Terier walijski – wesoły i energiczny pies

Terier walijski jest bardzo łagodnym i wesołym psem. Choć z natury jest niezależny i lubi chodzić swoimi ścieżkami, równie mocno przywiązuje się do swoich opiekunów. Należy do psów pracujących, dlatego potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej.

Terier walijski towarzyszy swojemu właścicielowi od 12 do 14 lat. W tym okresie jest bardzo energiczny i wesoły. Doskonale sprawdza się w roli psa towarzyszącego – przywiązuje się do rodziny i okazuje jej czułość. Dorosły terier walijski osiąga około 39 centymetrów, a jego waga waha się od 9 do 10 kilogramów.

Historia rasy ma początek w Anglii. Terier walijski to jedna z najstarszych brytyjskich ras, która hodowana była do polowania na małe zwierzęta, takie jak zające czy borsuki. Czworonóg jest następcą dwóch nieistniejących już ras – teriera staroangielskiego oraz czarnego podpalanego teriera szorstkowłosego. Rasa została uznana w 1886 roku przez brytyjski Kennel Club. Wtedy też, dbając o elegancki wygląd czworonogów, skrzyżowano je z foksterierem szorstkowłosym.

Choć psy zachowały silny instynkt łowiecki, aktualnie są często spotykane w roli psów towarzyszących.

Jaki jest terier walijski?

Terier walijski przez całe swoje życie cieszy się doskonałym zdrowiem i niekończącymi się pokładami energii. Przywiązuje się do swojej rodziny, a najbardziej ceni sobie wspólne zabawy i aktywności. Mimo że jest niezależny, nie lubi przebywać sam i ciężko znosi nieobecność właściciela.

Choć jest niezależny, umiejętne podejście do szkolenia przyniesie zamierzone efekty. Pies jest bardzo inteligentny, dużo rozumie i szybko się uczy. Gdy właściciel będzie wobec niego życzliwy i konsekwentny wychowanie będzie owocne.

Reprezentant rasy, choć często występuje jedynie w postaci psa towarzyszącego, ma doskonały instynkt łowczy. Ma doskonały węch i sprawdzi się w polowaniu na małe zwierzęta, takie jak wydry, bobry czy borsuki.

Terier walijski jest bardzo aktywnym czworonogiem. Na co dzień potrzebuje dużej dawki ruchu. Gdy właściciel nie zapewni mu odpowiednich aktywności pies może zacząć szukać ich na własną rękę – zaczyna niszczyć przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu.

Terier walijski – jaka karma?

Żywienie należy dostosować głównie do intensywności aktywności, jakie podejmuje pies. Ważne, aby karma, która mu podajemy pokrywała całkowite dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz dostarczała wszystkich potrzebnych witamin i minerałów.

Szybki metabolizm u psów sprawia, że posiłki, które podajemy zwierzęciu powinny być częste i małe. W ten sposób unikniemy efektu głodu lub przejedzenia oraz uzyskamy pełną kontrolę nad wagą czworonoga.

.

Terier walijski – pielęgnacja

Sierść psa jest półdługa, twarda i gęsta w związku z tym pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Czworonóg wymaga regularnego szczotkowania – przynajmniej kilka razy w tygodniu oraz trymowania. Dobrze, aby właściciel regularnie odwiedzał również profesjonalnego psiego fryzjera, co pozwoli na zachowanie bardzo dobrej kondycji sierści. Nie zaleca się strzyżenia reprezentantów tej rasy, ponieważ struktura sierści oraz jej barwa ulegają pogorszeniu.

Gęsty podszerstek sprawia, że czworonóg może mieszkać zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniu. Właściciel powinien pamiętać, że terier walijski jest wrażliwy na upały, dlatego nie powinien przebywać długo na słońcu.

.

Zalety:

  • oddany i przywiązany do właściciela,
  • inteligentny,
  • szybko się uczy,
  • pewny siebie,
  • doskonale sprawdza się w roli psa towarzyszącego.

Wady:

  • wymagający w pielęgnacji,
  • niezależny,
  • potrzebuje dużej ilości ruchu,
  • może być nerwowy.