Toyger – miniaturowy tygrys

Toyger – miniaturowy tygrys

Mimo że zarówno w wyglądzie, jak i w sposobie poruszania się, do złudzenia przypomina tygrysa, to nie przejął jego dzikich cech. Toyger jest czuły i miły. Uwielbia pieszczoty i towarzystwo ludzi. Poznaj lepiej tę zachwycającą rasę oraz jej potrzeby.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 3-7 kg

wzrost: 30-35 cm

 maść maść na grzbiecie dyniowa, na szyi, brzuchu i brodzie biała, w ciemne pręgi
długość życia  od 12 do 15 lat
główne cechy  przyjazne, ufne, skore do zabawy

Wygląd i wzorzec rasy

Kot tej rasy przypomina wyglądem miniaturowego tygrysa. Dorosły kot może ważyć od 4 do 7 kilogramów i osiągnąć od 30 do 35 centymetrów wysokości, natomiast kotki, choć nie różnią się wzrostem, są lżejsze – ich maksymalna waga mieści się w przedziale 3–5 kg.

Pręgi na ciele kota przybierają kolor od ciemnobrązowego po czarny, natomiast maść bazowa na grzbiecie jest dyniowa, a na szyi, brzuchu i brodzie biała. Głęboki tułów i muskularne ciało połączone z wysokim kłębem sprawiają, że chód kota łudząco przypomina sposób chodzenia dzikich zwierząt.

Kocięta i hodowla

Decydując się na adopcję kociaka tej rasy należy dobrze przemyśleć wybór hodowli i postawić na renomowaną, sprawdzoną hodowlę. Warto przy tym mieć na uwadze, że w Polsce dotąd powstała jedna hodowla rasy, więc na wymarzonego pupila trzeba będzie poczekać.

Cena kociaka tej rasy może wynieść od 4000 do 8000 zł, jednak osobniki pprzeznaczone do dalszej hodowli mogę kosztować nawet 16 000 zł lub więcej. Cena jest uzależniona od hodowli i jej renomy, a także od cech takich, jak płeć i umaszczenie kotka, stan zdrowia jego i jego rodziców, a także ich ewentualne osiągnięcia.

Historia rasy

Nazwa rasy pochodzi od połączenia dwóch wyrazów – „toy” (ang. zabawka lub określenie ras miniaturowych), a także „tiger” (ang. tygrys). Powszechnie koty tej rasy nazywa się „tygrysami – zabawkami” lub też „kieszonkowymi tygrysami”.

Swoje istnienie rasa zawdzięcza Judy Sugden, która skrzyżowała kota domowego z kotem bengalskim. Celem kobiety było stworzenie miniaturki tygrysa, a także zainteresowanie społeczeństwa sytuacją dzikich zwierząt żyjących na wolności. Powstanie rasy było odpowiedzią na problem malejącej liczebności dzikich zwierząt w związku z popularyzacją kłusownictwa.

Rasa w 2007 została uznana przez TICA, lecz FIFe jej jeszcze nie uznaje.

Toyger – charakter i usposobienie

Choć toyger z wyglądu przypomina tygrysa, to nie przejął cech charakteru dzikiego kota – jest wyjątkowo czuły i ma przyjazne usposobienie. Podobnie jak dziki kot, nie jest leniwy – uwielbia zabawę i spacery. Pełnię szczęścia osiąga dzięki odpowiedniej dawce zarówno aktywności ruchowej, jak i umysłowej, dlatego właściciel musi zapewnić toygerowi wiele rozrywek, które uszczęśliwią kota. Mimo dużej potrzeby aktywności kot nie jest psotnikiem. Odpowiednio zaspokajane potrzeby sprawiają, że toyger nie sprawia problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Jego wysoce rozwinięta inteligencja sprawia, że szybko i bezproblemowo przyzwyczaja się do zmian zachodzących w codziennym życiu, ponadto bardzo szybko uczy się nowych poleceń i komend. Na co dzień wykazuje duże zainteresowanie przedmiotami znajdującymi się w jego bezpośrednim otoczeniu.

Toyger jest bardzo otwarty, zarówno do właścicieli, jak i obcych – rzadko staje się nieufny lub strachliwy. Na ogół ceni sobie towarzystwo ludzi i stale dąży do kontaktu. Potrafi spędzać czas sam, jednak zdecydowanie lepiej czuje się, gdy obok ma swojego opiekuna. Otwartość, którą cechuje się kot sprawia, że jest on doskonałym towarzyszem zabaw zarówno dla człowieka, jak i dla psa czy innego kota.

Wychowanie i tresura

Koty tej rasy są bardzo inteligentne i szybko się uczą – mogą nauczyć się różnego rodzaju sztuczek czy też chodzenia na smyczy. Warto jednak mieć na uwadze, że koty te wymagają dużo uwagi ze strony właściciela, więc trzeba będzie poświęcić na to czas i zapewnić kotu odpowiednią naukę, na przykład przez zabawę. Stosowanie metod awersyjnych jest niewskazane – lepiej nagradzać pożądane zachowania pupila poprzez pochwały, a także przysmaki. Zapewnij też kotu odpowiednią socjalizację, by wiedział jak reagować na obcych ludzi i zwierzęta.

Zadbaj również o naukę czystości już od najmłodszego i naucz pupila korzystania z kuwety – odpowiedni żwirek ułatwi naukę. Dzięki temu nie będziesz miał problemów z zachowaniem czystości w domu. 

Sprawdź: Koty na spacerze i smyczy – czy to dobry pomysł?

Zabawki dla toygera

Koty te zaliczają się do bardzo aktywnych, więc warto wyposażyć je w drapak, który umożliwi im rozładowanie energii, a także ścieranie pazurków. Warto także zapewnić pupilowi zabawki na umilenie czasu, takie jak piłeczkimyszki czy też wędki. Doskonałym pomysłem są również aktywizujące kota zabawki interaktywne, które rozwijają naturalne umiejętności i instynkty kota. Stanowią także wspaniałe zajęcie dla mruczka pod nieobecność właściciela, kiedy kot może czuć się samotny.

Zobacz: Koty na spacerze i smyczy – czy to dobry pomysł?

Toyger – pielęgnacja

Sierść kota jest krótka, dlatego proces pielęgnacji jest wyjątkowo prosty. Najlepiej wyczesywać kota co najmniej raz w tygodniu. W okresie linienia toyger gubi wyjątkowo mało sierści, dlatego nawet w tym okresie pielęgnacja nie będzie problematyczna.

Dodatkowo właściciel powinien obcinać regularnie pazury u toygera przy użyciu specjalnych nożyczek oraz czyścić uszy kota. Systematycznie prowadzona pielęgnacja pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków, jak na przykład zapalenie uszu. Zadbaj również o higienę jamy ustnej kota i kontroluj jej stan.

Dieta i żywienie

Wysoka aktywność kota sprawia, że dobór karmy jest wyjątkowo ważny. Produkt powinien zawierać duże ilości białka, a także pokrywać codzienne zapotrzebowanie energetyczne – polecamy wysokiej jakości suchą lub mokrą karmę. Karma powinna również zawierać składniki mineralne oraz witaminy, dzięki którym mięśnie oraz stawy kota będą wspierane w codziennym funkcjonowaniu. Ponadto kotu można podawać gryzaki i przekąski, które pozwolą na utrzymanie higieny jamy ustnej.

Koty można również karmić dietą BARF, jednak wymaga to bardzo dobrej znajomości potrzeb żywieniowych kotów, a także regularnej suplementacji.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla toygerów

Zdrowie i długość życia

Rasa uznawana jest za zdrową i odporną. Doskonale dostosowują się do zmiennych warunków. Występuje u nich jednak niedobór kinazy pirogronianowej, czyli choroba wpływająca na czerwone krwinki prowadząca do anemii. U niektórych osobników pojawiła się też kardiomiopatia przerostowa.

Koty te żyją 12-15 lat.

U kogo sprawdzi się rasa?

Jest to zdecydowanie kot dla wytrwałego miłośnika, gdyż ze względu na małą popularność rasy na wymarzonego pupila prawdopodobnie trzeba będzie poczekać. Są to jednak wyjątkowo przyjazne i towarzyskie koty, które będą stanowić doskonałych towarzyszy rodzin.

Koty te najlepiej czują się jako cżłonek stada i nie lubią samotności. Będą doskonałym wyborem dla dużych rodzin, w których zawsze ktoś jest w domu. Natomiast jeśli spędzasz dużo czasu poza domem, rasa ta nie będzie najlepszym wyborem. Warto też mieć na uwadze, że rasa jest bardzo aktywna i wymaga zaangażowania w zabawę i codzienne kocie aktywności ze strony domowników.

Zalety

  • niepowtarzalny wygląd,
  • oddany właścicielowi i towarzyski,
  • rzadko zapada na choroby,
  • łatwy w pielęgnacji.

Wady

  • mało popularna rasa,
  • cena zakupu jest wysoka.

Popularne imiona

Imiona dla kota Imiona dla kotki
Tygrys, Tiger, Stripe, Leo, Benek, Tobi, Mochi, Agrest, Rysiu, Feliks, Karmel, Dyzio. Amber, Pchełka, Fryga, Iskra, Luna, Doris, Chanel, Diva, Bastet, Gratka, Lola, Kitka.

Najczęściej zadawane pytania

Toyger gdzie kupić

Zalecamy zakup kota wyłącznie w zarejestrowanej i renomowanej hodowli, aby uniknąć w przyszłości problemów. Rasa jest jednak mało popularna w Polsce, więc zakup nie będzie tani, a na kociaka trzeba będzie poczekać. Alternatywą jest adopcja z zagranicznej hodowli.

Toyger cena

Cena tych kotów wynosi od 4000 do 8000 zł, jednak cena osobnika przeznaczonego do dalszej hodowli może wynieść nawet 16 000 zł.

Toyger charakter

Koty te są ufne, inteligentne i przyjazne, a przy tym silnie się przywiązują. Źle znoszą samotność. Są łatwe w wychowaniu i łatwo uczą się różnych sztuczek.

Toyger hodowla Polska

Na ten moment w Polsce istnieje jedna hodowla kotów tej rasy.

Toyger długość życia

Żyją 12-15 lat.

Toyger waga

Koty te ważą około 3-7 kg.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Data publikacji: 27.07.2020

Udostępnij