Sfinks doński – nagi kot

Sfinks doński – nagi kot

Sfinks doński przyciąga uwagę specyficznym wyglądem. Choć początkowo może wzbudzać negatywne emocje, jest wyjątkowo przyjazny i czuły wobec swojego właściciela. Oryginalność wyglądu i charakteru to jego największe zalety. Zwierzę towarzyszy swojemu opiekunowi od 12 do 15 lat.

Pierwszy sfinks doński powstał w latach 80. XX wieku w Moskwie. W miotach kotów u znanej rosyjskiej hodowczyni Iryny Nemikiny występowały osobniki z futrem i bez. Z czasem czworonogi zaczęły również tracić sierść. Rozpoznanie mutacji genetycznej doprowadziło do powstania nowej rasy.

Hairless kitten plays Premium Photo

Sfinks doński – jaki jest?

Czworonóg jest bardzo przywiązany do właściciela. Na co dzień lubi przesiadywać na kolanach i bawić się z właścicielem. Jego ciekawski charakter sprawia, że wszędzie go pełno. Z łatwością przystosowuje się do obecności innych zwierząt (także kotów).

Kot jest bardzo aktywny. Lubi wspólne zabawy. Chętnie poddaje się tresurze i szkoleniom. Jest inteligentny, dlatego nauka nowych komend i sztuczek jest dla niego łatwa. Brak odpowiedniej dawki ruchu czworonogowi sprawi, że zwierzę zacznie niszczyć meble i na własną rękę będzie szukał nowych zajęć.

Sfinks doński lubi ciepło i poszukuje jego źródła żeby nie zmarznąć. Brak sierści sprawia, że często odczuwa chłód. Dlatego z przyjemnością będzie wchodził pod kołdrę właścicielowi i przytulał się do niego.

Dorosły osobnik osiąga od 25 do 30 centymetrów. Kotka waży między 2 a 3 kilogramami.  Z kolei waga kota waha się między 4 a 5 kilogramami.

Sfinks doński – jaka karma dla kota tej rasy?

Kot jest łakomczuchem. Brak sierści sprawia, że ciągle musi utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. Dlatego musi jeść więcej niż koty z futrem. W związku z tym łatwo jest go przekarmić i doprowadzić do otyłości.

Karma, którą podajemy zwierzęciu musi dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych i zapotrzebowania energetycznego. Równocześnie dbać o prawidłową masę ciała. Istotne jest odpowiednie wyznaczanie porcji pokarmu.

.

Sfinks doński – pielęgnacja

Kot nie ma sierści, dlatego jego skóra może być pokryta dużą ilością sebum. Czworonoga należy kąpać regularnie. Aby usunąć nadmiar sebum można użyć także zwilżonej myjki.

Właściciel powinien również dbać o czystość uszu kota. Regularne sprawdzanie ich kondycji, pozwoli uniknąć nieprzyjemnych powikłań. Ponadto oczy kota często łzawią, dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu i dbanie o właściwą higienę.

.

Zalety:

  • łatwy w pielęgnacji,
  • czuły i przywiązany do swojego właściciela,
  • akceptuje inne zwierzęta.

Wady:

  • ma tendencje do tycia,
  • lubi być w centrum uwagi.