Śmieszne koty – wizerunek kota w popkulturze

Śmieszne koty w popkulturze
Facebookmail

Koty domowe towarzyszą ludziom od kilku tysięcy lat. Już w starożytnym Egipcie koty były darzone szczególnymi względami. Oprócz tego, że były, tak samo jak dziś, zwierzętami towarzyszącymi, Egipcjanie czcili je jako bóstwa. W dzisiejszych czasach kot także odgrywa istotną rolę w życiu człowieka. Dla wielu z nas kot to członek rodziny, bez którego nie wyobrażamy sobie naszego domu.Więź człowieka z kotem znajduje odzwierciedlenie w kulturze. Śmieszne koty z youtube’a, kocury z bajek, postacie z literatury i filmów – każdy z nas je zna! Dziś Światowy Dzień Kota, z tej okazji wspominamy niektóre z nich.

ŚMIESZNE KOTY Z BAJEK

Na pewno każdy z Was zna Garfielda – grubego, leniwego, rudego kocura, dla którego największym przysmakiem jest lasagne. Zarówno on, jak i inne śmieszne koty, na dobre zagościły w popkulturze. Garfield najbardziej kocha jeść i spać, a do jego ulubionych zajęć należy dręczenie psów i swojego właściciela. Garfield to bohater komiksowy, jednak doczekał się kreskówki, a następnie pełnometrażowego filmu ze swoim udziałem.

śmieszne koty - Garfield

Pamiętacie Klakiera? Będąc dziećmi, z zapartym tchem śledziliśmy losy Smerfów i niejednokrotnie przeszywał nas dreszczyk przerażenia, gdy patrzyliśmy na poczynania Gargamela i Klakiera. Klakier, rudy kocur czarownika Gargamela, to niezdara. Często niechcący krzyżuje plany swojego pana. Mimo to zazwyczaj trzeźwo ocenia sytuację i próbuje odwieść czarownika od wykonywania jego niebezpiecznych pomysłów.

śmieszne koty - Klakier

Czy to już wszystkie śmieszne koty z bajek? Zdecydowanie nie! Bardzo intrygującą postacią jest Różowa Pantera. To bohater serii komediowych kreskówek. Pantera jest małomówna, rozśmiesza i potrafi zadziwić. Często wpada w tarapaty, ale zazwyczaj wszystko uchodzi jej na sucho.

śmieszne koty - różowa pantera

KOTY W LITERATURZE

Pomimo tej mocno krzywdzącej dla kociego gatunku opinii, koty w książkach często przedstawiane są jako czarne charaktery. W powieści „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa demonem z piekła jest czarny kot Behemot. Jego zachowanie zdecydowanie nie jest typowo kocie. Behemot chodzi na dwóch łapach, lubi pić wódkę, potrafi kupić bilet na tramwaj, a także, jak na demona przystało, pozbawia głowy jednego z bohaterów.

śmieszne koty - behemot

Pozytywnym kocim bohaterem jest Kot w butach, postać z europejskiej baśni ludowej. Ten sprytny kocur, dzięki przebiegłości i inteligencji, zyskuje dla swojego pana majątek, włości, a także rękę księżniczki. 

Kot w butach” doczekał się wielu adaptacji i odwzorowań tytułowego bohatera. Często są to śmieszne koty, jak choćby Puszek Okruszek z popularnego filmu animowanego „Shrek”. Mimo całej swojej waleczności, Puszek potrafi w kluczowym momencie akcji zakrztusić się „kłaczkiem” lub wylizywać okolicę podogonową.

Nie sposób nie zapamiętać śmiesznego kota z „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrola. Kot-Dziwak jest specyficzny i na pewno wyjątkowy. Ponadto lewitacja oraz nagłe zniknięcia to tylko niektóre z jego umiejętności. Na uwagę zasługuje także jego niezrównoważony charakter i kurtuazyjne zachowanie. Ten kot zapada w pamięć każdego czytelnika.

KOTY NA EKRANIE I NA SCENIE.

Słynny musical „Koty” autorstwa Andrew Webbera na dobre zapisał się w kulturze XX wieku. Dzieło oparte na poezji T.S. Eliota w oryginalny sposób opowiada o kocim gatunku. Innymi słowy, ukazuje śmieszne koty, ich różne charaktery i specyficzne kocie zachowanie. Musical doczekał się dwóch ekranizacji. Pierwsza adaptacja filmowa powstała w 1998 roku, a druga całkiem niedawno, bo w 2019 roku.

Jak na kota przystało, na dużym ekranie pojawił się również koci czarny charakter. Chyba każdemu znana jest postać Kobiety-Kota, bohaterki komiksów o Batmanie. Kobieta-Kot to złodziejka i włamywaczka. Specjalizuje się w kradzieży biżuterii. Na przestrzeni lat i wraz z powstawaniem kolejnych filmów o Batmanie, postać Seliny ewoluowała – ze złodziejki przeobraziła się ona w sojuszniczkę Batmana.

KOTY OBECNE W POPKULTURZE.

Koty towarzyszą nam na co dzień jako nasi mruczący przyjaciele, ale są także nieodłącznym elementem popkultury. Śmieszne koty, straszne koty, dobre i złe koty… Mogłabym tak wymieniać. Dlatego podziękujmy naszym mruczkom za bogate źródło inspiracji! I podsuńmy miskę pełną smakołyków, a potem podrapmy za uchem. Tak by każdy kot mógł zaliczyć Światowy Dzień Kota do udanych! Odbierz kocie prezenty do każdego zamówienia w sklepie krakvet.pl

Facebookmail