Szpic niemiecki

szpic niemiecki

Szpic niemiecki jest inteligentny i ma umiarkowaną potrzebę ruchu, dlatego będzie odpowiedni zarówno dla osób starszych, jak i rodzin z dziećmi. Szpic niemiecki występuje w pięciu rozmiarach – miniaturowy (pomeranian), mały, średni, duży, wilczy.

Towarzyszy swojemu właścicielowi od 12 do 16 lat. W tym czasie doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego, a także obronnego – utrzymuje dystans zwłaszcza w kontaktach z obcymi. Przywiązanie do właściciela i pozytywne nastawienie do swojej rodziny sprawia, że doskonale odnajdą się w kontakcie z dziećmi.

Wymiary szpiców niemieckich:

 • pomeranian, szpic miniaturowy: osiąga maksymalnie 22 centymetry wysokości i 3 kilogramy wagi,
 • szpic mały: waży około 4 kilogramy oraz mierzy od 23 do 28 centymetrów,
 • średni: jego masa osiąga maksymalnie 11 kilogramów, a jego wysokość mieści się w przedziale 29 – 36 centymetrów,
 • szpic duży: waży 18 kilogramów i mierzy około 41 centymetrów,
 • szpic wilczy: jest największy ze wszystkich, wyżej wymienionych – osiąga od 43 do 46 centymetrów, a jego waga waha się miedzy 25 a 30 kilogramami

Mimo że historia szpiców niemieckich sięga bardzo dawna, ale właściwy rozkwit rasy przypada dopiero na okolice XIX wieku. Wtedy to wzrosło zainteresowanie czworonogami. W tym czasie powstały również odmiany miniaturowe, które zyskały wielką popularność zwłaszcza wśród ludzi zamożnych.

Jaki jest szpic niemiecki?

Jest przede wszystkim radosny i uczuciowy. Ponadto przywiązuje się do swojego właściciela. Szpic niemiecki potrafi i lubi okazywać uczucia, dlatego będzie doskonałym towarzyszem osób samotnych. Czworonóg uwielbia zabawę ze swoim właścicielem, a do tego jest bardzo aktywny. Jednak gdy odpoczywa jest bardzo cichy, a niekiedy nawet ignoruje wołanie i udaje, że nie słyszy.

Choć jest czuły, sprawdzi się również w roli psa stróżującego. Jest nieufny wobec obcych – trzyma ich na dystans i rzadko obdarza zaufaniem.

Szpic niemiecki jest bardzo inteligentny i szybko uczy się nowych komend i poleceń. Dlatego wychowanie psa nie należy do trudnych. Czworonóg bardzo ceni sobie czas spędzony ze swoim opiekunem i wszystkie wspólne aktywności. Jednak należy pamiętać, że jest bardzo wrażliwy – szkolenie musi opierać się na cierpliwości, systematyczności i życzliwości.

Reprezentant rasy doskonale sprawdzi się jako pierwszy pies. Dzięki swojemu przywiązaniu do właściciela, łatwości w wychowaniu oraz przyjaznemu usposobieniu każdy, nawet niedoświadczony, amator czworonogów odnajdzie się w roli jego właściciela.

Szpic niemiecki – jaka karma dla psa

W zależności od grupy szpiców niemieckich, żywienie musimy dobrać pod względem potrzeb i ilości ruchu. Rodzaj i częstotliwość podejmowanych aktywności powinien wpływać na rodzaj i ilość wybieranych produktów.

Karma, którą podamy swojemu czworonogowi, powinna dostarczać przede wszystkim odpowiedniej kaloryczności. Dobrze, aby zawierała wszystkie potrzebne witaminy i minerały, które będą wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

.

Szpic niemiecki – pielęgnacja

Pielęgnacja czworonoga nie należy do trudnych. Wymaga jedynie dokładności i regularności. Sierść powinna być szczotkowana minimum raz w tygodniu.

Niezalecane są również częste kąpiele, którą mogą zmienić wygląd futra i jego właściwości ochronne.

.

Zalety:

 • inteligentny,
 • szybko się uczy,
 • przywiązany do właściciela,
 • dobry do kontaktów z dziećmi,
 • odnajdzie się w roli psa stróżującego i rodzinnego,
 • odpowiedni zarówno dla rodzin, jak i osób starszych.

Wady:

 • wymaga regularnej pielęgnacji,
 • czasami bywa uparty.