Toyger – miniaturowy tygrys

toyger

Mimo że zarówno w wyglądzie, jak i w sposobie poruszania się, do złudzenia przypomina tygrysa, to nie przejął jego dzikich cech. Toyger jest czuły i miły. Uwielbia pieszczoty i towarzystwo ludzi.

Swoje istnienie rasa zawdzięcza Judy Sugden, która skrzyżowała kota domowego z kotem bengalskim. Celem kobiety było stworzenie miniaturki tygrysa oraz zainteresowanie społeczeństwa sytuacją dzikich zwierząt żyjących na wolności. Powstanie rasy było odpowiedzią na problem malejącej liczebności dzikich zwierząt, w związku z popularyzacją kłusownictwa.

Nazwa rasy pochodzi od połączenia dwóch wyrazów – „toy” (ang. Zabawka lub określenie ras miniaturowych) oraz „tiger” (ang. tygrys). Powszechnie koty tej rasy nazywa się „tygrysami – zabawkami” lub „kieszonkowymi tygrysami”.

Jak wygląda toyger?

Dorosły kot tej rasy może ważyć od 4 do 7 kilogramów i osiągnąć od 30 do 35 centymetrów wysokości. Z kolei kotki, choć nie różnią się wzrostem, są lżejsze (ich maksymalna waga mieści się w przedziale 3 – 5 kg).

Pręgi na ciele kota przybierają kolor od ciemnobrązowego po czarny. Z kolei maść bazowa na grzbiecie jest dyniowa, a na szyi, brzuchu i brodzie biała. Głęboki tułów i muskularne ciało połączone z wysokim kłębem sprawiają, że chód kota łudząco przypomina sposób chodzenia dzikich zwierząt.

Charakter kota

Choć toyger jest z wyglądu kopią tygrysa, to nie przejął cech charakteru dzikiego kota. Jest wyjątkowo czuły i ma przyjazne usposobienie. Podobnie jak dziki kot, nie jest leniwy – uwielbia zabawę i spacery. Pełnię szczęścia osiąga dzięki odpowiedniej dawce zarówno aktywności ruchowej, jak i umysłowej. Dlatego właściciel musi zapewnić toygerowi wiele rozrywek, które uszczęśliwią kota. Mimo dużej potrzeby aktywności kot nie jest psotnikiem. Odpowiednio zaspokajane potrzeby sprawiają, że toyger nie sprawia problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Jego wysoce rozwinięta inteligencja sprawia, że szybko i bezproblemowo przyzwyczaja się do zmian zachodzących w codziennym życiu. Ponadto bardzo szybko uczy się nowych poleceń i komend. Na co dzień wykazuje duże zainteresowanie przedmiotami znajdującymi się w jego bezpośrednim otoczeniu.

Toyger jest bardzo otwarty, zarówno do właścicieli, jak i obcych. Rzadko staje się nieufny lub strachliwy. Na ogół ceni sobie towarzystwo ludzi i stale dąży do kontaktu. Potrafi spędzać czas sam, jednak zdecydowanie lepiej czuje się, gdy obok ma swojego opiekuna. Otwartość, którą cechuje się kot sprawia, że jest on doskonałym towarzyszem zabaw zarówno dla człowieka, jak i dla psa czy innego kota.

Toyger – pielęgnacja kota

Sierść kota jest krótka, dlatego proces pielęgnacji jest wyjątkowo prosty. Najlepiej wyczesywać kota co najmniej raz w tygodniu. W okresie linienia toyger gubi wyjątkowo mało sierści, dlatego nawet w tym okresie pielęgnacja nie będzie problematyczna.

Dodatkowo właściciel powinien, przy użyciu specjalnych nożyczek, obcinać regularnie pazury u toygera oraz czyścić uszy kota. Systematycznie prowadzona pielęgnacja pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków, jak na przykład zapalenie uszu.

Jaka karma dla toygera?

Wysoka aktywność kota sprawia, że dobór karmy jest wyjątkowo ważny. Dlatego produkt powinien zawierać duże ilości białka oraz pokrywać codzienne zapotrzebowanie energetyczne. Karma powinna również zawierać składniki mineralne oraz witaminy, dzięki którym mięśnie oraz stawy kota będą wspierane w codziennym funkcjonowaniu.

Ponadto kotu można podawać gryzaki i przekąski, które pozwolą na utrzymanie higieny jamy ustnej.

Zalety:

  • Niepowtarzalny wygląd;
  • Oddany właścicielowi i towarzyski;
  • Rzadko zapada na choroby;
  • Łatwy w pielęgnacji;

Wady:

  • Mało popularna rasa;
  • Cena zakupu kota wysoka;