Twój pies wprost przepada za naturalnymi gryzakami? Potrzebuje się zrelaksować? A może jego ząbki potrzebują zajęcia, które odwróci ich uwagę od mebli czy kapci? Doskonałym rozwiązaniem są naturalne gryzaki dla psa, takie jak ser himalajski. Ser himalajski dla psa to przysmak cieszący się coraz większą popularnością – jeśli rozważasz podawanie go pupilowi, warto poznać jego zalety i wady. Wgryźmy się w temat!
Spis treści
- Co to jest ser himalajski dla psa?
- Jak powstaje ser himalajski dla psa?
- Dlaczego warto podawać ser himalajski psu?
- Jaki ser himalajski dla psa wybrać?
- Jak podawać ser himalajski psu?
- Ser himalajski dla psa – zalety i wady przysmaku
- Czy ser himalajski może uczulać psa?
Co to jest ser himalajski dla psa?
Ser himalajski dla psa to naturalny przysmak dla psa, który występuje pod postacią gryzaków o różnych kształtach i wielkościach. Możesz spotkać się z serami himalajskimi oznaczonymi jako wariant ”hard”, czyli przysmak szczególnie twardy, przeznaczony dla dorosłych psów większych ras, które nie mają problemów z uzębieniem i gryzieniem. Sery himalajskie dla psów oznaczane są także rozmiarami takimi, jak S, M, L i XL, które są przeznaczone dla psów określonej wielkości ras – od małych po duże.
Przysmak ten cieszy się dużym zainteresowaniem psów ze względu na apetyczny, intensywny smak oraz konsystencję, która pozwala długo cieszyć się gryzakiem.
Zobacz: Jakie przysmaki dla psa?
Jak powstaje ser himalajski dla psa?
Ser himalajski to naturalny gryzak, który powstaje z mleka krowiego. Mleko krowie (czasem mieszane z mlekiem jaka) podgrzewa się z sokiem z cytryny lub solą, aż do odparowania. Otrzymany gęsty ser jest następnie prasowany, krojony, a następnie poddawany długiemu suszeniu. W efekcie powstaje naturalny mleczny przysmak dla psa, który dzięki swej twardości stanowi doskonały gryzak – dobry zarówno jako przekąska, jak i długotrwałe zajęcie dla psich ząbków.

Dlaczego warto podawać ser himalajski psu?
Ser himalajski warto podawać ze względu na wartości odżywcze, które dostarcza, a także jego wpływ na uzębienie i szczękę. Ser himalajski dla psa dostarcza dodatkowej dawki wartości odżywczych takich, jak białko z mleka, a także witaminy A, B, C, D, E i K oraz minerały takie, jak potas, cynk, magnez, żelazo, wapń i sód. Są to wartości odżywcze, które mają korzystny wpływ na mięśnie, kości i zęby, a także odporność i kondycję sierści oraz skóry. Pamiętaj przy tym, że ser jest jedynie uzupełnieniem diety – nie może zastąpić karmy dla psa.
Jednocześnie ser himalajski stanowi doskonały przysmak dentystyczny dla psa. Jego gryzienie i żucie pomaga oczyścić zęby z kamienia nazębnego, masuje dziąsła i wzmacnia szczękę. Zaspokaja także naturalne instynkty gryzienia i żucia u psa. Dzięki temu gryzak zapewnia psu długotrwałe zajęcie, pozwala mu się wyciszyć, a nawet odstresować.
Przeczytaj też: Przysmaki dentystyczne wspomagające higienę jamy ustnej
Jaki ser himalajski dla psa wybrać?
Wybierz ser himalajski, który jest dostosowany do wieku, wielkości i indywidualnych potrzeb Twojego psiaka – jeśli pupil nie toleruje laktozy, możesz znaleźć sery, które jej nie zawierają. Przy wyborze wariantu kieruj się oznaczeniem wielkości i wieku na opakowaniu. Sery himalajskie zwykle dostępne są jako standardowa serowa przekąska, jednak mogą zawierać również dodatki rozmaitych ziół i przypraw. Przed wyborem przysmaku sprawdź jego skład.
Postaw na sprawdzone marki znane z naturalnych przysmaków wysokiej jakości. W ofercie KrakVet znajdziesz sery himalajskie dla psów marek takich, jak Petmex, Zolux i Maced.
Sklep Zoologiczny KrakVet.pl
Szeroki wybór serów himalajskich dla psów
Jak podawać ser himalajski psu?
Ser himalajski należy dawkować pupilowi – najlepiej podawać go psu co kilka dni na nie więcej niż pół godziny. Gryzienie sera himalajskiego może zwiększać pragnienie, także pamiętaj, że pies potrzebuje stałego dostępu do świeżej i czystej wody.
Przysmak ten jest bezpieczny nawet dla szczeniąt, jednak nie powinien być podawany szczeniętom, które nie ukończyły 4. miesięcy. Nie jest on również odpowiedni dla psich seniorów oraz czworonogów mających problem z gryzieniem. Pamiętaj, że rodzaj i twardość przysmaku należy dobrać do wieku, wielkości i potrzeb psa – kieruj się oznaczeniem na opakowaniu produktu i zaleceniami producenta.
Końcówkę sera możesz podgrzać lekko w mikrofali i podać pupilowi po wystygnięciu. Dzięki temu końcówka się nie zmarnuje, a pupil nie będzie narażony na ryzyko gryzienia ostrej, małej końcówki. Pupil powinien spożywać przysmak pod opieką – w przypadku każdego twardego przysmaku, którego cząstki pupil odgryza istnieje ryzyko zadławienia.
Ser himalajski dla psa – zalety i wady przysmaku
Nadal nie jesteś pewien, czy podawać ser himalajski Twojemu pupilowi? Jest to niewątpliwie przysmak, który niesie ze sobą wiele zalet, ale nie jest także pozbawiony pewnych wad. Przybliżamy argumenty „za” i „przeciw”!
Zalety sera himalajskiego dla psa:
- naturalny przysmak,
- neutralny zapach,
- lekkostrawny,
- niskotłuszczowy,
- bez dodatku sztucznych konserwantów (w przypadku jakościowych produktów),
- stanowi doskonałe lekarstwo na nudę i stres,
- zaspokaja naturalną potrzebę gryzienia,
- dba o zęby i wzmacnia szczękę,
- dostarcza dodatkowej dawki wartości odżywczych.
Wady sera himalajskiego dla psa:
- nieodpowiedni dla psów z alergią na białka mleka,
- nieodpowiedni dla pupili z nietolerancją laktozy,
- nie jest zalecany dla psów mających problemy z gryzieniem.
Czy ser himalajski może uczulać psa?
Niektóre psy nie tolerują laktozy lub są uczulone na białka zawarte w mleku, dlatego każdy pokarm i przysmak, który je zawiera może spowodować u nich dolegliwości. Skutkiem jego podawania mogą być problemy skórne, biegunka czy też wzdęcia. Ser himalajski może zawierać laktozę, dlatego jeśli Twój pupil jej nie toleruje lub występują u niego inne przeciwwskazania co do spożywania nabiału, pomyśl o naturalnym gryzaku innego rodzaju.
Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę – sprawdź!