Światowy dzień kota

Światowy dzień kota

Czy wiesz, że w aż ponad 25% domów mieszkają koty? Koty to stworzenia łatwe w utrzymaniu, które mogą zapewnić swoim właścicielom lata miłości. Nie ma lepszego sposobu na uczczenie tych wyjątkowych zwierząt, niż Międzynarodowy Dzień Kota. Niektórym kotom może się wydawać, że każdy dzień powinien być im poświęcony – pewnie mają racją – jednak to właśnie 17 lutego obchodzimy ich wyjątkowe święto.

Narodowy Dzień Kota po raz pierwszy obchodzono we Włoszech w 1990 roku. Ale dlaczego go wprowadzono i dlaczego właśnie 17 lutego?

Czemu obchodzimy dzień kota 17 lutego?

Włoska dziennikarka Claudia Angeletti wpadła na pomysł, aby poświęcić specjalny dzień naszym czworonożnym pupilom, dlatego przeprowadziła wśród czytelników magazynu „Tuttogatto” prawdziwe referendum, aby ustalić datę tego święta.

W referendum wzięło udział bardzo dużo osób, które sugerowały swoje daty i uzasadniały swój wybór – najbardziej przekonującą datą była data pani Orielli Del Col, czyli właśnie 17 lutego.

Pani Del Col podała różne i przekonujące argumenty na poparcie swojego pomysłu, co zaowocowało ogłoszeniem 17 lutego Narodowym Dniem Kota.

Przede wszystkim, znakiem zodiaku lutego jest Wodnik, który kojarzy się z wolnym i ekscentrycznym duchem: w rzeczywistości koty uwielbiają żyć własnym życiem bez żadnych zasad i ograniczeń!

Ponadto liczba 17 zawsze była kojarzona z pechem, tak jak koty przez długi czas.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono dzień kota w 2006 roku z inicjatywy miesięcznika „Kot” i Klubu Kotów Łódź.

Koty – niezwykłe zwierzęta

W przeszłości koty – tajemnicze zwierzęta – były uważane za swego rodzaju pomost między światem ludzkim a pozazmysłowym wszechświatem, a także wierzono, że mają magiczną moc.

Te przesądy nie są całkowicie błędne: koty wyczuwają ultradźwięki i potrafią przewidywać zdarzenia, które dopiero później zostaną dostrzeżone przez nasze zmysły. Koty badają otoczenie za pomocą swoich wibrysów (wąsów), które ostrzegają je o ruchach powietrza, obecności przeszkód, a nawet o zmianach pola magnetycznego i ciśnienia atmosferycznego.

Największe cywilizacje w historii, od starożytnej Grecji po Rzymian, czciły koty, kremowały je po śmierci, czy kultywowały rozrzucanie ich szczątków na polach jako przebłaganie za dobre zbiory. W starożytnym Egipcie kot był prawdziwą boginią: Bastet, córką boga słońca Re, a wszyscy, którzy skrzywdzili kota, mogli zostać skazani na śmierć.

Sprawdź: Jak widzi kot? Świat oczami kota

Jak świętować dzień kota?

Niezależnie od motywacji, 17 lutego to doskonała okazja do świętowania naszych kocich przyjaciół i wiernego towarzysza życia, a przede wszystkim dobra okazja do edukowania ludzi na temat ochrony i szacunku dla kotów każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem kota, czy wielbicielem kotów, istnieje wiele sposobów na świętowanie tego święta.

Zobacz także: Jaki prezent na dzień Kota?

Spróbuj następujących aktywności ze swoim futrzanym przyjacielem:

Spędź z nim więcej czasu — na przykład bawiąc się w jego ulubione zabawy. Może to też dobra okazja do sprezentowania kotu nowej wędki albo myszki? Możesz też wykazać się pomysłowością i stworzyć nową grę, która rozbudzi jego naturalną ciekawość.

Spędź czas w lokalnym schronisku dla kotów, pomagając opiekować się kotami w potrzebie.

W twoim lokalnym schronisku dla zwierząt prawdopodobnie jest mnóstwo kotów i innych zwierząt, które mogłyby skorzystać z twojego wsparcia. Zaproponuj zabawę z kotami do adopcji, czyszczenie klatek i kuwet, karmienie kotów lub cokolwiek innego, w czym potrzebują pomocy. Na pewno zyskasz wielu kocich przyjaciół!

Zorganizuj kocie spa

Poświęć trochę czasu na szczotkowanie futra swojego kotka, aby zapewnić mu rozpieszczanie, którego naprawdę potrzebuje i na które zasługuje. Może dawno nie obcinałeś mu pazurków? To dobra okazja, żeby to nadrobić!

Kup swojemu kotu obrożę i przywieszkę ze swoim imieniem i numerem, na wypadek, gdyby wyszedł na zewnątrz i się zgubił.

Jeśli twój kot nie ma jeszcze obroży i adresówki, teraz może być dobry moment, aby mu je sprawić! Zwiększy to bezpieczześntwo Twojego czworonoga.

Pobaw się w profesjonalnego fotografa zwierząt domowych

Czy jest lepszy sposób na świętowanie Międzynarodowego Dnia Kota niż oficjalna sesja zdjęciowa? Wraz z pupilem zabawcie się w fotografa i modela – na pewno przyda się zachęta w postaci smaczków. Następnie możesz udostępnić swoje idealnie urocze zdjęcia w mediach społecznościowych.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór przysmaków dla kota

Zorganizuj przyjęcie i zaproś wszystkich znajomych i ich koty!

Impreza w kocim stylu? Wykorzystaj w pełni ten wyjątkowy dzień, organizując przyjęcie dla swoich znajomych i ich kocich podopiecznych. Przygotuj przekąski – dla ludzi i czworonogów – może ciastka w kształcie kotów? Ogranicza Cię tylko wyobraźnia!

Sprawdź: Jaki prezent na Dzień Kota?

Weź udział w quizie i sprawdź swoją wiedzę o kotach!

Sprawdź swoją wiedzę o kotach!


Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Oferta żwirków dla kota Diamentiq

Udostępnij