Szczepienia psa – wszystko co musisz wiedzieć

Szczepienie psa wszystko co musisz wiedzieć
Facebookmail

W XXI wieku, w dobie prężnego rozwoju medycyny, szczepienia psa stały się jednym z podstawowych elementów profilaktyki zdrowotnej naszych czworonogów. Dlaczego szczepienie psa jest tak istotne dla jego zdrowia? I czym w ogóle jest szczepionka?

Czym jest szczepionka?

Szczepionka jest preparatem biologicznym, który ma za zadanie imitować naturalną infekcję, prowadząc tym samym do rozwoju odporności, jaką organizm uzyskałby w przypadku zetknięcia się z drobnoustrojem. Zawiera antygen określonego patogenu, który stymuluje odpowiedź immunologiczną, a następnie wytworzenie pamięci immunologicznej. Jeśli dojdzie do ponownego zetknięcia organizmu z drobnoustrojem, organizm znacznie szybciej i skutecznej walczy z patogenem. W skutku nie dochodzi do pełnego rozwoju choroby i nie występują charakterystyczne dla danej choroby objawy kliniczne.

Szczepienia psa, czyli jakie choroby zagrażają czworonogom

Istnieje kilka chorób zakaźnych, przeciwko którym warto szczepić psa:

WŚCIEKLIZNA

To choroba wirusowa atakująca centralny układ nerwowy. Do zakażenia wirusem wścieklizny dochodzi poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową drugiego osobnika (najczęściej poprzez pogryzienie).

W efekcie zakażenia może dojść nawet do śmierci zwierzęcia. Ponadto ważne i jednocześnie zatrważający jest fakt, że na zakażenie chorobą narażony jest również człowiek. Z tego powodu wścieklizna w Polsce jest chorobą zwalczaną z urzędu. Ze względu na wysokie ryzyko zakażenia wśród ludzi wszystkie psy, które ukończyły trzeci miesiąc życia, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Następnie szczepienie powtarzane jest co roku.

PARWOWIROZA

Psia choroba wywoływana przez parwowirusa psiego. Wirus atakuje głównie psy młode do szóstego miesiąca życia, ale choroba może rozwinąć się również u dorosłych, nieszczepionych psów. Wśród objawów choroby dominuje silna, bardzo często krwawa biegunka, wymioty, bolesność jamy brzusznej, gorączka. Gwałtowny przebieg choroby powoduje, że pies szybko się odwadnia.

Nieleczona parwowiroza może prowadzić do śmierci zwierzęcia. Najskuteczniejszym sposobem uchronienia się przed parwowirozą jest szczepienie psa.

NOSÓWKA

Wirusowa choroba należąca do jednej z najgroźniejszych chorób zakaźnych psów. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni drogą kropelkową lub pokarmową. Choroba może przebiegać na kilka różnych sposobów, w zależności od tego, który układ organizmu zostanie zaatakowany. Wyróżnia się postać nieżytową, płucną, żołądkowo-jelitową, oczną, skórną, nerwową i chorobę twardej łapy. W zapobieganiu chorobie kluczowe znaczenie mają szczepienia psa.

CHOROBA RUBARTHA

Zwana również zakaźnym zapaleniem wątroby psów. Jest to choroba wirusowa atakująca psowate oraz niedźwiedzie. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową bądź kropelkową. Objawami infekcji są gorączka, biegunka, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie wątroby i żółtaczka. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci psa. Tak jak w przypadku innych chorób, najlepszą metodą na uchronienie czworonoga przed tą infekcją jest szczepienie psa.

PARAINFLUENZA (KASZEL KENNELOWY)

Kaszel kennelowy to infekcja wywoływana zarówno przez wirusy, jak i bakterie. Chorobę najczęściej wywołują wirus parainfluenzy typu drugiego, adenowirus typu drugiego oraz bakteria Bordetella bronchiseptica. Infekcja jest przenoszona drogą kropelkową. Na chorobę najbardziej narażone są psy przebywające w dużych skupiskach, np. w schroniskach czy hodowlach, jednak infekcja może dotknąć każdego czworonoga.

Najbardziej charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest suchy, silny kaszel. Może również wystąpić gorączka, utrata apetytu, posmutnienie, katar i kichanie. Standardowe szczepienia psa zabezpieczają czworonoga tylko przeciwko wirusowi parainfluenzy, stąd czasem konieczne jest dodatkowe szczepienie przeciwko bakterii Bordetella Bronchiseptica.

LEPTOSPIROZA

To choroba zakaźna wielu gatunków zwierząt (w tym psów), groźna również dla człowieka. Wywoływana jest przez bakterie – krętki z rodzaju Leptospira. Do zakażenia dochodzi przez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową, zarówno poprzez wydzieliny zarażonego osobnika, jak również pośrednio przez zanieczyszczoną wodę, pokarm, przedmioty.

U psa wyróżnia się trzy postacie tej choroby – jelitową, nerkową i posocznicową. Do najczęstszych objawów leptospirozy należą wysoka gorączka, biegunka, wymioty, apatia, osłabienie, ciemne zabarwienie moczu. Szczepienia psa przeciwko leptospirozie zaleca się u psów znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka i tych, które żyją na obszarach endemicznego występowania choroby.

HERPESWIROZA

To choroba wirusowa, niebezpieczna szczególnie dla ciężarnych suczek. Do zakażenia tym wirusem dochodzi drogą kropelkową lub płciową. O ile u dorosłych psów infekcja zwykle przebiega bezobjawowo, o tyle wirus jest bardzo niebezpieczny dla płodów. Może bowiem spowodować ich mumifikację i poronienie. Jeśli jednak zarażonej samicy uda się urodzić potomstwo, szczenięta zazwyczaj są słabe, chorują w pierwszym tygodniu życia i nierzadko nie przeżywają infekcji. Szczepienie psa zaleca się w tym przypadku szczególnie u zwierząt hodowlanych, ale warto rozważyć szczepienie u każdej ciężarnej suki.

BORELIOZA

Choroba przenoszona przez kleszcze, wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia. Zalicza się do chorób przewlekłych, atakujących wiele narządów organizmu. Jest niebezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, w tym psów. Do zakażenia dochodzi podczas żerowania kleszcza, gdy wprowadza on swoją ślinę zawierającą bakterie, do organizmu swojego żywiciela.

Objawy boreliozy są niespecyficzne i zależą od tego, który układ organizmu zaatakuje drobnoustrój. Najczęstszą postacią boreliozy u psa jest postać stawowa. Dochodzi do zapalenia wielostawowego, czemu towarzyszy obrzęk stawów i kulawizna. Pies często jest również apatyczny, osowiały i nie chce jeść. W przebiegu choroby może dochodzić także do zapalenia nerek, wątroby mięśnia sercowego, porażenia układu nerwowego.

MIKROSPOROZA

To choroba skóry wywoływana przez grzyba Microsporum canis. Objawia się wypadaniem sierści i powstawaniem plackowatych przełysień. Skóra w miejscu wyłysień staje się pogrubiała, obrzęknięta, przybiera ciemny kolor. Infekcja grzybicza skóry sprzyja wtórym zakażeniom bakteryjnym i pasożytniczym. Mikrosporozą może zarazić się również człowiek. Szczepienia psa przeciwko Microsporum canis stosuje się zarówno w celu leczniczym, jak i profilaktycznym.

TRICHOFITOZA

To grzybica skórna wywoływana przez grzyby z rodzaju Trichophyton. Objawia się powstawaniem guzkowatych nacieków na skórze, które następnie zmieniają się w bezwłose miejsca pokryte strupami. Dermatofitoza również jest zoonozą – człowiek może się zarazić od swojego czworonoga. Szczepienia psa stosowane są w celach terapeutycznych i profilaktycznych.

Szczepienia psa – harmonogram szczepień

Możemy wyróżnić trzy grupy szczepionek:

 • OBOWIĄZKOWE – przeciwko wściekliźnie
 • ZASADNICZE – przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha i wirusowi parainfluenzy
 • DODATKOWE – przeciwko kaszlowi kennelowemu, boreliozie, leptospirozie, herpeswirozie

Harmonogram podstawowych szczepień psa:

 1. 6-9 tydzień życia – Nosówka, parwowiroza – 6-9 tydzień życia;
 2. 9-10 tydzień życia – nosówka, parwowiroza, ponadto: adenowirus typu 1 i 2 (choroba Rubartha i infekcje układu oddechowego);
 3. 12-14 tydzień życia – nosówka, parwowiroza, adenowirusy, wirus parainfluenzy typu 2. Szczepienie powtarzane jest po roku, następnie można szczepić co 3 lata.
 4. 14-17 tydzień zycia – szczepienie przeciwko wściekliźnie (może zostać połączone ze szczepieniem psa przeciwko innym chorobom). Szczepienie powtarzane jest co roku.

Harmonogram dodatkowych szczepień psa:

 1. Kaszel kennelowy – 6-8 tydzień życia, powtórzenie po 3-4 tygodniach, następnie raz do roku.
 2. Borelioza – 9-12 tydzień życia, powtórzenie po 3-4 tygodniach, następnie raz do roku.
 3. Leptospiroza – 12-16 tydzień życia, powtórzenie po 3-4 tygodniach, następnie co 6-9 miesięcy.
 4. Herpeswiroza – szczepienie suki w rui, a następnie na 1-2 tygodnie przed spodziewanym porodem. Zaleca się powtarzanie szczepień przy każdej ciąży, zgodnie z powyższym programem.
 5. Mikrosporoza – od 12 tygodnia życia, dwie dawki w odstępie 14-21 dni.
 6. Trichofitoza – powyżej 6 tygodnia życia, dwie dawki w odstępie 14 dni.

Na zakończenie…

Jeśli poczytamy co nieco na temat chorób zakaźnych zagrażających naszym czworonogom, tylko upewnimy się w tym, iż szczepienia psa są bardzo istotnym elementem profilaktyki prozdrowotnej naszych podopiecznych. Zdecydowanie warto szczepić psa regularnie, ponieważ zminimalizujemy ryzyko wystąpienia u niego często groźnych w skutkach infekcji. Tym samym zapewnimy psu zdrowe i szczęśliwe życie.

Facebookmail