Szczurzy raj czyli czego ogonki potrzebują do szczęścia

Przez setki lat, i dzięki wielu historiom o gryzoniach przenoszących choroby i mieszkających w najbardziej nieprzyjemnych miejscach, szczury nabyły złą sławę. Przeciętny człowiek raczej nie uśmiechnie się na wieść o szczurze przebywającym w pobliżu. Jeśli jednak pozbędziemy się stereotypowego myślenia okaże się, że szczury to inteligentne, przyjazne i bardzo wdzięczne zwierzęta.

Szczur szczurowi nierówny

W naszej części świata szczurom przypisuje się wiele nieszczęść nękających ludzkość. Natomiast na Dalekim Wschodzie są one postrzegane jako przynoszące szczęście. Wierzy się tam także, że są wcieleniami przodków. Na całym świecie żyje wiele gatunków szczurów  te, które możemy hodować w domu pochodzą od tych,  trzymanych na potrzeby badań w laboratoriach.

Te gryzonie mają wiele cech, które mogą nas zaskoczyć. Szczury są bardzo inteligentne, niektórzy twierdzą, że przewyższają w tym nawet psy! Mają wysokie zdolności adaptacyjne, reagują na swoje imiona, uwielbiają zabawę, co sprawia, że są idealne do domowej hodowli, nawet dla dzieci.

Jak uszczęśliwić szczura?

Przede wszystkim nie można go izolować od innych przedstawicieli swojego gatunku. Szczury to zwierzęta stadne i źle znoszą samotność. Z tego powodu, jeśli planujemy nabyć tego gryzonia, najlepiej od razu kupić dwa wówczas mamy większą pewność powodzenia naszej hodowli. Samotne gryzonie prawdopodobnie już po kilku dniach zmarnieją, będą osowiałe i ponure. Warto jednak pamiętać, że szczury są bardzo płodne. Dlatego, jeśli nie planujemy powiększać hodowli, kupmy szczurki tej samej płci lub zaraz po nabyciu wykastrujmy szczura płci męskiej u doświadczonego weterynarza.

Klatka z szczurami

Bawmy się!

Szczury mają bogate życie społeczne. Są ruchliwe i ciekawe otaczającego ich świata, lubią się bawić, a najlepszą rozrywką jest dla nich gonienie się. Dobrymi towarzyszami rozrywki są nie tylko inne szczury, ale również ich opiekunowie. Aby ogonki były zadowolone, należy zapewnić im jak najwięcej możliwości ruchu i zabawy w klatce. Polecane są wszelkiego rodzaju półki, domki, tunele i inne akcesoria, które sprawdzają się również w hodowli innych gryzoni. Huśtawki z materiału , miejsce do schowania się i tym podobne atrakcje możemy wykonać sami z materiałów dostępnych w domu. Ważne jest, aby szczurki miały gdzie spożytkować dużą ilość energii.

Dobry dom daje szczęście i bezpieczeństwo, dlatego wybór odpowiedniej klatki to kluczowa kwestia. Szczury to stosunkowo duże zwierzęta, które lubią ruch i biegi, więc klatka powinna być dostosowana do tych wymogów. Odpowiednia wielkość klatki to co najmniej 70x40x80 cm.

O czym warto pamiętać?

Aby zapewnić gryzoniom właściwą ilość ruchu powinniśmy często umożliwiać im opuszczenie klatki. Takie spacery można zamienić w zabawę i zacieśnianie więzi z tym sympatycznym gryzoniem, poprzez zabawę i wchodzenie w interakcje.
Należy pamiętać, że, aby szczurki były szczęśliwe, konieczne jest  częste sprzątanie klatki należy wymieniać ściółkę i zabrudzone elementy wyposażenia, np. legowisko.  Zwróćmy również uwagę na właściwe odżywianie gryzoni, oparte na ziarnach zbóż, uzupełnione świeżymi warzywami i owocami oraz stały dostęp do świeżej wody.

Szczury potrafią być fantastycznymi towarzyszami zabawy, mądrymi przyjaciółmi i świetnymi pupilami dla dzieci. Zapewniając im zajęcia, przestrzeń i pożywienie damy im szczęśliwe życie, a one na pewno odwdzięczą się cudowną przyjaźnią!

One thought on “Szczurzy raj czyli czego ogonki potrzebują do szczęścia

  1. Nigdy nie przepadałam za szczurami, faktycznie przez wieki zostały okryte złą sławą. Ale szczurki hodowlane wcale nie są tak odrzucające jak te, które żyją w kanalizacjach, na wsiach, w piwnicach. Warto dać szansę każdemu zwierzęciu 🙂

Comments are closed.