Sznaucer olbrzym – duży czarny pies

sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym to zwierzę, które mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Stale potrzebuje z nią kontaktu, dlatego lepiej aby mieszkał w domu niż samotnie w kojcu. Wobec członków swojej rodziny jest czuły, ale cechuje się nieufnością zwłaszcza w stosunku do obcych. Dlatego sprawdzi się w roli psa stróżującego.

Czworonóg żyje od 12 do 14 lat. W tym czasie dorosły osobnik osiąga od 65 do 70 centymetrów, z kolei suka mierzy od 60 do 65 centymetrów. Waga psów waha się między 35 a 47 kilogramami.

Sznaucer olbrzym znany jest od XV wieku, jednak prawdziwy rozwój hodowli datuje się na połowę XIX wieku. Początkowo czworonogi były wykorzystywane na terenach wiejskich głównie do pilnowania gospodarstw, w tym wozów browarskich – stąd pochodzi również druga nazwa rasy: sznaucer piwny.

Jaki jest sznaucer olbrzym?

Sznaucer olbrzym jest odpowiednim psem dla osób aktywnych, mieszkających zarówno z dziećmi, jak i osobami starszymi. Codziennie potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, dlatego ważne jest aby wychodzić z nim na długie spacery i zapewnić dostęp do ćwiczeń umysłowych. Co więcej, reprezentant tej rasy jest inteligentny i szybko się uczy, dlatego należy stawiać mu ciągle nowe wyzwania i uczyć nowych rzeczy.

Pies charakteryzuje się ciekawością świata. Jest silny, odważny, ale równocześnie wrażliwy. Olbrzym potrzebuje rozwijać więź ze swoją rodziną i stale pozostawać z nią w kontakcie. Mimo swoich rozmiarów i energicznej natury dobrze czuje się zarówno w towarzystwie dzieci, jak i osób starszych.

Pielęgnacja sznaucera olbrzyma

Sznaucer olbrzym występuje w dwóch uznanych oficjalnie przez FCI umaszczeniach:

  • czarny,
  • pieprz i sól (podszerstek jest szary, a okrywa włosowa w kolorze pieprzu).

Pies posiada gęsty podszerstek i twardą, przylegającą do ciała sierść, dlatego właściciel mus być konsekwentny w jego pielęgnacji. Regularne szczotkowanie (najlepiej co dwa, trzy dni) pozwolą utrzymać w wysokiej kondycji włosy i skórę czworonoga.

Prawidłowa troska o wygląd zwierzęcia sprawi, że w okresie linienia nie straci on dużej ilości sierści. Do szczotkowania najlepiej używać metalowego grzebienia i szczotki pudlówki. Co więcej, sznaucer olbrzym wymaga regularnego strzyżenia i trymowania.

.

Jaka karma dla psa?

Czworonoga należy karmić karmami dedykowanymi dla ras dużych i olbrzymich. Warto zwracać uwagę na dodatki mineralne w składzie karmy. Warto wybierać produkty, które będą wspierać i chronić stawy i kości psa.

Sznaucer olbrzym ma tendencję do skrętów żołądka. Dlatego dzienną porcję pokarmu należy dzielić na dwie, mniejsze dawki.

.

Zalety:

  • Oddany swojemu właścicielowi.
  • Sprawdza się w roli psa rodzinnego i stróżującego.
  • Odpowiedni do kontaktów z dziećmi.
  • Inteligentny i szybko się uczy.

Wady:

  • Trudny i czasochłonny w pielęgnacji.
  • Może być hałaśliwy.