nie powinien być kąpany zbyt często ani zbyt rzadko. Do pielęgnacji psa używaj wyłącznie produktów dla psów, gdyż ludzka skóra ma inne pH. Stosowanie odżywki lub szamponu dla ludzi przy pielęgnacji psa może doprowadzić do problemów skórnych.
Jeśli pomimo prawidłowej diety i zabiegów pielęgnacyjnych pies ma problemy skórne, należy skonsultować to z weterynarzem. Przyczyną mogą być problemy endokrynologiczne, pasożyty lub alergie.
Zobacz: Dlaczego Twój pies się drapie? (alergia, czynniki wywołujące swędzenie, objawy, skutki nieleczenia)
Piękna i zdrowa sierść psa średniej rasy
Zdrowa, piękna i lśniąca sierść jest jedną z wizytówek zdrowia pupila. Należy o nią dbać poprzez regularne zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiednią dietę. Jeśli u Twojego psa wystąpiły problemy z sierścią, a opisane powyżej problemy takie jak alergia lub choroba zostały wykluczone, pupil może wymagać po prostu zmiany diety lub jej odpowiedniego uzupełnienia.
Możesz również wspomóc kondycję sierści psa stosując kosmetyki takie, jak szampon i odżywka dobrane do typu sierści. W ofercie marek na rynku zoologicznym znajdziesz odżywki do sierści długiej, krótkiej i szorstkiej, a także do sierści jasnej lub ciemnej. Dostępne są także szampony hipoalergiczne i dermatologiczne produkty dla pupili wymagających szczególnie starannej opieki.

Karma, przysmaki i suplementy na skórę i sierść
Droga do zdrowej skóry oraz pięknej, lśniącej sierści wiedzie także przez żołądek. To, co jedzą nasi pupile ma niebanalny wpływ na ich stan zdrowia, a skóra oraz sierść są jednymi z najbardziej oczywistych wizytówek zdrowia. Jeśli u psa pojawiają się zmiany skórne, a sierść jest matowa i nadmiernie wypada, może pomóc zmiana diety. Przyczyna może leżeć zarówno w niedoborach, jak i w problemach takich, jak alergia na dane składniki pokarmu.
W ofercie marek na rynku zoologicznym można znaleźć szeroki wybór karm, przysmaków i suplementów, które zostały opracowane właśnie w celu wsparcia kondycji sierści i skóry psa. Marka Brit oferuje wysokiej jakości hipoalergiczne karmy funkcyjne, a także preparaty witaminowe oraz pyszne funkcjonalne przysmaki, które dostarczą Twojemu pupilowi dodatkową dawkę wartości odżywczych, a także odżywią skórę i sierść.
Możesz sprawić pupilowi pyszną i zdrową przekąskę sięgając po przysmak BRIT Raw Treat Skin&Coat Fish & Chicken, który powstaje z wyśmienitego połączenia świeżych ryb, kurczaka oraz wątróbki wieprzowej z dodatkiem probiotyków oraz alg morskich. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty pochodzące z alg korzystnie wpływają na kondycję skóry i strukturę sierści psa.
Do 26.04.2025 r. ten oraz inne wybrane przysmaki Brit znajdziesz 10% taniej – nie przegap okazji!
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór karm i suplementów Brit na sierść i skórę psa