Sfinks kanadyjski

kot sfinks
Facebookmail

Żywienie

Żywienie tych kotów powinno ściśle zależeć od ich wieku. Małe kociaki bardzo intensywnie rosną, z tego też powodu muszą mieć stały dostęp do karmy. Uwielbiają dostawać sporą ilość pokarmów oraz smakołyków w ciągu dnia. Oczywiście, podstawą żywienia sfinksa kanadyjskiego będzie wysokiej jakości karma, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz mineralne. Dodatkowo, żywienie starszych kotów może być także wzbogacone o specjalnie przyrządzone posiłki. Koty te uwielbiają filety z kurczaka lub też z indyka. Lepiej unikać produktów wzbogaconych o chemię. Warto podawać tym zwierzętom także produkty bogate w białko. Idealnie tę rolę spełniają jogurty naturalne pozbawione cukru oraz wysokiej jakości śmietany.

Wady i zalety

Decydując się na posiadanie takiej rasy kota, warto poznać wszystkie jej wady i zalety. Sfinks kanadyjski jest stworzeniem niezwykle słodkim oraz towarzyskim. Już od najmłodszych lat przejawia dużą ciekawość do świata. Z chęcią poznaję nowe przestrzenie oraz nowych ludzi. Doskonałą informacją dla wszystkich alergików będzie fakt, że sierść tego kota nie wywołuje uczulenia, ponieważ jej nie ma…

Sfinks kanadyjski charakteryzuje się łagodnym usposobieniem, chociaż czasem potrafi rozrabiać. Uwielbia wszelkie psoty, jednak mają one głównie na celu zwrócenie na siebie uwagi. Jest to zwierzę bardzo czułe i przywiązane do człowieka. Właścicielom tych zwierząt spodoba się ich spokojne usposobienie. Sfinks kanadyjski prezentuje się niezwykle okazale oraz dostojnie. Jest kotem pięknym oraz przyciągającym wszystkie spojrzenia.

kot sfinks

Niestety, przedstawiciel tej rasy może posiadać wiele schorzeń odziedziczonych genetycznie. Specyficzny wygląd tego zwierzęcia nie wszystkim musi przypaść do gustu. Przez niektórych miłośników kotów uważane są za wybryk genetyczny, który nie powinien pojawić się na świecie. Jest to jednak stwierdzenie bardzo krzywdzące te koty. Kolejną wadą może być dość wymagająca pielęgnacja. Koty należy systematycznie smarować olejkiem. Zwierzęta te przejawiają ogromny apetyt, ponieważ muszą nieustannie spożywać pokarmy, aby utrzymać właściwą temperaturę ciała.

Charakter

Sfinks kanadyjski jest kotem bardzo przyjacielskim. Charakter tego zwierzęcia nastawiony jest na towarzystwo oraz interakcję z innymi domownikami. Przedstawiciel tej rasy przejawia się łagodnym usposobieniem oraz nadzwyczajną inteligencją. Sfinks kanadyjski nie przejawia żadnych objawów agresji zarówno w stosunku do innych kotów, jak i psów. Dodatkowo, nie potrafi także skrzywdzić człowieka. Bardzo przywiązuję się do swojego opiekuna oraz do domu. Z tego też powodu nie jest to właściwa rasa dla wszystkich miłośników podróży. Kot ten znosi bardzo ciężko zmianę otoczenia. Chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły, niektóre osobniki podróżują chętnie, ale tylko pod warunkiem, jeśli nieustannie w ich obecności znajduje się właściciel. Są to zwierzęta bardzo czułe, które uwielbiają wszelkie pieszczoty oraz zabawy. Mogą dosłownie godzinami przesiadywać na kolanach właściciela i pomrukiwać w oczekiwaniu na kolejne głaski. Sfinksy kanadyjskie są radosne i posiadają mnóstwo energii. Trzeba przyznać, że z wiekiem ta nadpobudliwość nieco ustaje, co może dać chwilę wytchnienia ich właścicielom. Są doskonałymi towarzyszami zabaw dla dzieci.

Ciekawostki

Przeszukując Internet można natknąć się na liczne ciekawostki na temat tych zwierząt. Bardzo interesująca historia wiąże się z nazwą tej rasy. Wbrew pozorom, nie ma ona nic wspólnego z Egiptem, ani ze starożytnymi budowlami. Koty te nie pochodzą z północnej Afryki, ani też nie są krzyżówką żadnej egipskiej rasy. Zostały wyhodowane przez właścicieli, którzy przez lata dobierali osobniki z właściwym genem, aby stworzyć koty pozbawione futra. Nazwa sfinks po prostu symbolizuje tajemniczość oraz niezwykłą aurę, która towarzyszy tym kotom. Fałdy na skórze zwierzęcia mogą być odbierane negatywnie przez niektórych miłośników kotów. Co ciekawe, im więcej ich posiada dany zwierzak, tym jest cenniejszy. Najmłodsze osobniki posiadają najwięcej fałd oraz zmarszczek, trzeba przy tym przyznać, że wyglądają nadzwyczaj uroczo. Kolejną ciekawostką jest fakt, że kocięta tej rasy bardzo często rodzą się z otworzonymi oczami.

kot sfinks

Choroby

Sfinks kanadyjski posiada sporo schorzeń przekazywanych przez geny. Dodatkowo, te koty charakteryzują się małą odpornością i są bardzo podatne na wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych. Bardzo częstym schorzeniem u tej rasy kotów jest kardiomiopatia przerostowa. Przedstawiciele tej rasy kotów posiadają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy, z tej przyczyny właściciele kotów muszą bardzo ostrożnie dobierać serwowaną im karmę. Badania pokazują, że sfinksy kanadyjskie cierpią na schorzenia zębów oraz dziąseł częściej, niż inne rasy. Zaleca się regularne sprawdzanie stanu uzębienia oraz monitorowanie wszelkich zmian zachodzących w jamie ustnej.

Odmiany

Odmiany tych kotów mogą posiadać różne zabarwienia skóry. Na przestrzeni lat pula genowa pozwoliła wyodrębnić osobniki, które możemy skatalogować jako sfinks czarny, sfinks łaciaty oraz sfinks biały. Niezależnie jednak od rodzaju, zwierzęta te są bardzo podatne na alergie skórne. Oczywiście to, czy kot będzie hipoalergiczny czy też nie, zależy w głównej mierze od naturalnych predyspozycji konkretnego osobnika. W Stanach Zjednoczonych występują naturalne odmiany sfinksów, które pochodzą z gospodarstwa w Minnesocie. Kolejna naturalna populacja tych kotów została zlokalizowana w Toronto, w późnych latach 70. Koty pozbawione włosów pochodziły z trzech odmiennych miotów. Następnie wysłano je do Holandii, by tam rozpocząć zaawansowany program hodowli. Jednak nadal przeprowadzając kolejne krzyżówki wykorzystywano do tego celu sfinksy kanadyjskie. Z biegiem lat do hodowli wprowadzono rasy amerykańskich kotów krótkowłosych, a także Devon Rex, co jednak miało zgubny wpływ na zdrowie przedstawicieli tej rasy.

Sfinks

Sfinks Kanadyjski – pielęgnacja

Pielęgnacja sfinksa powinna przede wszystkim opierać się o zabiegi mające na celu poprawę stanu jego skóry. Warto mieć na uwadze fakt, że skóra sfinksów bardzo szybko się przetłuszcza. Taka wydzielina obecna na skórze tych kotów nie wygląda atrakcyjnie, a dodatkowo nieciekawie pachnie. Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli pogłaskać naszego kota, będziemy musieli zmagać się z nieprzyjemnym tłuszczem, który zostanie na naszych palcach. Aby skutecznie pozbyć się tłuszczu, najlepiej jest użyć hipoalergicznego mydła. Dodatkowo, po każdej kąpieli, kot powinien być dokładnie wysuszony.

Uszy są bardzo wrażliwym miejscem. Ich pielęgnacja powinna skupiać się w głównej mierze na usuwaniu lepkiej wydzieliny. Do tego celu warto używać płatków kosmetycznych, które lekko zwilżyny wodą.

Oczy sfinksa także wymagają pewnych czynności, aby nie ropiały oraz były czyste. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości związane z oczami sfinksa kanadyjskiego, reaguj natychmiast. Jak najszybciej udaj się wraz z kotem na wizytę do weterynarza.

Twój sfinks kanadyjski posiada pazury, które bardzo intensywnie rosną. Aby ich rozmiar nie sprawiał problemów oraz większych szkód na meblach, staraj się je regularnie obcinać, najlepiej co 2 tygodnie. Dodatkowo, warto zadbać o to, aby dokładnie usunąć bród zalegający pod pazurami oraz między paluszkami.

Sfinks kanadyjski opis rasy

Facebookmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *