Trwa kampania społeczna ,,Włącz sumienie”

W styczniu br. ruszyła ogólnopolska akcja społeczna ,,Włącz sumienie! , poruszająca temat wypadków drogowych z udziałem domowych czworonogów. Celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na ten problem oraz edukacja, związana z właściwymi zachowaniami przy tego typu zdarzeniach.

Szacuje się, że każdego roku na polskich drogach może dochodzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy wypadków drogowych z udziałem zwierząt. Ich częstymi ofiarami stają nie tylko dzikie stworzenia, ale również nasi domowi pupile, jak psy i koty. Część czworonogów traci życie, lecz znaczna liczba przeżywa to zdarzenie, czekając w cierpieniu na pomoc człowieka, która niestety nie zawsze nadchodzi.

Jak podkreśla Monika Myziak, lekarz weterynarii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne Zwierzęta biorące udział w zdarzeniach drogowych zazwyczaj doznają wstrząsu całego organizmu. Wówczas obkurczają się obwodowe naczynia krwionośne, a krążenie skupia się na najważniejszych narządach (serce, nerki, mózg), co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Czworonogi odnoszą też przeważnie bardzo ciężkie obrażenia, m.in. urazy głowy i miednicy, urazy tylnych kończyn, złamania kości czy krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne. Warto więc pomyśleć chociaż przez chwilę, co przeżywa potrącone zwierzę i reagować na takie sytuacje, niezależnie czy jest się sprawcą wypadku, czy jego przypadkowym obserwatorem aż wskazuje przedstawicielka Fundacji.

Wypadek drogowy stanowi nie tylko traumę dla samego zwierzęcia, ale jest to również bardzo stresująca sytuacja dla kierującego pojazdem, bowiem wielu z nas nie potrafi lub nawet boi się pomóc ludziom biorącym udział w zdarzeniach komunikacyjnych. świadomość właściwych zachowań w stosunku zwierząt jest natomiast jeszcze niższa, a przecież pierwsza pomoc jest szczególnie ważna, ponieważ mimo natychmiastowego wezwania lekarza weterynarii, minuty tuż po wypadku często decydują o życiu czworonoga. Niestety kierowcy zazwyczaj uciekają z miejsca zdarzenia, pozostawiając ranne zwierzę na pastwę losu. Nie zgłaszają też takiej sytuacji żadnym służbom.

Podróżując samochodem powinniśmy mieć na uwadze również pewne mechanizmy zachowań naszych czworonożnych przyjaciół. Przykładowo, koty w swoim naturalnym środowisku poruszają się zazwyczaj w ukryciu. Gdy postanowią osiągnąć jakiś obiekt, ruszają naprzód bez zastanowienia, przez co większość z nich, gdy znajdzie się na jezdni, nie cofnie się przed nadjeżdżającym samochodem i ,,biegnie na oślep . Zdarza się, że jeśli kot przeżyje i może się poruszać, rusza dalej i wówczas ciężko go złapać i udzielić pomocy. Psy bywają natomiast bardziej ostrożne, ale stają się mniej czujne, gdy są zdezorientowane (np. wyrzucone z samochodu) przez co ulegają wypadkom. Tym czworonogom można jednak łatwiej udzielić pomocy, ponieważ z reguły nie uciekają, a co ważniejsze, pozwalają sobie pomóc. Mimo, że pies przeżyje najczęściej odnosi urazy układu kostnego (kończyny, kręgosłup) i/lub obrażenia narządów wewnętrznych. Do najbardziej niebezpiecznych uszkodzeń ciała należą stłuczenia wątroby i śledziony. To bardzo dobrze ukrwione narządy, które niestety mogą ulec pęknięciu. Urazom towarzyszy dodatkowo bardzo silny ból na granicy wytrzymałości zwierzęcia. Obroną organizmu przed tak silnymi bodźcami jest wspominany wyżej stan szoku, który ułatwia przeżycie tak silnego odczucia.

Jeśli zatem zobaczymy zwierzaka, który wbiega nagle na jezdnię, musimy pamiętać, że nie zawróci on przed samochodem. W ramach możliwości powinniśmy wtedy zahamować, lecz nie próbować omijać czworonoga, bowiem taki manewr może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem.

Pies na drodze

Akcję ,,Włącz sumienie” wspiera Marek Piekarczyk znany polski muzyk, lider zespołu TSA. Do grona partnerów kampanii dołączyła również Straż Miejska w Warszawie, która w czasie projektu przeprowadzi w warszawskich szkołach podstawowych pogadanki dla dzieci, na temat właściwego zachowania się na drodze w stosunku do zwierząt.

W ramach projektu powstała również strona internetowa www.wlaczsumienie.org, na której zamieszczono Wirtualną Mapę Wypadków Drogowych z udziałem zwierząt. Wystarczy kliknąć w dany punkt i zaznaczyć miejsce w którym doszło do kolizji, aby wraz z Fundacją zbierać wiedzę na temat tego typu zdarzeń w Polsce. Na stronie kampanii można także znaleźć ciekawe porady dotyczące m.in. pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić zwierzęciu czy przydatne numery telefonów. Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 roku.

W ramach projektu zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku na leczenie zwierzęcych ofiar wypadków drogowych –  KRS  0000406362  Fundacja  Towarzystwo Weterynaryjne.  

One thought on “Trwa kampania społeczna ,,Włącz sumienie”

Comments are closed.