Seter irlandzki – energiczny pies myśliwski

seter irlandzki

Seter irlandzki pochodzi z Irlandii. Od początku istnienia był wychowywany jako pies myśliwski. Z upływem lat zaczął doskonale sprawdzać się w roli psa rodzinnego. Czworonóg jest z natury energiczny, dlatego potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu.

Dorosły pies osiąga od 58 do 67 centymetrów i waży od 20 do 25 kilogramów. Z kolei suka mierzy od 55 do 62 centymetrów, a jej waga może się wahać między 18 i 23 kilogramami.

seter irlandzki

Jaki jest seter irlandzki?

Pies jest oddany i bardzo przywiązany do swojego właściciela, dlatego źle znosi samotność. Nie powinien wiec być zostawiany w domu na dłuższy czas bez opieki. Zamykanie czworonoga w kojcu również nie wpłynie pozytywnie na jego zachowanie. Znudzony, nieprawidłowo prowadzony seter irlandzki może stać się nieposłuszny lub nadpobudliwy.

Ma doskonały węch i jest energiczny dlatego doskonale sprawdzi się w roli psa stróżującego. Właściciel powinien zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Choć w domu pies wydaje się być leniwy, często leży na legowisku lub śpi, tak naprawdę kryje w sobie wielki pokłady energii. Czworonóg lubi biegać i pływać, dlatego doskonale sprawdzi się u boku właściciela lubiącego aktywność fizyczną.

Wychowując i szkoląc setera irlandzkiego należy przede wszystkim być konsekwentnym i cierpliwym. Systematyczna praca sprawi, że pies będzie posłuszny i chętnie będzie wykonywał określone polecenia.

Seter irlandzki – pielęgnacja

Długa, jedwabista i mahoniowa sierść zwierzęcia przyciąga spojrzenia. Dlatego warto dokładnie i systematycznie dbać o jej kondycję. Szczotkowanie powinno odbywać się raz w tygodniu. Ponadto właściciel przed rozpoczęciem zabiegu powinien zwilżyć delikatnie włosy psa wodą lub specjalnym preparatem.

W okresie linienia (najczęściej późną wiosną) psom intensywnie wypada podszerstek. Z kolei wymiana włosa okrywowego zależy od płci – suki gubią włosy po każdej cieczce i po odchowaniu szczeniąt. Natomiast psy gubią niewielkie ilości włosia.

Kąpiąc psa, właściciel powinien używać specjalnych szamponów do sierści długiej lub zwiększających intensywność jej koloru.

.

Seter irlandzki – jaka karma?

Energiczność zwierzęcia sprawia, że karma dla psa, którą mu podajemy musi pokrywać całe dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego psom można podawać wysokiej jakości gotowe karmy lub domowe posiłki. W drugim przypadku należy pamiętać o suplementacji witamin i składników mineralnych.

Młodym czworonogom powinno podawać się preparaty wspierające stawy, chrząstki i rozwijający się układ kostny.

.

Zalety:

  • Przywiązany do właściciela.
  • Jest aktywny i energiczny.
  • Nadaje się do uprawiania sportów.
  • Jest inteligentny i chętnie się uczy.
  • Odpowiedni do kontaktów z dziećmi.

Wady:

  • Źle prowadzony może stać się nieposłuszny i nadpobudliwy.
  • Nie szkolony może oddalać się na spacerach bez smyczy.