Wigilijne dania – nie dla psa!

Świąteczna atmosfera oddziałuje na nas wszystkich. Również zwierzęta czują nasze podekscytowanie, radość i dostrzegają niecodzienne zachowanie. Wigilię i tradycyjną kolację chcemy zjeść z naszymi najbliższymi. Często wśród rodziny znajdzie się też czworonóg. Trzeba jednak pamiętać, że mimo wyjątkowości tej kolacji, niektóre dania nie powinny wylądować w misce pupila.

Pieskie święta

Polskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem obejmuje nie tylko choinkę, świece czy kolędy, ale także przepyszne ciasta, wyjątkowe dania wigilijne i inne smaczne potrawy, które w tych dniach smakują nadzwyczajnie. Radością z Gwiazdki chcielibyśmy się podzielić również z naszymi pupilami, dlatego chętnie podajemy im kawałki z naszego stołu. Niestety, często jest to ogromny błąd! Większość ludzkich potraw może zaszkodzić psom, dlatego zamiast zrobić im przyjemność, skażemy ich na cierpienie.

Jak spędzić Wigilię z psem?

Mimo, że świąteczne dania nie należą do najbardziej odżywczych dla psów, jest kilka wyjątków, które będą odpowiednie zarówno dla nas, jak i dla czworonogów. Pamiętajmy jednak o tym, że psy mają inaczej skonstruowany układ trawienny, dlatego dania, którymi się dzielimy nie powinny być mocno przyprawiane. Zbyt duża ilość przypraw sprawi, że nasz pies będzie odczuwał bóle, a niekiedy może nawet dostać biegunki lub wymiotować.

Wigilia z psem

Co można bezpiecznie podać psu?

Na stole wigilijnym znajdzie się kilka potraw, które nie zaszkodzą naszym pupilom i możemy je spożywać wspólnie. Do tej kategorii, bez wątpienia, zaliczają się ryby śledzie czy karp będą wyjątkowym rarytasem w psiej misce! Należy jednak pamiętać o kilku zasadach: karpia musimy dokładnie wyczyścić z ości, które mogłyby wbić się w przełyk psa. Nie można także podawać ryb smażonych, mocno doprawianych lub np. śledzia w śmietanie. Gwałtownych reakcji nie powinny również wywoływać zupy serwowane na wigilijnym stole, np: zupa grzybowa, barszcz czerwony lub zupa rybna. Jeśli jednak planujemy dzielić się nimi z naszym czworonogiem, odlejmy trochę jeszcze przed przystąpieniem do przyprawiania. Nawet niewielkie ilości pieprzu mogą zaszkodzić pupilowi!

Czego nie podawać psu w Wigilię?

Święta nie zwalniają nas z obowiązku pamiętania o ogólnych zasadach odżywiania psów. Z tego powodu nie powinniśmy przesadzać z urozmaicaniem diety czworonoga akurat tego dnia. Na pewno zrezygnujmy z podawania bardzo tłustych potraw, których nasz pies może po prostu nie strawić. Złym pomysłem będzie także podawanie bigosu i kapusty z grzybami, ponieważ kapusta może wywoływać bóle brzucha, biegunki, a nawet wymioty. Podobnie stanie się po zjedzeniu zbyt dużej ilości pierogów. Odradza się też podawanie psom kompotu z suszonych owoców oraz sałatek jarzynowych.

A może świąteczne wypieki?

Ciasta i słodycze przeznaczone dla ludzi mogą wywoływać reakcje alergiczne u psów, dlatego zrezygnujmy z dzielenia się słodkimi przysmakami. Uważać należy zwłaszcza na czekoladę, której nadmiar może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia! Jeśli zależy nam na tym, aby podzielić się z czworonogiem świątecznymi wypiekami można mu podarować specjalnie przystosowany torcik świąteczny dla psa, który jest dla niego bezpieczny.

Jeżeli chcesz uczynić święta wyjątkowymi dla swojego pupila, możesz mu również zaserwować   karmę inną niż na co dzień, ciekawe przysmaki lub inne smakołyki. Warto jednak pamiętać, że świąteczne obżarstwo nie służy nikomu, nawet psom.