Węglowodany w diecie kota – czy są niezbędne?

Węglowodany w diecie kota – czy są niezbędne?

Obecność węglowodanów w żywieniu kotów wciąż budzi pewne kontrowersje i niepewności. Opiekunowie zastanawiają się, czy ich pupil faktycznie powinien otrzymywać pokarmy cechujące się konkretną zawartością tych składników odżywczych, skoro koty ze swojej natury są przecież mięsożernymi drapieżnikami. Niektórzy decydują się wówczas na całkowite wyłączenie węglowodanów z diety ukochanego czworonoga, tym samym podejmując się samodzielnego przygotowywania posiłków. Inni natomiast twierdzą, że komercyjna karma w pełni zaspokaja potrzeby zwierzęcia, przez co nie warto z niej rezygnować.

Jak w rzeczywistości wygląda kwestia węglowodanów w diecie kota? Czy stanowią one zbędny dodatek, który nie wpływa na zdrowie i samopoczucie pupila, a może jednak ich zawartość niesie za sobą niepożądane konsekwencje? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu.

Zobacz: Jak czytać skład karmy dla kota?

Węglowodany – czym są i jaką pełnią funkcję?

Węglowodany

Węglowodany, zwane również cukrami, cukrowcami lub sacharydami, mają swoje źródło głównie w produktach roślinnych. Są one bowiem wytwarzane w procesie fotosyntezy, jednak dodatek tych składników obecny jest w wielu produktach – takich jak karmy dla kotów.

Wśród cukrów można dokonać podziału na:

  • Proste – czyli monosacharydy i disacharydy. Do monosacharydów zaliczana jest glukoza, fruktoza oraz galaktoza. Disacharydy to natomiast nic innego jak połączenie dwóch monosacharydów. Zalicza się do nich maltozę, sacharozę oraz laktozę.
  • Złożone – zwane również polisacharydami. Składają się one głównie z długich nici połączonych ze sobą jednostek glukozy, tym samym tworząc tzw. skrobię. Do polisacharydów zalicza się również błonnik pokarmowy.

Co więcej, węglowodany cechują się również odmienną przyswajalnością. Niektóre z nich, określane mianem przyswajalnych, są rozkładane przez organizm na cukry proste, których zadaniem staje się wówczas dostarczanie energii. Cukry nieprzyswajalne to grupa nieulegająca procesom trawiennym, przez co jednocześnie nie gwarantują kotom wartościowych składników odżywczych. Będą one jednak składnikiem pobudzającym perystaltykę jelit, przez co optymalne ich dawkowanie może nieść za sobą pozytywne skutki.

Sprawdź: Żywienie kota – podstawowe zasady

Czy węglowodany są niezbędne w diecie kota?

Węglowodany w diecie kota

Pierwszym, a zarazem najważniejszym pokarmem kotów, jest mleko ich matki. Wiadomym jest również, że jednym z jego składników jest laktoza, czyli wspomniany już cukier prosty z grupy disacharydów. Węglowodany są więc niezbędne w przypadku kociąt na wczesnych etapach rozwoju, jednak czy późniejsze okresy życia również muszą być wspierane przez cukry?

Budowa kociego organizmu umożliwia mu pobieranie niezbędnych składników odżywczych wyłącznie z komponentów odzwierzęcych. W jego wnętrzu zachodzi bowiem proces glukoneogenezy, mający na celu przekształcanie kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów w glukozę, która stanowi cukier niezbędny do prawidłowej pracy mięśni. Produkowane przez czworonoga ilości glukozy okazują się całkowicie wystarczające do prawidłowego rozwoju, a także utrzymania dobrego zdrowia oraz ogólnej kondycji. To właśnie dlatego dostarczanie zwierzęciu zewnętrznych dawek węglowodanów staje się całkowicie zbędne.

Kwestią, która nadal wymaga rzetelnego udokumentowania, jest potencjalna szkodliwość węglowodanów w diecie kotów. Na chwilę obecną spór ten wciąż pozostaje bowiem nierozstrzygnięty. Jednocześnie należy zaznaczyć, że zbyt duże ilości cukrów w żywieniu kotów mogą przyczyniać się do występowania nadwagi, otyłości, a także cukrzycy typu II oraz innych chorób dietozależnych.

Węglowodany w karmach komercyjnych

Niezaprzeczalnym jest fakt, że wszystkie suche, a także niektóre mokre pokarmy, w swoim składzie zawierają węglowodany. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż są one niezbędne przy całym procesie produkcji karm komercyjnych, a ich główną rolą staje się zlepianie użytych komponentów w całość występującą pod postacią granulek.

Zawartość cukrów w poszczególnych wariantach pokarmów jest jednak niezwykle zróżnicowana. Nieraz ich wartości mogą wydawać się wręcz zastraszające, ponieważ sięgają sporych liczb.

Zdecydowanie najczęściej stosowanym węglowodanem okazuje się skrobia. Producenci karm komercyjnych sięgają po nią ze względu na niskie koszty użycia, a także wysoką zawartość energii. Innymi słowy – skrobia jest najzwyczajniej ekonomicznym węglowodanem. Na uwagę zasługują jednak pobudki, które stoją za jej wykorzystywaniem. Jednym z głównych powodów jest nic innego, jak nastawienie na zyski finansowe. Należy jednak zaznaczyć, że wysoka zawartość cukrów w konkretnym pokarmie powinna wzbudzać wątpliwości u opiekunów. I choć węglowodany są jednym z głównych składników karm komercyjnych, tak obowiązek umieszczania informacji o ich zawartości na opakowaniu danego produktu najzwyczajniej nie istnieje.

Obowiązkiem właścicieli kotów staje się również unikanie zjawiska monodiety, czyli żywienia czworonogów tylko i wyłącznie jednym rodzajem pokarmu. Zachowanie zdrowego rozsądku, umiaru, a także podstawowych zasad żywienia kotów, z uwzględnieniem ich naturalnych potrzeb, będzie więc kluczem do sukcesu.

Zobacz także: Bezzbożowa karma dla kota

Jak ograniczyć węglowodany w diecie kota?

Węglowodany w diecie kota

Spośród trzech głównych składników odżywczych, czyli białek, tłuszczy oraz węglowodanów, w znaczącej większości przypadków cukry powinny być spożywane w najmniejszych ilościach. Warto również zaznaczyć, że są one stosunkowo łatwe do zastąpienia. Wystarczy bowiem zapewnić pupilowi pokarmy, które dostarczą mu niezbędnych do funkcjonowania wartości energii.

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się wówczas karmy bezzbożowe, czyli produkty, które w swoim składzie nie zawierają komponentów takich, jak pszenica, jęczmień, żyto lub orkisz. To właśnie dzięki temu kot może pozyskiwać energię z bardziej wartościowych źródeł, cechujących się jednocześnie znacznie lepszą jakością. Interesującym może okazać się również fakt, że pokarmy bezzbożowe są zalecane dla czworonogów zmagających się z problemem nadwagi lub otyłości, tym samym zmniejszając ilości odkładającego się tłuszczu. Co więcej, wysokiej jakości produkty z tej kategorii nie zawierają sztucznych dodatków, barwników, czy też polepszaczy smaku, przez co stanowią naturalne oraz zdrowe pożywienie dla każdego kota.

Zobacz: Poradnik żywienia kotów dla początkujących

Karmy Orijen z ograniczoną zawartością węglowodanów

Marka Orijen to producent, którego oferta obejmuje doskonałej jakości suche karmy dla kota z ograniczoną zawartością węglowodanów. Zostały one ograniczone w diecie na rzecz białka, którego źródłem są wysokiej jakości składniki pochodzenia zwierzęcego – mięsne oraz rybne. Każda karma dla kota Orijen wyróżnia się wysoką zawartością mięsa, w tym mięsa surowego. Dzięki temu karmy doskonale spełniają zapotrzebowanie żywieniowe kotów-mięsożerców.

Jedną z najpopularniejszych receptur Orijen dla kota jest karma Original Cat. Wyróżnia ją aż 85% składników pochodzenia zwierzęcego. Źródłem białka jest wyśmienite i unikalne połączenie kurczaka, indyka, śledzia, makreli, sardynki, morszczuka oraz jaj. Szeroka gama owoców i warzyw wzbogaca smak oraz zapewnia dodatkową dawkę witamin i minerałów, które wspierają trawienie i odporność organizmu. Karma dba o sierść i skórę kota dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych.

Kolejna receptura Orijen zawierająca aż 85% składników pochodzenia zwierzęcego to Orijen Tundra Cat. Stanowi ona wyjątkowe połączenie mięs, które skusi każdego, nawet najbardziej wybrednego kota. Receptura zawiera mięsa z kozy, dzika, jelenia, golca zwyczajnego, kaczki z wolnego wybiegu i baraniny. Smak wzbogacają ryby takie, jak śledź, makrela, błękitek, sardynki i dorsz. Razem komponują się w wyjątkowo urzekający smak, który przypadnie do gustu każdemu mruczkowi lubiącemu dziczyznę. Recepturę wzbogaca szereg zdrowych i smakowitych ziół, owoców i warzyw.

Jeśli poszukujesz karmy dla kota po sterylizacji lub z tendencją do przybierania na wadze, wybierz niskokaloryczną i lekkostrawną karmę Orijen Fit & Trim. Źródłem białka jest w niej pyszne połączenie indyka oraz kurczaka z wolnego wybiegu, jaj ściółkowych i poławianych w naturalnym środowisku ryb. Ma ograniczoną zawartość tłuszczów, dzięki czemu jest idealna dla kotów z nadwagą. Kompozycja starannie dobranych warzyw, owoców i ziół dostarcza wartości odżywczych i wspomaga trawienie.

Jeśli Twój pupil uwielbia rybne smaki, z pewnością przypadnie mu do gustu karma Orijen Six Fish. Jeśli z kolei preferuje smak czerwonego mięsa, wypróbuj Orijen Regional Red.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór karm Orijen dla kotów

Data publikacji: 28.02.2022

Udostępnij