Seter irlandzki – energiczny pies myśliwski

Seter irlandzki – energiczny pies myśliwski

Seter irlandzki wywodzi się z Irlandii. Od początku istnienia był wychowywany jako pies myśliwski, jednak z upływem lat zaczął doskonale sprawdzać się w roli psa rodzinnego. Pies ten jest z natury energiczny, dlatego potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu. Dowiedz się więcej o tej zachwycającej rasie.

Podstawowe informacje

 rozmiar

masa: 27-32 kg

wzrost: 64-67 cm

 maść mahoniowa, ruda, kasztanowa
długość życia  od 12 do 15 lat
główne cechy  inteligentne, energiczne, radosne

Wygląd i wzorzec rasy

seter irlandzki

To średniej wielkości pies myśliwski o wyjątkowo pięknej sierści i smukłej sylwetce – dorosły pies tej rasy osiąga od 64 do 67 centymetrów i waży od 27 do 32 kilogramów, natomiast suka mierzy od 55 do 62 centymetrów, a jej waga może się wahać między 24 a 29 kg.

Ich sylwetka jest proporcjonalna i szczupła, natomiast kończyny są długie i umięśnione. Charakterystyczną cechą jest piękna sierść w kolorze mahoniowym, która jest krótka na głowie, a także u nasady uszu. Na reszcie ciała jest ona dłuższa, a przy tym lekko pofalowana. Na końcach uszu sierść układa się w długie frędzle.

Szczeniaki i hodowla

Decydując się na adopcję szczeniaka koniecznie należy dobrze rozważyć wybór hodowli. Zalecamy adopcję wyłącznie z zarejestrowanych, legalnych hodowli, gdyż tylko w ten sposób będziesz miał pewność, że hodowla jest prowadzona w etyczny sposób. Ponadto otrzymasz informacje na temat stanu zdrowia rodziców psa, co pomoże Ci uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek związanych ze zdrowiem pupila.

Cena jest uzależniona od renomy hodowli, a także od stanu zdrowia i osiągnięć rodziców szczeniaka. Może ona wynieść około 3500 zł lub więcej.

Historia rasy

Rasa wywodzi się z Irlandii, gdzie w XVIII wieku powstała po skrzyżowaniu setera angielskiego, irlandzkiego spaniela wodnego, pointera, a także springer spaniela. Jej przodkowie wywodzą się z terenów Irlandii i Zachodniej Europy. Wspólnym przodkiem seterów i spanieli były wyżły towarzyszące myśliwym w polowaniach, protoplastą rasy był natomiast setting spaniel używany do polowań na ptaki. Wraz z wynalezieniem i spopularyzowaniem broni palnej funkcja psów na polowaniach się zmieniła – pożądane stały się umiejętności wystawiania ptaków na odległość, a także ich wypłaszania.

W XVIII wieku, za sprawą francuskiej rodziny de Freyne, do Irlandii zostały sprowadzone spaniele bretońskie, które później krzyżowano z miejscowymi rasami myśliwskimi. Za twórcę setera irlandzkiego uważa się Artura Frencha, który założył ich pierwszą hodowlę pod koniec XVIII wieku.

Początkowo nad szczeniakami kasztanowej maści przeważały psy o biało-czerwonej maści, które na drodze selekcji wyodrębniono jednak jako osobną rasę. W 1860 roku rasa została zaprezentowana na wystawie, natomiast w 1886 roku zatwierdzono wzorzec rasy. Do Polski setery irlandzkie trafiły na przełomie XIX i XX wieku. W czasie II Wojny Światowej większość ich wyginęła na terenie naszego kraju, jednak w latach 70. ponownie zyskały popularność.

Seter irlandzki – charakter i usposobienie

Pies jest oddany i bardzo przywiązany do swojego właściciela, dlatego źle znosi samotność i nie powinien być zostawiany w domu na dłuższy czas bez opieki. Zamykanie czworonoga w kojcu również nie wpłynie pozytywnie na jego zachowanie. Znudzony, nieprawidłowo prowadzony seter irlandzki może stać się nieposłuszny lub też nadpobudliwy.

Ma doskonały węch i jest energiczny, dlatego doskonale sprawdzi się w roli psa stróżującego. Właściciel powinien zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu – choć w domu pies wydaje się być leniwy, często leży na legowisku lub śpi, tak naprawdę kryje w sobie wielki pokłady energii. Czworonóg lubi biegać i pływać, dlatego doskonale sprawdzi się u boku właściciela lubiącego aktywność fizyczną.

Wychowując i szkoląc setera irlandzkiego należy przede wszystkim być konsekwentnym i cierpliwym. Systematyczna praca sprawi, że pies będzie posłuszny i chętnie będzie wykonywał określone polecenia.

Wychowanie i tresura

Setery irlandzkie są bardzo bystre i szybko się uczą, jednak wymagają stanowczego i konsekwentnego podejścia. Lekcje warto opierać na metodach pozytywnego wzmocnienia i nagradzać psiaka za dobre sprawowanie przysmakami, a także pochwałami. Szkolenie psa powinno rozpocząć się już od jego najmłodszych lat i powinno polegać na nauce posłuszeństwa, a także na odpowiedniej socjalizacji psa.

Z uwagi na to, że są to psy myśliwskie, powinno się nauczyć je tak zwanego przywołania awaryjnego, które zapobiegnie ucieczkom lub też nagłym pogoniom za mniejszymi zwierzakami. Mają one bardzo wyczulony węch i są wrażliwe na bodźce optyczne, więc pierwsze lekcje powinny się odbyć w miejscu, które nie jest zbyt ruchliwe, ani też nie na łące. Lekcje powinny być krótkie i urozmaicone.

Przed 9. miesiącem życia pies nie powinien nadmiernie obciążać kości i stawów bardzo długimi biegami czy zabawami lub też częstym wchodzeniem po wysokich schodach.

Zabawki dla setera irlandzkiego

Psy te są bardzo aktywne i wprost uwielbiają zabawę, dlatego warto zaopatrzyć pupila w odpowiednie zabawki, takie jak piłki, gryzaki, frisbee czy zabawki sznurowe.

Opiekunowie mogą również zdecydować się na zakup zabawek interaktywnych, które dostarczą psu stymulacji intelektualnej. Polecane są również aktywizujące gryzaki typu Kong.

Seter irlandzki – pielęgnacja

Długa, jedwabista i mahoniowa sierść zwierzęcia przyciąga spojrzenia, dlatego warto dokładnie i systematycznie dbać o jej pielęgnację. Szczotkowanie powinno odbywać się raz w tygodniu, ponadto właściciel przed rozpoczęciem zabiegu powinien zwilżyć delikatnie włosy psa wodą lub specjalnym preparatem.

W okresie linienia (najczęściej późną wiosną) psom intensywnie wypada podszerstek, natomiast wymiana włosa okrywowego zależy od płci – suki gubią włosy po każdej cieczce i po odchowaniu szczeniąt. Psy gubią niewielkie ilości włosia.

Kąpiąc psa, właściciel powinien używać specjalnych szamponów do sierści długiej lub zwiększających intensywność jej koloru.

Dieta i żywienie

Energiczność zwierzęcia sprawia, że karma dla psa, którą mu podajemy musi pokrywać całe dzienne zapotrzebowanie energetyczne, dlatego psom powinno się podawać wysokiej jakości gotowe karmy. Dla seterów poleca się wysokiej jakości karmy dla średnich lub też dużych ras w zależności od wagi psa. W przypadku stosowania własnoręcznie przygotowywanej diety BARF należy pamiętać o suplementacji witamin i składników mineralnych.

Młodym psom warto podawać preparaty wspierające stawy, chrząstki i rozwijający się układ kostny.

Sprawdź: BARF – surowa dieta dla psa i kota

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm dla seterów irlandzkich

Zdrowie i długość życia

Problemy zdrowotne seterów najczęściej wynikają z ich budowy ciała – podobnie jak u innych psów dużych ras zdarza się u nich dysplazja stawów lub skręt żołądka. Dbaj zatem o stawy psa i obserwuj pupila pod kątem problemów z poruszaniem się, a także zapewnij mu odpowiedni odpoczynek po posiłkach.

Długie uszy setera są również podatne na infekcje, dlatego należy na bieżąco kontrolować ich stan i zgłosić się do weterynarza w razie infekcji. Sierść za uszami i w środku powinna być przycinana.

Setery mają również problemy z oczami – pojawiają się takie problemy, jak zapalenie spojówek, wady powiek czy postępujący zanik siatkówki. Zdarzają się również padaczka, problemy z tarczycą czy problemy kardiologiczne.

Setery są odporne na zmiany pogody, a mrozy i upały nie stanowią dla nich większych problemów. Warto jednak w czasie mrozów i śniegów smarować wazeliną łapy psa, a także wycinać sierść pomiędzy palcami, aby marznący śnieg nie utrudniał psu poruszania się.

Rasa ta żyje około 12 do 15 lat.

Sprawdź: Dysplazja u psa objawy, zapobieganie, leczenie

U kogo sprawdzi się rasa?

Jest to doskonała rasa dla rodzin, jednak wymaga konsekwentnego i stanowczego właściciela. Nie jest to pies dla domatorów – najlepiej będzie się czuł w towarzystwie aktywnych właścicieli, którzy zapewnią mu odpowiednią dawkę ruchu. Z tego też względu pies najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem i nie nada się do ciasnego mieszkania lub jako towarzysz osoby w podeszłym wieku.

Miej też na uwadze, że jest to rasa myśliwska. Pies wymaga dobrego prowadzenia i dyscypliny, by zapobiec samowolnym pościgom i ucieczkom.

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • jest aktywny i energiczny,
  • nadaje się do uprawiania sportów,
  • jest inteligentny i chętnie się uczy,
  • odpowiedni do kontaktów z dziećmi.

Wady:

  • źle prowadzony może stać się nieposłuszny i nadpobudliwy,
  • nieszkolony może oddalać się na spacerach bez smyczy.

Popularne imiona

Imiona dla psa Imiona dla suczki
Charlie, Hektor, Loki, Nero, Regis, Heban, Leo, Atos, Szarik, Trop. Regina, Saba, Łajka, Fiona, Bella, Luna, Tequila, Diana, Nela, Siri.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda seter irlandzki

To średniej wielkości, smukły pies myśliwski o długiej, jedwabistej sierści w kolorze mahoniowym. Mają charakterystyczną długą, pofalowaną sierść.

Ile kosztuje seter irlandzki

Cena wynosi około 3500 zł.

Ile żyje seter irlandzki

Psy te żyją 12 do 15 lat.

Seter irlandzki ile wazy

Ważą one 27 do 32 kg.

Seter irlandzki co jedzą

Poleca się wysokiej jakości karmę komercyjną dostosowaną do wagi i wieku psa.

Na co choruje seter irlandzki

U rasy występują takie problemy jak dysplazja stawów, skręt żołądka, zanik siatkówki czy problemy skórne.

Seter irlandzki jak karmić

Rasa ma predyspozycje do skrętu żołądka, więc dzienna dawka karmy powinna być podzielona na dwie lub więcej mniejszych porcji. Pies powinien mieć zapewniony odpoczynek po jedzeniu.

Seter irlandzki do kiedy rośnie

Pies rośnie do 12-18 miesiąca życia.

Sklep Zoologiczny KrakVet.pl

Szeroki wybór wysokiej jakości karm FirstMate dla psów

Data publikacji: 08.09.2020

Udostępnij